Stabilizacja w oczekiwaniu na FED

Stabilizacja w oczekiwaniu na FED
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-28 (10:39)

Rynek krajowy: W piątek indeksy warszawskiego parkietu kończyły sesję na plusie, dzięki poprawie nastrojów globalnych w końcówce tygodnia. Dzisiejsze mocne spadki giełd azjatyckich mogą ten obraz zaburzyć i pociągnąć parkiety europejskie w dół.

Dla przyszłych notowań na GPW ważne będą tego tygodniowe dane z rynku amerykańskiego, jak też publikacja wyników finansowych polskich spółek. Złoty pomimo umocnienia jena i przeceny rynków kapitałowych w Azji, dzisiaj rano pozostaje stabilny, w okolicach piątkowych zamknięć odpowiednio na EUR/PLN 3,6200 i na USD/PLN 2,4650. Na notowania złotego nie wpłynęło także znaczne osłabienie waluty południowoafrykańskiej. W końcówce tygodnia rand tracił z powodu problemów z dostawą prądu w RPA co wstrzymało produkcję i wydobycie w kopalniach złota i platyny w tym kraju. Sugerowało to osłabienie walut emerging markets i wzrost awersji do ryzyka. Do wyprzedaży jednak nie doszło. Kurs EUR/PLN od paru dni konsoliduje się w wąskim przedziale 3,6000-3,6300. Przełamanie oporu 3,6300 powinno skutkować ponownym testem tegorocznych maksimów na 3,6700. Inwestorzy krajowi jak i zagraniczni wstrzymywać się jednak mogą z decyzjami inwestycyjnymi, do środowych decyzji monetarnych RPP i FED. O ile analitycy są zgodni co do podwyżki głównej stopy procentowej w Polsce o 0,25%, o tyle pomimo oczekiwań na półprocentowe cięcie w USA, FED i tym razem może zaskoczyć skalą ruchu.

Rynek zagraniczny

Tydzień ten podobnie jak ubiegły rynki rozpoczynają pesymistycznie. Przyczyniły się do tego informacje podane przez bank inwestycyjny Goldman Sachs o możliwej recesji w Japonii. Wg raportu tego banku prawdopodobieństwo, że kraj kwitnącej wiśni już w tym kwartale znajduje się w recesji wynosi 60 proc. Spadki na giełdach spowodowały w nocy umocnienie waluty japońskiej, ruch ten podlega od rana korekcie i aktualnie pary USD/JPY, EUR/JPY i GBP/JPY wyceniane są na odpowiednio 106,564; 156,353 i 210,674. Niepokoje wywołane zagrożeniem recesji w dwóch największych gospodarkach świata utrzymują notowania złota blisko rekordowych poziomów wyznaczonych w piątek. Tydzień ten będzie przebiegał pod znakiem danych makroekonomicznych, których poznamy bardzo dużo. Dziś będą to informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości- pozwolenia na budowę oraz sprzedaż nowych domów w grudniu. Największe znaczenie będzie miała podana jutro dynamika PKB w USA w czwartym kwartale oraz decyzja FEDu odnośnie stóp procentowych. Prognozy mówią o wzroście PKB o 1,2 proc, w przypadku stóp procentowych rynek oczekuje obniżki o 50 punktów bazowych. Wydaje się, że Komitet Otwartego Rynku może jednak ponownie zaskoczyć. Para EUR/USD konsoliduje się przy piątkowych minimach i aktualnie wyceniana jest na 1,4674. Wydaje się, że wsparcie na poziomie 1,4660 powinno pozostać dziś nienaruszone i eurodolar ulegnie umocnieniu w krótkim terminie.

Źródło: Andrzej Gondek, Dominika Barszcz, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.