Realizacja zysków na GPW

Realizacja zysków na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-11-15 (19:48)

Chociaż nastroje na globalnych rynkach wydają się być całkiem dobre, to rodzime indeksy wydają się odstawać od światowego trendu. Jest to jednak związane z realizacją potężnych zysków, które miały miejsce na początku tego tygodnia i mogły być po części związane z pozytywnym nastawieniem inwestorów do nowo tworzącej się władzy w Polsce. Oprócz tego dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce okazały się być pozytywną niespodzianką, co dodatkowo mogło pozytywnie nastawić inwestorów do perspektyw rynku kapitałowego w Polsce.

Powodów wzrostów na GPW podczas wtorkowej sesji było wiele. Z jednej strony mamy rozpoczęcie kadencji nowego sejmu i oczekuje się, że jeszcze w tym roku uda się stworzyć rząd, co ma prowadzić do szybkiego odblokowania środków z KPO. Kolejnym czynnikiem były dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce. W ujęciu rocznym mamy wzrost na poziomie 0,4% r/r, co następuje jednak po spadku na poziomie 0,6% r/r w drugim kwartale. Chociaż wzrost kwartalny rozczarował pod względem samej zmiany, to jednak patrząc na szczegóły, raport był bardzo pozytywny. Doszło do rewizji poprzedniego kwartalnego negatywnego odczytu z -2,2% k/k do 0,3% k/k na plusie. To spowodowało, że baza dla odczytu z 3 kwartału była oczywiście znacznie wyższa. Nie da się jednak ukryć, że jednym z najważniejszych motorów napędowych była sytuacja globalna, która powiązana była z odczytem inflacyjnym z USA. Spadek inflacji do 3,2% r/r i dla bazowej do 4,0% r/r powoduje, że Fed najprawdopodobniej nie podniesie stóp procentowych już w tym cyklu i co więcej, może rozpocząć obniżki szybciej niż w połowie przyszłego roku. Koniec zwyżek stóp procentowych w największej gospodarce na świecie powoduje, że kapitał będzie mógł szukać atrakcyjniejszych, choć ryzykowniejszych stóp zwrotu w innych aktywach i innych rejonach świata.

Nie powinniśmy się dziwić, że po 5% rajdzie na WIG20 dzisiaj obserwujemy ok. 0,8% spadek indeksu przy wzrostach na indeksach w Europie i w USA. Niemniej warto zauważyć, że kondycja polskich spółek pozostaje całkiem niezła. Blik opublikował wyniki dotyczące płatności e-commerce, wskazując na ponad 40% wzrost w ujęciu rocznym, co oznacza, że Polacy w dalszym ciągu chętnie konsumują, co pozytywnie nastraja spółki handlu detalicznego i dobrze wróży wynikom polskiej gospodarki w przyszłości.

Tymczasem inflacja w Polsce za październik okazała się minimalnie wyższa od oczekiwań na poziomie 6,6% r/r, natomiast sprzedaż detaliczna w USA spadła zaledwie o 0,1% m/m za październik przy oczekiwaniu spadku na poziomie 0,3% m/m, po potężnym wzroście na poziomie 0,9% m/m we wrześniu. Warto zwrócić uwagę, że za tydzień będziemy mieli Święto Dziękczynienia w USA i oczywiście Black Friday, co będzie uważnie śledzionę przez inwestorów w kontekście kondycji amerykańskich konsumentów, choć oczywiście „święto konsumpcjonizmu” zawitało również w inne rejony świata.

Źródło: Michał Stajniak, CFA, Zastępca dyrektora Działu Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.