Wydarzenie dnia - przemówienie Bernanke w Wyoming

Wydarzenie dnia - przemówienie Bernanke w Wyoming
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-31 (09:49)

Nastroje na giełdzie pozostają mieszane. Amerykańskie indeksy akcji otworzyły się na lekkim minusie, a sesje zakończyły blisko lokalnych maksimów. Bardziej optymistyczne niż w I kwartale dane na temat wzrostu gospodarczego pokazały, że tempo wzrostu PKB w II kwartale wyniosło 4%.

Jeśli w dniu dzisiejszym będzie kontynuowany powrót do bardziej ryzykownych aktywów, to dolar i jen może znaleźć się pod presją, natomiast zyskiwały będą waluty wyżej oprocentowane. Powinniśmy również obserwować lepsze nastroje wśród walut rynków wschodzących.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest przemówienie Bernanke w Wyoming. Z listu Bernanke do senatora Schumer’a dowiedzieliśmy się, że Fed jest gotowy podjąć stosowne działania w sytuacji gdyby zachowanie rynków mogło zaszkodzić realnej gospodarce. Rynek oczekując na dzisiejsze przemówienie liczy na to, że szef Fed da wyraźne wskazówki co do przyszłych działań odnośnie stóp procentowych, jakoże będzie mówił o sytuacji na rynku nieruchomości i polityce monetarnej.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest bogaty w publikacje z strefy euro i gospodarki amerykańskiej. Najważniejszy będzie indeks koniunktury gospodarczej z Eurolandu oraz dane na temat dochodów i wydatków osobistych Amerykanów, a także indeks Chicago PMI i indeks Uniwersytetu Michigan z USA.

EURPLN

Od kilku dni obserwujemy nieco lepszy sentyment do walut rynków wschodzących. Lekka poprawa sytuacji na rynkach giełdowych i fakt, że indeksy akcji odbijają się z poziomu sowich lokalnych minimów sprawia, że złoty zyskuje na wartości na skutek powrotu inwestorów w bardziej ryzykowne inwestycje. Dane makroekonomiczne z Polski są dość dobre. W drugim kwartale 2007 roku wzrost gospodarczy Polski okazał się wyższy od oczekiwań za sprawą wysokich inwestycji i konsumpcji. Obecnie wytworzył się silna strefa oporu w okolicy 3,8420, jednak najblizszy opór widzielibysmy już na 3,8300. Zgodnie z tym co pisalismy wczoraj,w dalszym ciągu próbowalibyśmy sprzeadwać EURPLN na wzrostach w okolicy 2,8270. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 3,8000.

EURUSD

Indeksy nastroju koniunktury publikowane w ostatnim czasie z krajów będących w strefie euro nie dawały jasnych sygnałów na temat obecnego sentymentu inwestorów (słaby ZEW, nieco lepszy odczyt Ifo). Dziś z kolei poznamy indeks nastroju konsumentów, nastroju w biznesie i gospodarce z Eurolandu. Jeśli wobec narastającej presji na dzisiejszym posiedzeniu w Jackson Hole (Wyoming) Bernanke zasygnalizuje obniżkę stóp, to dolar może znaleźć się pod dużą presją. Technicznie na EURUSD znajdujemy się blisko strefy oporu na 1.3680-1.3700. Od dołu natomiast istotnym wsparciem pozostaje 38,2% zniesienia fib ostatniego impulsu wzrostowego na poziomie 1,3560, gdzie również przebiega 100-okresowa średnia na wykresie dziennym. Jeśli wzrosty na giełdzie w dniu dzisiejszym będą kontynuowane, to widziemy możliwość wzrostu na eurodolarze w okolice 1.3750. Sytuacje techniczna w dalszym ciągu sprzyja długim pozycjom w EURUSD, dopóki wyżej wymienione wsparcie jest bronione.

GBPUSD

Struktura na GBPUSD przypomina bardzo wykres eurodolara. Znajdujemy się blisko strefy oporu, wobec czego z tych rejonów bardzo prawdopodobny jest ruch korekcyjny w okolice 2.0100, skąd na nowo ruch wzrostowy powinien być kontynuowany w okolice 61,8% zniesienia ostatniej fali spadkowej z poziomu 2,06 na 1,9650. Funt zyskuje, podobnie jak i inne waluty wyżej oprocentowane. Najbliższy opór wyznacza 50-okresowa średnia na wykresie dziennym. Preferowalibyśmy zagrania zgodne z obecną sytuacja techniczną na wykresie, jednak popołudniowe notowania na GBPUSD beda głównie zależały od napływających informacji z gospodarki amerykańskiej i giełdy.

USDJPY

Dziś w nocy zostały opublikowane kluczowe dane z gospodarki japońskiej. Indeks PMI z sektora wytwórczego ukształtował się w sierpniu na poziomie 49.6pkt. wobec 49pkt. zanotowanych w lipcu. Nadal jednaj znajdujemy się poniżej 50pkt.Wydatki gospodarstw domowych w lipcu spadły o 0.1% wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 0.2%, a stopa bezrobocia wyniosła 3.6%. Jen od kilku dni znajduje się pod presją, a nadchodzące dfundamenty nie stanowią wsparcia. Odbicie na giełdach i powrót do bardziej ryzykownych aktywów wpływa na dalsze osłabienie się jena. Obecnie wszytsko wskazuje na to, że ruch wzrostowy na USDJPY bedzie kontynuowany w okolice 117,00. Najbliższą strefę oporu wyznacza poziom 116,65, gdzie znajduje się 61,8% zniesienia fib ostatnich spadków.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

15:54 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

15:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

09:32 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.
Rynki czekają na CPI z USA, juan bez reakcji na decyzję Fitch

Rynki czekają na CPI z USA, juan bez reakcji na decyzję Fitch

2024-04-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzień, w którym rynki finansowe w napięciu oczekują odczytu inflacji CPI z USA, rozpoczął się od 'błysków flashy' zwróconych w kierunku Chin. Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła dziś perspektywę dla chińskiej gospodarki do negatywnej, zostawiając bez zmian rating na poziomie A+. Jednak chińskie aktywa nie zareagowały wyprzedażą, a po panice nie ma dziś nawet śladu. Mało tego, sesja kasowa zarówno w kontynentalnych Chinach, jak i w Hongkongu przebiegała z wyraźną przewagą kupujących.
Waluty Antypodów liderami wzrostów na rynku Forex

Waluty Antypodów liderami wzrostów na rynku Forex

2024-04-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na rynkach międzynarodowych, mimo iż nie przyniesie inwestorom wartych uwagi publikacji makroekonomicznych, wykazuje pewne oznaki relokacji kapitału. Waluty Antypodów, czyli dolar australijski oraz dolar nowozelandzki są najlepiej radzącymi sobie walutami państw wysokorozwiniętych jednakowo w perspektywie dzisiejszej sesji, całego tygodnia, a nawet miesiąca. Siła tych walut to przede wszystkim efekt silnego rynku surowcowego (waluty te wchodzą w skład tzw. walut surowcowych) oraz jastrzębiego RBA.