Świąteczny spokój na rynku walutowym

Świąteczny spokój na rynku walutowym
Data dodania: 2007-12-24 (10:40) Komentarz poranny TMS Brokers

Na rynku złotego już od kilku dni utrzymuje się świąteczna atmosfera. Kursy USD/PLN oraz EUR/PLN ulegają jedynie niewielkim wahaniom pozostając w zakresach odpowiednio 2,50-2,5250 i 3,6050-3,63. Dzisiaj o godz. 9.00 za dolara płacono 2,5140 zł natomiast za euro 3,6160.

Również najbliższe sesje nie powinny przynieść większych zmian w notowaniach rodzimej waluty. O ewentualnym wybiciu ze wspomnianych kanałów, które nadałoby kierunek złotemu na kolejne dni, może zadecydować jedynie silniejszych ruch kursu EUR/USD. Para ta także od kilku sesji utrzymuje się w konsolidacji, a prawdopodobieństwo, iż jej kurs ulegnie w ciągu najbliższych dni większemu odchyleniu nie jest zbyt wysokie.

W ciągu rozpoczynającego się dzisiaj tygodnia rynek krajowy nie dostarczy impulsów dla notowań złotego, gdyż nie będą w nim publikowane żadne istotne dane makroekonomiczne z Polski, a Giełda Papierów Wartościowych ruszy dopiero w czwartek. Kierunek dla rodzimej waluty może zostać nadany dopiero na początku przyszłego roku. Wtedy to prawdopodobnie złoty powróci do umocnienia, a kursy USD/PLN oraz EUR/PLN wybiją się dołem z obszarów ostatniej konsolidacji, co dodatkowo wzmocni siłę aprecjacji rodzimej waluty. Realizacji takiego scenariusza może zaszkodzić jednak ewentualne silne umocnienie dolara na rynkach światowych.

Kurs EUR/USD od kilku dni trwa w konsolidacji w pobliżu silnego wsparcia 1,4350. Poziom ten wciąż jest skuteczny, mimo dużego potencjału dolara do umocnienia. Również przez najbliższe dni bariera ta prawdopodobnie nie zostanie trwale przebita.

Większe zmiany na rynku walutowym mogą dopiero przynieść ostatnie dwie sesje bieżącego tygodnia. Wtedy to ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane na temat zamówień na dobra trwałe oraz sprzedaży nowych domów w listopadzie. Oczekuje się, iż pierwszy z wymienionych wskaźników może osiągnąć wyższą wartość od dotychczasowych wyników, co będzie przemawiać za umocnieniem dolara. Jeśli jednak z amerykańskiego rynku nieruchomości kolejny raz napłyną niepokojące dane, kursowi EUR/USD trudno będzie trwale pokonać barierę 1,4350.

Na ostatniej sesji minionego tygodnia obserwowaliśmy wśród inwestorów spadek awersji do ryzyka. Nastroje na światowych rynkach poprawiły opublikowane w piątek dane na temat wydatków amerykańskich konsumentów. Okazało się, że w listopadzie wzrosły one o 1,1% m/m bijąc tym samym oczekiwania wskazujące na ich dynamikę na poziomie 0,7%. Doniesienia te świadczą o tym, że Amerykanie nie odczuwają jeszcze negatywnych skutków ostatnich zawirowań na rynkach finansowych i w sektorze nieruchomości, co daje nadzieję na wyjście USA z ostatnich problemów obronną ręką. Poprawa atmosfery na rynkach przełożyła się w piątek na wzrosty na amerykańskich giełdach. Inwestorzy chętniej zawierali transakcje oparte na carry trade, przez co na wartości stracił japoński jen. Waluta ta uległa osłabieniu również ze względu na spekulacje na temat możliwej obniżki stóp procentowych w Japonii. Kurs EUR/JPY wzrósł do poziomu 164,00 natomiast USD/JPY osiągnął wartość 114,00 i ma wciąż potencjał do dalszych wzrostów.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).