Dolar lekko odbija przed startem Jackson Hole

Dolar lekko odbija przed startem Jackson Hole
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-08-24 (14:43)

Wczoraj amerykańska waluta traciła po południu na co złożyły się słabsze od oczekiwań dane PMI z USA, które podbiły szanse na rynkowy scenariusz zakładający, że FED nie zdecyduje się już na podwyżki stóp - nieważne, że wcześniej dostaliśmy naprawdę fatalne dane PMI ze strefy euro, które wprowadzają nas do recesji - para EURUSD wymazała całą zniżkę i to z nawiązką (w czwartek nad ranem testowaliśmy poziom 1,0876).

Na słabość dolara złożyło się też mocne zachowanie się indeksów na Wall Street, gdzie inwestorzy skupili się na lokalnych tematach (PMI, oczekiwanie na piątkowe wystąpienie Powella w Jackson Hole i wyniki Nvidia, które opublikowane po sesji pobiły oczekiwania analityków), pomijając problemy zewnętrzne (słabość Chin i Europy, która w końcu dotknie też USA).

Czwartek przynosi jednak próbę odreagowania amerykańskiej waluty - ta lekko odbija na szerokim rynku. Pośrednio gra tu rolę analiza techniczna, ale pytanie, na ile Powell będzie jutro "wystarczająco gołębi", aby inwestorzy mogli pociągnąć dalej trendy widoczne wczoraj. Sympozjum w Jackson Hole rozpoczyna się dzisiaj wieczorem, około godz. 1:00 w nocy poznamy szczegółową agendę, ale i tak dominującym wątkiem będą jutrzejsze wystąpienia Powella (po południu) i Lagarde (wieczorem).

Dzisiaj najgorzej wypadają wczorajsi zwycięzcy - korony skandynawskie i waluty Antypodów. Pola oddaje też jen. Najbardziej stabilne są euro i funt. Na szerokim rynku spadki wyhamował juan. W kalendarzu jest dzisiaj generalnie pusto. O godz. 13:00 mamy posiedzenie Banku Turcji i spodziewaną podwyżkę stóp o 250 punktów baz. do 20,00 proc.. Z kolei o godz. 13:30 poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia ECB (mogą mieć krótkotrwały wpływ na euro), a o godz. 14:30 dane z USA - cotygodniowe bezrobocie i zamówienia na dobra trwałego użytku.

EURUSD - spora zmienność

Wczorajszy spadek EURUSD wywołany zaskakująco słabymi danymi PMI z Niemiec, został ostatecznie całkowicie wymazany. Dotarliśmy nawet wyżej (1,0876). Co to sugeruje? Wątek słabości europejskiej gospodarki powróci, najpóźniej przy okazji publikacji szacunkowych danych o inflacji CPI w sierpniu, które mogą być "kropką nad i" w temacie posunięć ECB na jesieni, a najpewniej już wcześniej, bo może po jutrzejszym wystąpieniu Christine Lagarde (szefowa ECB będzie przemawiać w Jackson Hole w piątek wieczorem). Czy tym samym przyćmi Powella? A może rynki zaczynają już nadmiernie "kombinować" z tym, że jego jutrzejsze słowa wybrzmią "gołębio"? Ciekawe wnioski daje model CME FED Watch. Oczekiwania na podwyżkę stóp na jesieni wcale nie spadły (a wczoraj mieliśmy przecież kiepskie PMI), a nawet nieco wzrosły. Wrzesień i tak się nie liczy, ale listopad (dokładnie 1.11) to już prawie 38 proc. w porównaniu z 30 proc. tydzień temu. Tym samym, jeżeli rynki zobaczą, że Powell nie chce definitywnie zamknąć tematu jesiennej podwyżki, to dolar może zyskać...

Analiza techniczna pokazuje jak duże wahania mamy ostatnio. Naruszenie wsparcia przy 1,0830 nie doprowadziło wczoraj do zejścia poniżej 1,08 i przetestowania okolic linii trendu wzrostowego przy 1,0780. Zamiast tego mieliśmy mocne szarpnięcie w górę. Krótkotrwałe? Zobaczymy. Ponowne zejście poniżej 1,0830 otworzy drogę na południe, z kolei naruszenie 1,0875 podbije scenariusz ruchu do 1,0930, gdzie mamy mocne opory na dziennym układzie (w tym spadkową linię trendu).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy dolar pociągnie w dół?

Czy dolar pociągnie w dół?

2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

2024-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?

Zmiana retoryki BoJ?

2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
RBNZ nie podniósł stóp

RBNZ nie podniósł stóp

2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
Dolar przyspieszy spadki?

Dolar przyspieszy spadki?

2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.
Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

2024-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street rozpoczęła tydzień od niewielkiej zmienności. Co prawda Sp500 spadł o 0,4 proc., Dow Jones o 0,2 proc. a Nasdaq Composite o 0,1 proc. ale wciąż indeksy znajdują się w niedalekiej odległości od historycznych rekordów. W Europie Dax zakończył dzień bez zmian a WIG20 stracił ok. 0,5 proc. Duży ruch wzrostowy miał miejsce na bitcoinie. Główna kryptowaluta zyskała prawie 5,8 proc. a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Kurs EUR/USD zyskał, notowania z poziomu 1,0815 urosły do 1,086. Inwestorzy czekają na czwartkowy raport nt. wydatków Amerykanów.
Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

2024-02-26 Poradnik przedsiębiorcy
Import i eksport to kluczowe elementy wielu firm, wymagające precyzyjnego planowania oraz skutecznego zarządzania finansami. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie przedsięwzięć międzynarodowych jest wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut dla firm. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór kantoru przez takie firmy może wpływać na działanie marki, jak duży wpływ wywiera taka decyzja i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kantor do rozliczeń walutowych.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji

Spadek rentowności amerykańskich obligacji

2024-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.