Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Trump szaleje na Twitterze
2018-06-11 Poranny komentarz walutowy XTBWygląda na to, że napięć w globalnym handlu nie uda się szybko rozwiązać. Szczyt G7 w Kanadzie, który miał być okazją dla światowych przywódców do wywarcia nacisku na prezydenta USA jedynie doprowadził do eskalacji konfliktu. Jednak rynki finansowe powoli stają się znużone takimi zagrywkami i reagują coraz słabiej. W tym tygodniu ich uwaga z pewnością przesunie się na banki centralne.
Złoty w lokalnych konsolidacjach
2018-06-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, którego notowania znajdują się w lokalnej konsolidacji. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2769 PLN za euro, 3,6266 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6785 PLN wobec franka szwajcarskiego, 4,8620 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,301% w przypadku papierów 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2018-06-08 Komentarz tygodniowy TMS BrokersKlimat risk-off, jaki powrócił pod koniec mijającego tygodnia, dowodzi o niepewności, jaka panuje wśród inwestorów w obliczu wydarzeń zbliżających się dni. Poza weekendowym szczyt G7 rynkom przyjdzie się zmierzyć z ważnymi decyzjami Fed, EBC i BoJ, głosowaniami ws. Brexitu oraz śledzić spotkanie Trump-Kim. A to wszystko zanim inwestorzy zaczną śledzić Mundial.
Złoty ograniczył przecenę pod koniec dnia
2018-06-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutObserwowana rano słabość złotego, będąca wynikiem rosnącej awersji do ryzyka na globalnych rynkach, została po południu nieco skorygowana. Nałożyły się na to dwie kwestie – nieznaczne podbicie EUR/USD po tym, jak ta para zeszła w okolice 1,1726 (mocne, lokalne wsparcie to już poziom 1,1715) – wykres prezentuję poniżej – ale ważniejsze mogły być oczekiwania związane z dzisiejszą, ...
Chiński handel znowu straszy
2018-06-08 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnich godzinach uwaga rynku skupiona była przede wszystkim na gospodarkach wschodzących w tym Turcji, Argentynie, Brazylii oraz Chinach skąd poznaliśmy (z pozoru) pokrzepiające dane odnośnie do bilansu handlowego za maj. W kraju żyliśmy danymi o bezrobociu oraz głosowaniem projektów ustaw dotyczących podatku VAT.
Za dużo tematów do uchwycenia
2018-06-08 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka powraca na rynki, choć bez konkretnego zapalnika, za to z garścią potencjalnych powodów do obaw, które teraz na szybko są podciągane pod zmiany cen aktywów. Osobiście odbieram to jako dalsze zagubienie rynków, które potwierdza moje obawy z początku tygodnia, że sielankowemu rajdowi ryzykownych aktywów brakowało przekonania, a za to łatwo będzie go złamać.
Tryb risk-off na rynkach uderza w złotego
2018-06-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutTryb risk-off na rynkach uderza w złotego, decyzja Fitch będzie mieć niewielki wpływ na notowania
W piątek rano widać, że polska waluta traci, podobnie jak inne rynki wschodzące. W szerokim ujęciu widzimy próby nieznacznego umocnienia dolara.
W piątek rano widać, że polska waluta traci, podobnie jak inne rynki wschodzące. W szerokim ujęciu widzimy próby nieznacznego umocnienia dolara.
Kolejne podwyżki stóp. Fitch ws. Polski. Straszy Vollgeld.
2018-06-08 Poranny Szkic walutowy AFSBanki centralne w krajach EM zmuszone są bronić walut podwyżkami stóp. Złoty w tym kontekście stabilny. Dziś Fitch może zdecydować o ratingu Polski. W niedzielę referendum w Szwajcarii (spodziewane odrzucenie propozycji nowego systemu monetarnego). Na rynkach zakończenie odreagowania. Ponowny wzrost awersji do ryzyka. Dolar w górę. Waluty EM słabną.
Niemiecki przemysł i silniejszy USD
2018-06-08 Raport poranny FMCMDane poranne i popołudniowe: Jak wiadomo, niektóre – a nawet liczne, choć z pewnością nie wszystkie – odczyty makro z Niemiec są w ostatnich miesiącach trochę słabe, niekiedy nawet bardzo mizerne. Dziś rano mieliśmy dynamikę produkcji przemysłowej za kwiecień. Oczekiwano +0,2 proc. m/m, wygenerowano faktycznie spadek o 1 proc. W skali rocznej po uwzględnieniu sezonowości było +2 proc.
Jedni napotkali wsparcia, inni opory
2018-06-07 Raport wieczorny FMCMZgodnie z prognozą...Tak powinien się zaczynać każdy komentarz walutowy, czyż nie? Cóż, można było zakładać, że maksima, jakie osiągano dziś krótko przed południem i po południu, to wstęp do lekkiej korekty i przyhamowania aprecjacji euro.
G-7 może ciążyć dolarowi?
2018-06-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / UMOWY HANDLOWE / G7: Chiński resort handlu potwierdził, że prowadzi rozmowy z USA w sprawie zakupu dóbr rolnych i energii. Przyznano, że poczyniono „specyficzne” postępy w negocjacjach, szczegóły wymagają „dogrania”, a piłka leży teraz po stronie USA.
Wzmocnienie waluty Eurolandu
2018-06-07 Raport poranny FMCMRynkowe przetasowania: Euro rośnie w siłę. To m.in. skutek wczorajszych komentarzy panów Praeta, Weidmanna i Hanssona z zarządu EBC. Z ich słów wynikało, że dość pozytywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą Eurolandu, a jeszcze istotniejsze były sugestie, iż w tym roku faktycznie zakończona zostanie operacja QE, czyli nadzwyczajny skup obligacji, mający napędzić inflację i akcję kredytową.
Europa ostrzega Trumpa
2018-06-07 Poranny komentarz walutowy XTBJuż jutro rozpocznie się szczyt G7 w Kanadzie i może być to bardzo napięte spotkanie wobec ostatnich poczynań Donalda Trumpa. Niemcy i Francja grożą niepodpisaniem komunikatu, ale na nastroje rynkowe to nie wpływa. Na Wall Street znów mamy rekordy, a złoty odrabia straty pomimo bierności RPP.
EBC jastrzębio. Cła odwetowe UE.
2018-06-07 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty najszybciej ze wszystkich walut odrabia straty po przecenie. Spodziewana kontynuacja tej tendencji do połowy przyszłego tygodnia. Euro wsparte przez komentarze przedstawicieli EBC sugerujące zakończenie QE w tym roku. Stoicki spokój RPP ws. stóp. Podwyżka w Indiach.
PLN w górę, pomimo RPP
2018-06-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację zwyżki eurodolara, co wspiera notowania walut EM, w tym PLN. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2679 PLN za euro, 3,6176 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6720 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8601 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,285% w przypadku obligacji 10-letnich.
EBC przypomina o sobie
2018-06-06 Komentarz poranny TMS BrokersEUR/USD zaczyna wspinać się wyżej, ale nie bez pomocy EBC, który rozpoczął skrupulatne budowanie oczekiwań przed przyszłotygodniowym posiedzeniem. Wiele wskazuje na to, że EBC ma ukrytą agendę w odniesieniu do ostatnich wydarzeń we Włoszech. Poza tym klimat inwestycyjny na rynkach pozostaje dobry, co powinno pomagać m.in. złotemu, choć dziś przyjdzie się zmierzyć z kolejnym gołębim przekazem RPP.
Decyzja Rady nie zaszkodzi złotemu
2018-06-06 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda przynosi sporo ciekawych ruchów na rynku walutowym, po części związanych ze zbliżającym się szczytem G7 oraz posiedzeniem EBC. Wracające do gry euro pomaga też notowaniom złotego i wydaje się, że dzisiejsza decyzja RPP nie powinna źle wpłynąć na kurs naszej waluty.
Mocne odbicie złotego po przecenie
2018-06-06 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty i waluty regionu nadal zachowują się relatywnie dobrze (na przestrzeni ostatniego tygodnia zyskały najbardziej na świecie), pomimo wciąż nie najlepszej postawy ogółem walut emerging markets (EM). Widać, że wybicie kursu EURPLN powyżej poziomu 4,30 z jednoczesnym wzrostem USDPLN ponad 3,70 (>4,00 na indeksie złożonym z tych dwóch walut – PLN_B50) była przesadzona.
Podbijanie wartości euro
2018-06-06 Raport poranny FMCMPróba ataku: Rynek się zamachnął – na poziom 1,1750, jeśli mowa o eurodolarze. Ta właśnie okolica jest testowana w ostatnich chwilach, jakkolwiek wstępnie wydaje się, że nie ma tu jakiegoś wielkiego impulsu fundamentalnego.
PLN czeka na dalsze impulsy z rynku bazowego
2018-06-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi próby dalszego podbicia EUR/USD, co pośrednio wspiera notowania PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2782 PLN za euro, 3,6517 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7036 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8908 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,221% w przypadku obligacji 10-letnich.