Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Ropa zagrożeniem dla globalnych rynków
2018-04-19 Poranny komentarz walutowy XTBBędą sankcje czy ich nie będzie? W Białym Domu, chciałoby się powiedzieć „jak zwykle”, panuje spore zamieszanie i różni przedstawiciele administracji Trumpa wydają różne oświadczenia. Ta niepewność widoczna jest na rykach surowców, gdzie w ostatnich dniach dochodzi do ogromnych wahań cen. Sytuacja ta może nie pozostać obojętna dla światowej gospodarki.
To, co wpłynie na kursy
2018-04-19 Raport poranny FMCMAbe i nie tylko: Japoński premier Abe stwierdził, że handel z USA będzie rozwijany, podobnie jak amerykańskie inwestycje w Japonii, a wszystko to z korzyścią dla obu państw czy też narodów. Premier gotów jest rozmawiać o wolnej, obustronnej wymianie, prowadzonej na równych zasadach.
Początek sezonu wyników pozytywnie zaskakuje
2018-04-18 Popołudniowy komentarz giełdowy XTBOd kilku dni możemy być świadkami napływających raportów finansowych spółek notowanych na na giełdach w USA. Poprzeczka oczekiwań zawieszona jest wysoko, jako że jest to pierwszy kwartał, w którym w życie wcielona zostaje nowa reforma podatkowa.
Gołębie z Kanady
2018-04-18 Raport wieczorny FMCMWydarzenia dnia: Para CAD/USD przed 16:00 dobiła do 0,7970, po czym w szybkim tempie spadła, obecnie klaruje się przy 0,79. Można na to spojrzeć inaczej: para USD/CAD wzrosła z 1,2550 do 1,2656. Tak czy inaczej, oznacza to, że dolar się wzmocnił.
Dolar zyskuje drugi dzień z rzędu…
2018-04-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. dynamiki wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w marcu przewyższyły oczekiwania rynku (odczyty wyniosły odpowiednio 1,354 mln i 1,319 mln wobec szacowanych 1,323 mln i 1,262 mln). Lepiej wypadła też dynamika produkcji przemysłowej, która wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,5 proc. m/m.
Dziwaczna słabość franka
2018-04-18 Komentarz poranny TMS BrokersFrank szwajcarski zwykle lata poniżej zasięgu radarów, ale gdy tylko daje się zauważyć, robi ogromne wrażenie. W ciągu ostatniej doby EUR/CHF zahaczył o 1,1970, czyli znalazł się o krok od niewidzianego do 15 stycznia 2015 r. poziomu 1,20, kiedy to SNB przestał bronić franka i zapewnił jedno z największych załamań kursu w historii rynku walutowego. Osłabienie ma jednak dość dziwne podstawy.
O zarobkach i zatrudnieniu
2018-04-18 Raport poranny FMCMGłówna para i świat: Eurodolar lokuje się obecnie na poziomie 1,2350, jeszcze ok. ósmej rano notował 1,2380. Na razie więc dolar trochę zarabia, wszelako nadal są to wahania konsolidacyjne. Mówimy tu zarówno o konsolidacji ostatnich kilku dni (ok. tygodnia), jak i o tej szerszej, wszczętej w styczniu.
Bank Szwajcarii wyszedł na prostą
2018-04-18 Poranny komentarz walutowy XTBW cieniu Wojen Handlowych, Syrii i podwyżek stóp w USA rozgrywa się inna tendencja, która w Polsce jest obserwowana z dużą uwagą. Mowa o kursie franka, który w ostatnim czasie zauważalnie traci na wartości. Być może jeszcze w tym tygodniu osiągnięty zostanie milowy poziom.
Ograniczona korekta umocnienia złotego
2018-04-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej korekty na PLN, jednak w dalszym ciągu są to relatywnie mocne poziomy na wykresach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1615 PLN za euro, 3,3630 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,4762 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8040 PLN w relacji do funta szterlinga.
Cierpliwość i inflacja
2018-04-18 Raport poranny FMCMFed i wieści makro: O cierpliwości mówił dziś Charles Evans z FOMC – który jednak w tym roku nie głosuje. Owszem, jego zdaniem stopy procentowe mogą być stopniowo podnoszone – tym niemniej Fed w zasadzie może sobie pozwolić na politykę jeszcze bardziej umiarkowaną niż obecna. Po prostu inflacja wciąż jest jeszcze zbyt niska, nie ma też dostatecznego parcia na wzrost płac.
Jesteśmy coraz częściej na peryferiach
2018-04-17 Komentarz giełdowy DM BOŚDobre otoczenie nie zawsze przekłada się na sytuację na GPW. Dziś wystąpiła wyraźna rozbieżność pomiędzy zachowaniem się rynków rozwiniętych i wschodzących. Na tych pierwszych panowały doskonałe nastroje, drugie zaświeciły kolorem czerwonym. GPW zachowała się wypadkowo wobec tych dwu tendencji.
Giełdy korzystają z łaskawości Trumpa
2018-04-17 Komentarz giełdowy XTBMożna stwierdzić, że Donald Trump uratował, przynajmniej chwilowo obecne ożywienie na światowych giełdach. Z drugiej strony ponownie atakował sprawy handlowe na świecie. Mimo wszystko, brak nowych sankcji nakładanych na Rosję jest odbierany pozytywnie przez rynki finansowe na świecie, co na razie zmniejsza ryzyko pogróżek ze strony europejskiego mocarstwa Putina.
Zamieszanie wokół ZTE może pomóc dolarowi?
2018-04-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. sprzedaży detalicznej wypadły lepiej od prognoz, dzięki wysokiemu wolumenowi sprzedaży samochodów. Dynamika na szerokim rynku wyniosła w marcu 0,6 proc. m/m wobec szacowanych 0,4 proc. m/m.
Twitterowa makroekonomia
2018-04-17 Komentarz poranny TMS BrokersRynki w Europie otrząsają się z lekkiej awersji do ryzyka, jaka oplotła handel w Azji, a bez eskalacji konfliktu syryjskiego łatwiej jest wrócić do optymizmu. Na FX słabszy jest USD i NZD, silny GBP, EUR i PLN, choć bez większych emocji. Zgodny z oczekiwaniami odczyt PKB Chin przeszedł bez echa. Dziś przed dnami dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii, niemiecki ZEW i produkcja przemysłowa z USA.
Dolar najtańszy od 2 miesięcy
2018-04-17 Poranny komentarz walutowy XTBNajnowsze wypowiedzi prezydenta USA raczej nie pomogły notowaniom dolara. Ponieważ słabość GPW nie szkodzi specjalnie złotemu, ogólne osłabienie amerykańskiej waluty oznacza kurs USDPLN najniżej od dwóch miesięcy. Czy zmienią to dzisiejsze wypowiedzi przedstawicieli Fed?
Niemiecki ZEW i wypowiedzi decydentów Fed
2018-04-17 Raport poranny FMCMCo w programie? Nad ranem ukazały się chińskie dane makro. PKB za I kw. 2018 wygenerował dynamikę +6,8 proc./ r/r, oczekiwano +6,7 proc. Produkcja przemysłowa za marzec trochę rozczarowała, prognozowano bowiem +6,2 proc. r/r, a było faktycznie +6 proc. Sprzedaż detaliczna wypadła nieźle (+10,1 proc. r/r, przewidywano +9,9 proc.), inwestycje w wielkich miastach ukształtowały się delikatnie poniżej założeń.
W ciągu tygodnia PLN zyskał 4 gr wobec EUR
2018-04-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowa, sesja na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocnego złotego, gdzie wycena EUR/PLN spadła poniżej 4,15 PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1470 PLN za euro, 3,3476 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8031 PLN względem funta szterlinga i 3,4856 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,104% w przypadku obligacji 10-letnich.
Inwestorzy zachowują zimną krew
2018-04-16 Komentarz giełdowy XTBDziś na giełdach panuje względny spokój, a jego powodem może być brak większych reperkusji wynikających z przeprowadzonego w ten weekend ataku połączonych sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Największą obawą inwestorów była możliwa eskalacja konfliktu, do której nie doszło i prawdopodobnie już nie dojdzie.
Misja wykonana
2018-04-16 Komentarz poranny TMS BrokersUSA przeprowadziły atak rakietowy na Syrię, ale rynki nie robią sobie z tego zbyt wiele. Strategia ataku „raz, a dobrze” zdaje się dawać inwestorom powód, by nie marnować budowanego w ubiegłym tygodniu apetytu na ryzyko. Obawy o rozwój sytuacji geopolitycznej nie znikają jednak całkowicie, więc pozostaniemy na pastwie niespodziewanych nagłówków w serwisach informacyjnych.
Złoty w drodze na kilkuletnie szczyty
2018-04-16 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty na fali po decyzji S&P Global Ratings. Frank szwajcarski najtańszy od 3 lat. W relacji do 4 głównych walut kurs zbliża się do najwyższego poziomu od 2014 r. Nie widać oznak odwracania pozytywnej tendencji.
Agencja S&P potwierdziła rating Polski w walucie obcej na poziomie BBB+ oraz podniosła jego perspektywę do pozytywnej ze stabilnej. Podwyższyła także prognozy gospodarcze dla naszego kraju.
Agencja S&P potwierdziła rating Polski w walucie obcej na poziomie BBB+ oraz podniosła jego perspektywę do pozytywnej ze stabilnej. Podwyższyła także prognozy gospodarcze dla naszego kraju.