BIEC: Minęliśmy szczyt koniunktury

BIEC: Minęliśmy szczyt koniunktury
Data dodania: 2007-08-29 (18:17) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł w sierpniu o 1,4 pkt i znalazł się na poziomie ze stycznia tego roku - podało Bereau for Investment and Economic Cycles. O spadku wskaźnika koniunktury zadecydowało spadające tempo napływu nowych zamówień, szczególnie widoczne w firmach nastawionych na eksport.

Eksporterom już od lat dokucza umacniający się złoty, który obniża rentowność produkcji, zaś teraz doszły do tego wyższe koszty pracy, co sprawia, że właśnie ta grupa przedsiębiorstw ocenia swoje perspektywy coraz gorzej. Problem wart jest głębszego przemyślenia, bo przecież mocny złoty oznacza także łatwiejszy dostęp do polskiego rynku dla importerów. A koszty pracy rosnące ponad wydajność oznaczają mniejszą konkurencyjność polskiej gospodarki. Zatem i gorszą koniunkturę.

SYTUACJA NA GPW

To co rzuca się w oczy, to świetna postawa rynku po spadkach na otwarciu. Kupujący postarali się, żeby nikt nie miał złudzeń, do kogo należy teraz inicjatywa. Spadki wywołane wrażeniem, które pozostało po słabych notowaniach w USA, zostały więc odrobione, a w dalszej kolejności WIG20 wyszedł na plus. mWIG i sWIG zostały w tyle, pierwsze skrzypce grały dziś papiery dużych firm. To zdarzenie trzeba kojarzyć z zachowaniem rynku walutowego. Powstrzymanie wzrostu jena zostało uznane za oznakę poprawy bezpieczeństwa inwestycyjnego na rynkach takich jak Polska. Ponieważ "zagranica" interesuje się u nas tylko spółkami z WIG20, te właśnie najmocniej odczuły powrót optymizmu, co nie oznacza jeszcze, że faktycznie to inwestorzy zagraniczni kupowali u nas akcje. Wystarczyło, że są na to nadzieje.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie zaczęły dzisiejsze notowania na lekkich minusach, co zważywszy na zasięg wczorajszej przeceny za oceanem można uznać za pozytywną informację. Gorzej niż rynek radzili sobie europejscy producenci samochodów, których akcje spadały po ogłoszeniu przez Renault, że prognozy na 2009 rok będą trudne do spełnienia. W dalszej części dnia indeksy jednak odrabiały jednoprocentowe straty z otwarcia i po pozytywnym rozpoczęciu sesji w Stanach wyszły na lekkie plusy. O 17:30, niemiecki DAX był wyżej o 0,1 proc., francuski CAC40 zwyżkował o 0,7 proc., a brytyjski FTSE zyskiwał 0,5 proc. Od poprawy nastrojów przyczyniło się odbicie po wczorajszej przecenie. Dzięki dobrym informacjom płynącym ze spółek o 17:30 S&P i Dow Jones zyskiwały odpowiednio 1,2 proc. i 1,1 proc.

WALUTY

Osłabienie euro z wczoraj po południu i dzisiejszego poranka, faktycznie okazało się krótkotrwałe. Po południu kurs wrócił w dobrze znane sobie rejony 1,364 USD, gdzie spędził trzy wcześniejsze dni.
Jen, który rano umacniał się o 1 proc. wobec dolara, po południu zyskiwał już tylko 0,05 proc. Opór na poziomie 114 JPY za dolara świetnie zadziałał. Również wobec euro jen, który zyskiwał rano 1,3 proc., po południu już tracił 0,05 proc. Również w tym wypadku wsparcie dla euro, a opór dla jena w okolicach 155 JPY/EUR spełnił swoje zadanie.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że taki obrót sprawy na rynku międzynarodowym jest bardzo korzystny dla złotego. Kurs dolara spadł do 2,808 PLN (z 2,83 rano), euro do 3,832 PLN (z 3,848 rano), a franka do 2,343 (rano 2,356 PLN). I po strachu?

SUROWCE

Ropa kontynuuje wzrosty po dzisiejszej informacji o większym niż oczekiwano spadku jej zapasów. Na londyńskiej giełdzie baryłka brent podrożała o 1,2 proc. do poziomu 71,20 USD. Pewne znaczenie ma również obrona poziomu 70 USD, która mogła skusić kapitał spekulacyjny do otwierania długich pozycji. Warto jednak zauważyć, że najbliższy poniedziałek kończy sezon wakacyjny w Stanach, co powinno przełożyć się na niższy popyt oraz pociągnąć cenę niżej.

Miedź kontynuuje spadki po informacji, że jej zapasy na nowojorskiej giełdzie wzrosły dziesiąty dzień z rzędu. Jej cena na londyńskiej giełdzie wahała się w okolicy 7.220 USD.

Cena złota praktycznie się nie zmieniła w relacji do wczorajszego zamknięcia i uncja tego kruszcu kosztuje 665 USD. Niemniej, mieliśmy spore wahania na rynku metali szlachetnych dyktowane zmieniającym się eurodolarem.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.