Zwyżka indeksu WIG

Zwyżka indeksu WIG
Data dodania: 2007-08-30 (10:56) Komentarz poranny Expandera

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Środowe notowania zakończyły się znacznie lepiej niż można było oczekiwać po ostrej przecenie na amerykańskim parkiecie z poprzedniego dnia. Ostateczny wynik sesji w Warszawie nie do końca oddawał to, co działo się przez cały dzień, kiedy mieliśmy raczej próby odrabiania strat niż wzrostu. Zwyżka indeksu WIG była pochodną wysokiego zamknięcia notowań PKN Orlen.

Kurs tylko na końcowym fixingu zyskał blisko 3 zł. W sumie jednak sytuacja na rynku niewiele się zmieniła. WIG w dalszym ciągu krąży wokół 60 tys. pkt. Praktycznie w identyczny sposób jak u nas przebiegały środowe notowania w Europie – po początkowym spadku udało się je zakończyć na plusie. Dlatego nadal trudno doszukiwać się innych czynników, mogących kształtować nastroje na warszawskim parkiecie, niż zachowanie światowych rynków, szczególnie europejskich. Wciąż widać też ścisłe powiązanie kondycji naszej giełdy z kursem jena. Po początkowym wzmocnieniu zaczął w środę tracić, co wskazywało na wzrost skłonności globalnych inwestorów do ryzyka.

Tak, jak można był oczekiwać, decyzja Rady Polityki Pieniężnej wpłynęła najbardziej na notowania małych i średnich spółek. To one wypadły wczoraj najsłabiej. Ich kondycja finansowa najbardziej uzależniona jest od koniunktury w naszej gospodarce, a wyższe koszty kredytów są naturalnym czynnikiem schładzającym ją. Równocześnie z decyzją RPP wysłała wyraźny sygnał, że to nie koniec zacieśniania polityki pieniężnej. Przeważający jest argument o zagrożeniach inflacyjnych płynących z wysokiego tempa wzrostu płac. Zwrócono też uwagę, o czym pisaliśmy wczoraj, na dodatkowe zagrożenia wynikające ze wzrostu wydatków budżetowych. Z sygnałami płynącymi z frontu stóp procentowych można było wiązać wzmocnienie złotego (wyższe stopy to bardziej atrakcyjne bezpieczne lokaty). Jednak równie dobrze aprecjację naszej waluty można było wytłumaczyć wzmocnieniem euro wobec dolara i spadkiem awersji do ryzyka. Nie wydaje się więc, by wczorajsze zachowanie złotego mogło wskazywać kierunek na dłuższy czas.

Widać, że rynki są wciąż bardzo niespokojne. Brakuje jednoznacznego mianownika interpretowania napływających wiadomości. Wczoraj znów raczej przeważały te niekorzystne. Pierwszy raz od sześciu miesięcy pogorszyły się nastroje niemieckich konsumentów, co pokazuje, że kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości oddziałuje na postrzeganie perspektyw przez mieszkańców innych części świata. Z opublikowanych danych wynikało, że w minionym tygodniu zmniejszyła się liczba wniosków o kredyty hipoteczne w USA. To istotna wiadomość w kontekście największej od 15 lat liczby niesprzedanych domów i związanej z tym presji na ich ceny. Mniejszy popyt na kredyty nie pomoże rozwiązać problemu nagromadzonych „zapasów”. Pozytywnie można za to ocenić większy od spodziewanego spadek zapasów ropy naftowej (Amerykanie zużyli więcej paliwa podróżując w czasie wakacji), choć akurat są to bardzo zmieniające się z tygodnia na tydzień dane. Wczoraj wpłynęły na zwyżkę ceny ropy. Musimy jednak pamiętać, że w poprzednich dniach dość opornie odrabiała wcześniejsze straty. Na dodatek, na dłuższą metę droga ropa może niekorzystnie wpłynąć na rozwój gospodarki. Przeciwnie do ropy zachowywała się wczoraj miedź, której ceny spadały.

Wydaje się, że w czwartek inwestorzy nie będą podejmować odważniejszych decyzji w oczekiwaniu na publikowane ostatniego dnia giełdowego tygodnia dane dotyczące wydatków i dochodów osobistych Amerykanów. Szczególną uwagę będą zapewne zwracać towarzyszącemu temu raportowi dane o zmianie wskaźnika inflacji PCE, opartego na wydatkach konsumpcyjnych. Uznawany jest za najlepszą miarę inflacji, do której dużą wagę przywiązuje Fed.

Krótkoterminowo sytuacja na rynkach giełdowych pozostaje nierozstrzygnięta. Mówić o zakończeniu odbicia po wyprzedaży trwającej do połowy sierpnia jest za wcześnie. Sygnałem, że się zakończyło byłby spadek S&P 500 poniżej 1430 pkt. W przypadku WIG złym sygnałem byłoby zasłonięcie utworzonej 23 sierpnia luki hossy, czyli zejście poniżej 58,6 tys. pkt. Dopóki się to nie stanie można liczyć na próby kontynuacji zwyżki. Nie wydaje się jednak, żeby w obecnej sytuacji giełdy wykazywały duży potencjał wzrostu.

Dziś ważnym wydarzeniem na polskim jest rozpoczęcie działalności przez z rynek NeConnect, przeznaczony dla małych i młodych spółek. Będzie to bardzo ryzykowny rynek. Wahania cen będą prawdopodobnie większe niż w przypadku małych firm notowanych na GPW. Nowy rynek powinien jednak przyciągnąć, dzięki uproszczonej procedurze wejścia, nowych debiutantów. Kluczowa dla jego najbliższej przyszłości będzie koniunktura na podstawowym parkiecie. Od niej debiutanci uzależniają bowiem decyzje o wejściu na giełdę.

Najważniejsze informacje z 29 sierpnia 2007 r.:

* Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych, do 4,75%
* Wrześniowy indeks zaufania konsumentów w Niemczech spadł do 7,6 pkt z 8,5 pkt miesiąc wcześniej. Był to pierwszy spadek od sześciu miesięcy. Wynik był gorszy od spodziewanego
* Zapasy ropy naftowej spadły o 3,49 mln baryłek, do 333,6 mln baryłek w tygodniu zakończonym 24 sierpnia. Spodziewano się obniżki o 600 tys. baryłek
* Liczba wniosków o kredyty hipoteczne w USA spadła w poprzednim tygodniu do 4-tygodniowego minimum po tym, jak oprocentowanie 1-rocznego kredytu o zmiennej stopie procentowej skoczyła najbardziej od 1996 r., czyli momentu, kiedy Mortgage Bankers Association zaczęła zbierać dane

Dziś na rynkach
Czwartek, 30/08/2007 r.

* Start rynku NewConnect w Warszawie
* GUS poda szacunek PKB za II kwartał
* W USA zostaną opublikowane zrewidowane dane o PKB w II kw. 2007 r. (poprzednia wartość to 3,4 proc. r/r)
* W Ameryce zaplanowana jest cotygodniowa publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
* Czeski Bank Centralny podejmie decyzję o stopach procentowych
* W Niemczech podane zostaną dane o bezrobociu w sierpniu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.