Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Widmo amerykańskich sankcji na Wenezuelę
2018-05-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję spokojnie, jednak w późniejszych godzinach strona popytowa zyskała na sile. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy naftowej WTI w poniedziałek wzrosła do okolic 72,60-72,70 USD za baryłkę i dzisiaj rano nadal porusza się w tych okolicach.
Proste środki wyczerpane
2018-05-22 Komentarz poranny TMS BrokersDolar rozpoczynał ten tydzień z animuszem. EUR/USD spadał w kierunku 1,17, USD/JPY rósł nad 111,30. GBP/USD osuwał się do 1,34. Przy silnym dolarze waluty EM zostały po raz kolejny mocno przecenione, EUR/PLN znalazł się w okolicach 4,3150.
Czy grozi nam kolejny eurokryzys?
2018-05-22 Poranny komentarz walutowy XTBW światowych mediach ekonomicznych dominuje temat negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Jednak w Europie coraz bardziej wyraźny jest wzrost obaw o sytuację na południu. To, co wydawało się tematem zamkniętym na zawsze ponownie wraca i efekty widzimy m.in. w kursie złotego – czy grozi nam kolejny eurokryzys?
Dolar, funt i euro
2018-05-22 Raport poranny FMCMDziś i jutro: Otóż dziś w programie nie ma zbyt wiele danych z szerokiego świata. O 12:00 poznamy brytyjski wskaźnik zamówień, liczony przez organizację CBI, czyli Konfederację Brytyjskiego Przemysłu. Prognozuje się utrzymanie poziomu 4 pkt.
Chińskie światła
2018-05-21 Raport wieczorny FMCMPrzynajmniej tymczasowo: Nie tak dawno pisaliśmy raczej o "chińskich cieniach", albowiem z Pekinem – czy raczej z relacjami Waszyngton – Pekin – wiązało się nieprzyjemne dla tzw. rynków finansowych napięcie. Nieprzyjemne w każdym razie dla tych, którzy trafiali na złą stronę rynku i tracili na całym interesie.
Dolar zyskał po słowach Mnuchina
2018-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY: Będzie „rozejm” w temacie wojen handlowych – zakomunikował w niedzielę Sekretarz Skarbu Steve Mnuchin po tym jak osiągnięto porozumienie dotyczące ram działań zmierzających do ograniczenia nierównowag w handlu pomiędzy USA, a Chinami.
Dolar nie zwalnia tempa
2018-05-21 Komentarz walutowy TMS BrokersRentowność długu USA lokalny szczyt osiągała jeszcze w końcówce ubiegłego tygodnia, ale dolar jest tak rozpędzony, że kontynuuje aprecjację. Warto jednak zaznaczyć, że poniedziałkowe rozstrzygnięcia mogą być zwodnicze, gdyż w Niemczech obchodzone są Zielone Świątki a kalendarz makro z głównych gospodarek świeci pustkami.
Presja na spadek wartości złotego utrzymana
2018-05-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutOstatnie tygodnie były dla polskiego złotego wyjątkowo trudne – notowania rodzimej waluty systematycznie, a podczas niektórych sesji nawet bardzo dynamicznie, spadały. O ile jeszcze miesiąc temu notowania indeksu BOSSAPLN oscylowały w okolicach 97 pkt., teraz poruszają się w rejonie 92 pkt., czyli na najniższym poziomie od października 2017 roku. Dzisiejszy poranek pokazuje, że na początku bieżącego tygodnia presja na spadek wartości polskiego złotego się utrzymuje.
O polskim przemyśle i sprzedaży w tym tygodniu
2018-05-21 Raport poranny FMCMWażne tematy: Eurodolar pozycjonuje się dziś rano na poziomie 1,1750. Zaliczane są więc kolejne minima, dolar jest mocny, a zapewne pomaga w tym informacja podana wczoraj – o tym, że Chiny i USA doszły do porozumienia w kwestii zmniejszenia chińskiej nadwyżki w handlu z USA. W sobotę opublikowano w tej sprawie deklarację.
Dolar przed korektą
2018-05-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane Philly FED wskazały na wzrost wskaźnika w maju do najwyższego poziomu od roku (34,4 pkt. wobec szacowanych 21,0 pkt.). Subwskaźnik nowych zamówień przyspieszył do 40,6 pkt. z 18,4 pkt. Dane nt. cotygodniowego bezrobocia, oraz wskaźników wyprzedzających LEI w kwietniu wypadły zgodnie z oczekiwaniami.
Obawy o mniejszy popyt na ropę naftową przy wyższych cenach
2018-05-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu spokojnie pną się w górę. Dynamika wzrostów nie jest tak duża jak we wcześniejszych tygodniach, jednak kupujący wciąż są silni za sprawą sprzyjającej im sytuacji technicznej oraz fundamentalnej na rynku ropy naftowej. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się wciąż w pobliżu poziomu 72 USD za baryłkę.
Techniczne drogowskazy
2018-05-18 Komentarz poranny TMS BrokersKu końcowi zmierza ważny tydzień, jeśli wierzyć analitykom technicznym, gdyż przełamania poziomów wsparcia/oporu na rentownościach obligacji USA i parach walutowych z USD (jeśli zostaną utrzymane do końca dnia) nadadzą kierunek dla handlu w kolejnych dniach.
Chiny wyciągają rękę do USA
2018-05-18 Poranny komentarz walutowy XTBPiątek obfituje w liczne tematy związane z polityką handlową. Napięcie rośnie w Ameryce Północnej, gdzie nie udało się z sukcesem zakończyć negocjacji odnośnie NAFTY, natomiast Chiny próbują szukać kompromisu z USA oferując pakiet obniżający deficyt handlowy. Na większości rynków akcji mamy wzrosty, jednak na walutach nie widać poprawy sentymentu.
Piątek z polskimi wynagrodzeniami
2018-05-18 Raport poranny FMCMNa rynkach: Eurodolar notuje poziom 1,1815 – poszedł zatem w górę w stosunku np. do wczorajszych minimów. Na razie postrzegamy to raczej jako korektę niż jako zmianę generalnego nastawienia. Za nami niemiecki odczyt nt. inflacji PPI za kwiecień, który przebił prognozy: +2 proc. r/r (oczekiwano +1,8 proc.) i +0,5 proc. m/m (miało być +0,3 proc.).
Dalsza słabość rynków wschodzących
2018-05-18 Poranny Szkic walutowy AFSZgodny wzrost notowań ropy naftowej, rynkowych stóp procentowych i dolara wraz z zaogniającą się sytuacją wokół Włoch nadal niekorzystnie wpływają na postrzeganie ryzyka i ceny aktywów rynków wschodzących. Złoty, choć ma mocne fundamenty, nie jest w stanie oprzeć się fali wyprzedaży. W najbliższych dniach skoryguje spadki.
Dolar potrzebuje nowego paliwa
2018-05-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w kwietniu wypadły lepiej od oczekiwań (0,7 proc. m/m wobec szacowanych 0,6 proc. m/m), a dane za marzec zostały zrewidowane w górę do 0,7 proc. m/m z 0,5 proc. m/m.
Dyferencjał Brent-WTI największy od ponad dwóch lat
2018-05-17 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent poruszają się już bardzo blisko bariery 80 USD za baryłkę, cena amerykańskiej ropy WTI radzi sobie gorzej, wciąż nie przekraczając poziomu 72 USD za baryłkę. W rezultacie, ostatnie tygodnie były okresem rosnącego dyferencjału Brent-WTI, czyli różnicy cen pomiędzy tymi rodzajami ropy naftowej.
Niedorzeczne pomysły
2018-05-17 Komentarz poranny TMS BrokersCzynniki odwracające uwagę od dominujących schematów zawsze są czymś odświeżającym handel, pod warunkiem, że mają w sobie choć odrobinę sensu. Nie można tego powiedzieć o wczorajszych informacjach z Włoch, gdzie formująca rząd koalicja rozważała żądanie od EBC umorzenia posiadanych włoskich obligacji. Postulat absurdalny, ale EUR odczuło presję.
Populiści we Włoszech osłabiają euro
2018-05-17 Poranny komentarz walutowy XTBOd wyborów we Włoszech minęło 10 tygodni, ale kraj ten nadal nie ma rządu. Zwykle tego rodzaju sytuacje mają umiarkowany wpływ na rynek, ale tym razem stało się inaczej. Inwestorów zaalarmował fakt, że… Włosi w końcu mogą mieć rząd, ale taki, który może narobić sporo zamieszania. Efekt to najniższy kurs euro względem dolara w tym roku.
Słabość EUR, odbicie na PLN
2018-05-17 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty odbił, pomimo wzrostów dolara. Do końca tygodnia powinien dalej odrabiać straty. Euro osłabione w reakcji na rzekome „ciężkie” postulaty włoskich koalicjantów. Spodziewana poprawa nastrojów na rynkach wschodzących.