RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.

RBA zaskoczył, PMI dla polskiego przemysłu najniżej od listopada ub.r.
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-08-01 (12:47)

Wtorek stać będzie pod znakiem publikacji raportów PMI na temat koniunktury panującej w lipcu w przemyśle wielu krajach świata oraz raportu ISM dla przemysłu w USA. PMI dla Polski osiągnął w lipcu najniższą wartość od listopada ub.r. (43,5 pkt.; ekonomiści oczekiwali spadku z poziomu 45,1 pkt. do 44,5 pkt.). Zaskoczył dziś rano bank centralny Australii. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów nie podniósł on wysokości swej podstawowej stopy procentowej do 4,35 proc. z 4,1 proc.

W efekcie kurs USD/AUD rósł dziś ok. godz. 9:20 o prawie 1 proc.

Kontrakty na główne indeksy amerykańskiego rynku akcji minimalnie spadały dziś rano (S&P 500 -0,08 proc.) utrzymując się w pobliżu swoich ostatnich kilkunastomiesięcznych maksimów.

Na początku wtorkowej sesji brak było na europejskich rynkach akcji jakieś dominującej tendencji (DAX -0,12 proc.; w piątek i poniedziałek indeks ten ustanawiał swe historyczne rekordy, CAC 40 0 proc.).

Dziś rano WIG i WIG-20 odpoczywały po ustanowieniu w poniedziałek swoich kilkunastomiesięcznych (WIG-20 –0,24 proc. ok. godz. 9:35). Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano kursy akcji spółek BNP Paribas Bank Polska, Tauron Polska Energia i Amrest. Jeśli chodzi o składowe sWIG-u 80 to swe najwyższe kursy od przynajmniej roku osiągnęły dziś akcje spółek Wawel, TIM i Erbud.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych utrzymuje się poniżej poziomu 4 proc. (3,86 proc.). Lekko spadała dziś rano rentowność polskich 10-latek (5,402 ok. godz. 9:10). Trwają spekulacje na temat możliwej już we wrześniu lub październiku obniżki stóp RPP.

Poniżej poziomu 1,10 wrócił kurs EUR/USD (-0,16 proc. ok. godz. 9:05). Do najwyższego poziomu od ponad 3 tygodni wzrósł kurs USD/JPY (+0,27 proc.).

Zmiany kursów głównych walut względem polskiego złotego były dziś rano minimalne (EUR/PLN +0,01 proc., USD/PLN +0,2 proc. ok. godz. 9:05).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara spadł dziś poniżej poziomu 29000 USD (-1,1 proc.) i znalazł się na najniższym poziomie od 21 czerwca br.

Ceny kontraktów na ropę naftową osiągnęły w poniedziałek swoje najwyższe poziomy od kwietnia, a dziś rano lekko korygowały tę zwyżkę (WTI –0,31 proc., Brent -0,3 proc. ok. godz. 9:00). Lekko drożały kontrakty na gaz ziemny na NYMEX-ie (+0,72 proc.). Taniały dziś rano metale (złoto -0,7 proc. – spadek z osiągniętego wczoraj najwyższego poziomu od maja, srebro -1 proc., platyna -0,37 proc., pallad -0,36 proc., miedź -0,27 proc. – spadek z osiągniętego w poniedziałek najwyższego poziomu od kwietnia). Spadki z ostatnich kilku sesji próbowały dziś rano korygować kontrakty na soję i pszenicę na CBOT (soja +0,5 proc., pszenica +0,31 proc. ok. godz. 9:05). Drożała dziś rano również bawełna (+0,81 proc.).

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.