Sprzedający próbują przejąć kontrolę

Sprzedający próbują przejąć kontrolę
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-04-14 (21:09)

Końcówka tygodnia nie jest spokojna, kupującym wyraźnie ciężko jest utrzymać tempo wzrostów jakie narzucili po wybuchu wojny na Ukrainie. Sesja europejska wyglądała dziś nieco lepiej od tego co obserwujemy na otwarciu za oceanem. Pozytywne dane płynące z amerykańskiego rynku pracy mogą ośmielić FED do zacieśniania polityki monetarnej i rozpoczęcia taperingu. Odczyty kwartalnych wyników banków wskazują na potencjalne problemy w sektorze bankowym. Czy byki mimo wszystko wytrzymają pod presją i będą w stanie ponownie zyskać wyraźną przewagę?

Sytuacja geopolityczna w Europie wciąż pozostaje napięta. Rosja kontynuuje działania wojenne na Ukrainie szykując się do ofensywy w Donbasie. Jednocześnie minister Miedwiediew straszy dziś rozmieszczeniem głowic jądrowych na Bałtyku w razie aneksji Szwecji czy Finlandii do NATO. Część geopolityków może dopatrywać się w tym słabości Federacji Rosyjskiej ponieważ od wielu lat wiadomo, że głowice jądrowe przechowywane są w Kaliningradzie; rozmieszczenie głowic na Bałtyku zmieniłoby w takim układzie bardzo niewiele. Chiny nadal nie zmieniają frontu i popierają Rosję, prezydent Biden w ostatnim czasie rozmawiał z premierem Indii o zwiększeniu dystansu polityki Hindusów wobec Kremla. Inwestorzy jednak wyraźnie nie widzą już ryzyka w samych działaniach militarnych, do których rynek zdążył przywyknąć. Głowy inwestorów są jednak pełne obaw w związku ze skutkami kryzysu energetycznego, spowolnienia gospodarczego oraz zacieśnianiem polityki monetarnej.

Na giełdzie obserwujemy dziś wyraźny odwrót od ryzyka co przekłada się na spadki wśród technologicznych spółek jak Microsoft, Apple czy Adobe. Raport finansowy opublikował dziś jeden z największych banków USA, Wells Fargo. Wypadł on minimalnie lepiej na tle JP Morgan. Zacieśnianie polityki monetarnej, które powinno spowodować wzrost rentowności banków równoważy jednak sytuacja na rynku kredytów czy nieruchomości oraz ogólny spadek koniunktury. Przez to sektor bankowy może mieć problem z tempem utrzymania wzrostów, nawet w obliczu rosnących rat kredytów. Jednocześnie publikowane dziś raporty z rynku pracy USA świadczą o silnym rynku pracy oraz spadającej liczbie wniosków dla bezrobotnych zatem można spodziewać się, że społeczeństwo będzie w stanie pokrywać zobowiązania. Przeszkodzić w tym wciąż jednak może inflacja oraz rosnące ceny energii uderzające w budżet gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Tracą dziś też walory spółek obronnych General Dynamics i Northrop Grumman. Minimalnie wyżej notowany jest Twitter, który nie był w stanie utrzymać dynamicznych wzrostów mimo kolejnych tweetów Elona Muska.

Metale szlachetne nie radzą dziś sobie najlepiej, złoto osuwa się poniżej 1970 USD. Gaz ziemny notowany jest na historycznych maksimach, ropa naftowa z kolei próbuje przebić granicę 108 USD za baryłkę, uwolnienie rezerw USA nie powstrzymało trwale wzrostu cen.

Niemiecki DAX notowany dziś był na blisko 0.7% plusie, podobnie londyński FTSE, który zyskał ok. 0.4%. Polski WIG20 tracił dziś ok. 0.10% i próbował wrócić do notowań powyżej 2100 punktów, co udało się dopiero pod koniec sesji. W Stanach optymizm jest wyraźnie mniejszy S&P500 notowane jest na 0.5% minusie, Dow Jones jednak rośnie o skromne 0.3%. Najsłabiej wygląda technologiczny NASDAQ, który nurkuje o blisko 1.4%, sprzedający próbują zepchnąć notowania indeksu poniżej psychologicznej granicy 14 000 punktów.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.