Niepokojące wzrosty na rynku ropy naftowej

Niepokojące wzrosty na rynku ropy naftowej
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-12-13 (08:54)

Wczorajsza informacja o zintegrowaniu Banków Centralnych wprowadziła nieco optymizmu na rynki finansowe. Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Kanady oraz Szwajcarski Bank Narodowy zdecydowały się na podjęcie wspólnych działań mających na celu wzrost płynności na rynkach finansowych.

Decyzja ta znacznie poprawiła nastroje wśród inwestorów, co pozwoliło bykom na zwycięstwo we wczorajszej bitwie na giełdowych parkietach. Duże wzrosty odnotowano także na rynku ropy naftowej. Jej cena poszybowała w górę z poziomu 89,2 do okolic 94,3. Wynikało to między innymi z tego, iż wspólne działanie Banków Centralnych poprawiło nieco nasze oczekiwania co do wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Dobra koniunktura w 2008 r. zwiększa prawdopodobieństwo dalszej deprecjacji dolara, a tym samym coraz droższej ropy. Cena tego surowca jest bowiem ujemnie skorelowana z wartością waluty amerykańskiej. Zdaniem Goldman Sachs te prognozowane zwyżki na rynku paliwa mogą mieć destrukcyjny wpływ na sytuację przedsiębiorców. Wzrosną bowiem koszty ich działalności, co może spowodować zmniejszenie ich produkcji, a tym samym spadek podaży.

Koszt pieniądza w Szwajcarii bez zmian

W dniu dzisiejszym Szwajcarski Bank Narodowy podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej koszt pieniądza pozostanie na tym samym poziomie, czyli 2,75%. Jest to na pewno korzystna informacja dla tych, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich. Komunikat Banku Centralnego będzie miał dzisiaj nieco unikatowy charakter, ponieważ od dwóch lat wśród członków tamtejszej rady polityki pieniężnej dominowały zdecydowanie „jastrzębie” nastroje. Najprawdopodobniej Szwajcarski Bank Centralny będzie chciał w dłuższym terminie utrzymać koszt pieniądza w przedziale 2,25%-3,25%.

Porcja danych ze Stanów Zjednoczonych

Z ważnych danych makroekonomicznych z USA opublikowana zostanie dzisiaj inflacja PPI oraz sprzedaż detaliczna. Spodziewany jest wzrost indeksu PPI do poziomu 1,6% m/m. Taka podwyżka wskaźnika zmiany cen produkcji przemysłowej wynika przede wszystkich z dynamicznych wzrostów cen paliwa i żywności. Bardziej wiarygodnym indykatorem może okazać się zatem indeks core PPI, który nie uwzględnia wzrostów tych towarów. Według prognoz inflacja core PPI wyniesie 0,2% m/m. Dane te mogą wywrzeć duży wpływ na kształtowanie się kursu EURUSD, gdyż indeks PPI jest pierwszym sygnałem pojawienia się inflacji. A jak wiadomo zbyt duża dynamika cen w Stanach Zjednoczonych uniemożliwi FOMC dalsze rozluźnianie polityki pieniężnej.

Źródło: Katarzyna Banasiak, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.