Ostrożność inwestorów w przededniu inflacji w USA

Ostrożność inwestorów w przededniu inflacji w USA
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2007-10-16 (17:46)

Przebieg dzisiejszego dnia potwierdza niezdecydowanie inwestorów, co do kierunku dalszego ruchu eurodolara, a także większą ostrożność w przededniu kluczowej dla rozwoju sytuacji w najbliższym czasie publikacji inflacji CPI w USA.

Zwolennicy wspólnej waluty, którzy w dniu wczorajszym wywindowali EURUSD w rejon 1,4240, dziś postanowili zrealizować zyski, do czego skłoniły ich wczorajsze 2 nieudane próby przełamania tego oporu oraz brak siły do utrzymania kursu EURUSD powyżej 1,42. W tej sytuacji eurodolar przetestował dziś dolne ograniczenie tworzącego się przedziału konsolidacji 1,4150-1,4140, jednak wybicie w dół było krótkotrwałe i miało mały zasięg, gdyż rynek odbił się w okolicach 1,4130, w czym pomógł mu zaskakująco niski napływ kapitału netto (-163 mld USD względem oczekiwanych 60 mld USD). Po godzinie 16:00 eurodolar ponownie znalazł się w okolicach 1,4170, co zdjęło z rynku nieco spadkowej presji.

Jeśli chodzi o rynek złotego, to obserwowaliśmy dziś próbę kontynuacji rozpoczętego wczoraj odreagowania, jednak wzrosty kursów EURPLN i USDPLN nie były zbyt silne, co świadczy o wciąż sporym popycie na krajową walutę. Nie zmienia to jednak faktu, że rynkowi złotego przydałoby się korekcyjne osłabienie, gdyż w przeciągu ostatnich 2 miesięcy EURPLN spadł o ok. 15 groszy bez większej korekty. Scenariuszowi osłabienia złotówki sprzyja zmniejszająca się przewaga zwolenników wspólnej waluty na rynku EURUSD, która powoduje stopniowe osuwanie się tego kursu. Pamiętajmy jednak, że rozwój sytuacji w tym tygodniu będzie zależał od jutrzejszej publikacji inflacji CPI w USA, która będzie wskazówką dla inwestorów, co do tego jakie są szanse na kolejne obniżki stop procentowych za oceanem.

Jakie wnioski można wyciągnąć z przebiegu handlu w dniu dzisiejszym? Po pierwsze zbliżające się ważne wydarzenia skłoniły inwestorów do zmniejszenia swojego zaangażowania w ryzykowne aktywa, co przełożyło się na umocnienie jena oraz spadki na giełdach. Po drugie, niepewność związana z poziomem inflacji sprawiła, że rynek EURUSD, który jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia zdawał się szturmować poziomy 1,44-1,45, poszukuje kierunku dalszego ruchu. Naruszenie przez EURUSD w dniu dzisiejszym wsparcia w okolicach 1,4150 zwiększa szanse na spadki EURUSD poniżej 1,41, a być może nawet poniżej 1,40, jednak by ten krótkoterminowy trend się utrzymał konieczne jest trwały i istotny spadek poniżej 1,4150. Po trzecie, o przebiegu końcówki tygodnia zadecyduje jutrzejsza inflacja CPI w USA, chyba że okaże się ona zgodna z oczekiwaniami, co będzie oznaczało przedłużenie się okresu niepewności oraz lekki przeważenie szali na rzecz zwolenników dolara. Wszystkie te czynniki, sprawiają, że obecnie najlepszą strategią wydaje się wstrzymanie od handlu i poczekanie na potwierdzenie kierunku obranego przez EURUSD. Za sygnał do zakupu tej pary najlepiej przyjąć pokonanie 1,4240, w przypadku kontynuacji spadków warto poczekać z otwarciem długiej pozycji, gdy EURUSD znajdzie się poniżej 1,40.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).