Spokojniej w Turcji, dolar nadal mocny

Po nerwowej środzie, czwartek przyniósł uspokojenie na rynkach. Złoty odrobił część strat korzystając z powrotu kapitału na rynki wschodzące, choć ten był raczej ograniczony. Uspokoiła się sytuacja na lirze tureckiej, ale nie musi to oznaczać końca kryzysu.
Czwartek na rynkach był dość spokojny. Zaczęło się od dobrych informacji na temat możliwości wznowienia rozmów na linii USA – Chiny, ale tak jak się obawialiśmy, przedwcześnie było ogłaszać sukces. Już dziś mamy informację o możliwych sankcjach na Pekin związanych z kupowaniem przez Chiny irańskiej ropy. Chiny to jeden z kluczowych klientów Teheranu i wydaje się, że wobec wycofania się części kupujących z Europy (po zerwaniu porozumienia przez USA), Państwo Środka mogło jeszcze zwiększyć zakupy. Widać zatem jak na dłoni, że administracja USA zamierza grać twardo i nie powinniśmy szybko liczyć na przełom w stosunkach między dwoma największymi graczami w globalnej gospodarce.
Do uspokojenia doszło w notowaniach tureckiej liry, która jest nadal istotnie słabsza niż na koniec lipca, tym niemniej zyskała znacząco od początku tygodnia. Kurs USDTRY stabilizuje się w okolicach 5,80. Za trwałym uspokojeniem się sytuacji na tym rynku nie przemawia wymiana zdań na linii Ankara – Waszyngton. USA zwiększają presję na uwolnienie przetrzymywanego w Turcji amerykańskiego pastora, zapowiadając nałożenie dodatkowych sankcji. Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, wskazując, że USA pomogły Turcji w uwolnieniu ich obywatela (chodzi o Ebru Ozkana aresztowanego w Izraelu), a w zamian nie nastąpiło uwolnienie pastora. Turcy próbują nawiązywać sojusze w Europie, ale wydaje się, że bez poprawy stosunków z USA kolejna runda osłabienia liry może być jedynie kwestią czasu.
Stabilne są notowania dolara – kurs EURUSD ugrzązł poniżej poziomu 1,14 pomimo słabszych danych z amerykańskiej gospodarki. Publikowana wczoraj „paczka” raportów zawierała m.in. rozczarowującą publikację o budowach nowych domów i zastanawiające znaczące pogorszenie koniunktury w rejonie Filadelfii. Przypomnijmy jednak, że po mocnym raporcie o sprzedaży detalicznej (publikowany w środę) nie ma mowy o tym, aby podwyżka stóp w USA na wrześniowym posiedzeniu Fed była zagrożona, a tylko w takim scenariuszu dolar mógłby istotniej tracić. Dziś na rynku globalnym inwestorzy skoncentrują się głównie na inflacji w Kanadzie (14:30), w USA poznamy raporty o wskaźnikach wyprzedzających oraz nastrojach konsumentów (obydwa o 16:00). W Polsce o 14:30 opublikowane będą dane z rynku pracy – konsensus rynkowy zakłada utrzymanie dość wysokiej dynamiki wynagrodzeń na poziomie 7,5% r/r. O 8:45 euro kosztuje 4,3106 złotego, dolar 3,7831 złotego, frank 3,7956 złotego, zaś funt 4,8213 złotego.
Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.
Suma wszystkich strachów
2019-02-15 Poranny komentarz walutowy XTBStany Zjednoczone, Chiny oraz Wielka Brytania - te kraje w ciągu ostatnich godzin przyciągnęły największą uwagę uczestników rynku. Niestety, informacje stamtąd płynące nie należały do optymistycznych, co może odgrywać rolę podczas ostatniej sesji w tym tygodniu, ale i również w kolejnych dniach.
Podtrzymanie presji podażowej na PLN
2019-02-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zatrzymany marsz USDPLN
2019-02-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW ciągu dnia dolar nie zdołał pobić maksimum przy 3,8584, jakie zostało ustanowione przed godz. 10:00 rano. Kolejne godziny przynoszą cofnięcie w dół. Patrząc czysto technicznie zejście poniżej strefy 3,8325-3,8400 może dać szanse na zejście w okolice wczorajszego dołka przy 3,8114. Niemniej fundamentalnie potrzebna będzie globalna zmiana wobec dolara wyrażona chociażby w zachowaniu się EURUSD.
Bez miłości do euro i złotego
2019-02-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynki dalej chcą wierzyć w postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami, ale znaleźliśmy się w punkcie, gdzie już potrzeba konkretów, aby wzmocnić apetyt na ryzyko. Azja pokazała pierwsze oznaki ostrożnej stabilizacji, podczas gdy Europa raczej skupi się na danych makro. Euro i złoty pozostają pod presją.
Mocarstwa grają na czas
2019-02-14 Poranny komentarz walutowy XTBDopiero dziś w Pekinie rozpoczynają się negocjacje na wysokim szczeblu, ale już wiadomo, że porozumienia handlowego na razie nie będzie. Nie będzie jednak też nowych ceł, więc rynki przyjmują tę informację z zadowoleniem. Czeka nas gra na czas.
PKB Polski, PKB Eurolandu
2019-02-14 Raport poranny FMCMW programie makroekonomicznym na dziś mamy dość sporo odczytów, a w tym parę takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara. I tak np. o 7:30 mamy bezrobocie we Francji, zaś o 8:00 PKB Niemiec (za IV kw. 2018). O godzinie 11:00 pojawi się publikacja nt. dynamiki PKB Strefy Euro, natomiast o 14:30 napłyną dane z USA o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i wnioskach o zasiłek.
Słabo z przemysłem Strefy Euro
2019-02-13 Raport wieczorny FMCMWzmocnienie dolara kosztem euro: Tak właśnie się stało: eurodolar poszedł dziś w dół. Nad ranem rozgrywano poziomy rzędu ok. 1,1340, a wieczorem mamy 1,1280-85. Czy w takim razie nasze założenie, że dojdzie do odbicia w głąb starego, dobrego trendu bocznego - było błędne? Niezupełnie.
Przerwanie ciągu wzrostów wartości USD
2019-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone/Chiny: Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował, że osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami jest możliwe już niebawem. Jednocześnie zaznaczył on, że obie strony nie przywiązują się zbytnio do deadlinu ustalonego na 1 marca i dopuszczają przesunięcie tego terminu, jeśli będzie taka konieczność w celu osiągnięcia ostatecznego, pełnego porozumienia w sprawach handlowych.