Stabilizacja w oczekiwaniu na FED

Stabilizacja w oczekiwaniu na FED
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-28 (10:39)

Rynek krajowy: W piątek indeksy warszawskiego parkietu kończyły sesję na plusie, dzięki poprawie nastrojów globalnych w końcówce tygodnia. Dzisiejsze mocne spadki giełd azjatyckich mogą ten obraz zaburzyć i pociągnąć parkiety europejskie w dół.

Dla przyszłych notowań na GPW ważne będą tego tygodniowe dane z rynku amerykańskiego, jak też publikacja wyników finansowych polskich spółek. Złoty pomimo umocnienia jena i przeceny rynków kapitałowych w Azji, dzisiaj rano pozostaje stabilny, w okolicach piątkowych zamknięć odpowiednio na EUR/PLN 3,6200 i na USD/PLN 2,4650. Na notowania złotego nie wpłynęło także znaczne osłabienie waluty południowoafrykańskiej. W końcówce tygodnia rand tracił z powodu problemów z dostawą prądu w RPA co wstrzymało produkcję i wydobycie w kopalniach złota i platyny w tym kraju. Sugerowało to osłabienie walut emerging markets i wzrost awersji do ryzyka. Do wyprzedaży jednak nie doszło. Kurs EUR/PLN od paru dni konsoliduje się w wąskim przedziale 3,6000-3,6300. Przełamanie oporu 3,6300 powinno skutkować ponownym testem tegorocznych maksimów na 3,6700. Inwestorzy krajowi jak i zagraniczni wstrzymywać się jednak mogą z decyzjami inwestycyjnymi, do środowych decyzji monetarnych RPP i FED. O ile analitycy są zgodni co do podwyżki głównej stopy procentowej w Polsce o 0,25%, o tyle pomimo oczekiwań na półprocentowe cięcie w USA, FED i tym razem może zaskoczyć skalą ruchu.

Rynek zagraniczny

Tydzień ten podobnie jak ubiegły rynki rozpoczynają pesymistycznie. Przyczyniły się do tego informacje podane przez bank inwestycyjny Goldman Sachs o możliwej recesji w Japonii. Wg raportu tego banku prawdopodobieństwo, że kraj kwitnącej wiśni już w tym kwartale znajduje się w recesji wynosi 60 proc. Spadki na giełdach spowodowały w nocy umocnienie waluty japońskiej, ruch ten podlega od rana korekcie i aktualnie pary USD/JPY, EUR/JPY i GBP/JPY wyceniane są na odpowiednio 106,564; 156,353 i 210,674. Niepokoje wywołane zagrożeniem recesji w dwóch największych gospodarkach świata utrzymują notowania złota blisko rekordowych poziomów wyznaczonych w piątek. Tydzień ten będzie przebiegał pod znakiem danych makroekonomicznych, których poznamy bardzo dużo. Dziś będą to informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości- pozwolenia na budowę oraz sprzedaż nowych domów w grudniu. Największe znaczenie będzie miała podana jutro dynamika PKB w USA w czwartym kwartale oraz decyzja FEDu odnośnie stóp procentowych. Prognozy mówią o wzroście PKB o 1,2 proc, w przypadku stóp procentowych rynek oczekuje obniżki o 50 punktów bazowych. Wydaje się, że Komitet Otwartego Rynku może jednak ponownie zaskoczyć. Para EUR/USD konsoliduje się przy piątkowych minimach i aktualnie wyceniana jest na 1,4674. Wydaje się, że wsparcie na poziomie 1,4660 powinno pozostać dziś nienaruszone i eurodolar ulegnie umocnieniu w krótkim terminie.

Źródło: Andrzej Gondek, Dominika Barszcz, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

Słabszy frank oraz funt po decyzjach banków centralnych

2024-06-21 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł mieszaną sesję na Wall Street. Tym razem lepiej wypadł Dow Jones zyskując 0,8 proc. Pod kreską dzień zamknęły zarówno Nasdaq Composite (-0,8 proc.) jak i szeroki SP500 (-0,3 proc.), który pomimo straty ustanowił nowy historyczny rekord przebijając na początku handlu poziom 5500 pkt. Sentyment lekko pogorszył się na spółkach technologicznych. Dane z USA (pozwolenia na budowę, dane z rynku pracy) wskazały, że gospodarka amerykańska słabnie.
Super-czwartek banków centralnych

Super-czwartek banków centralnych

2024-06-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin nie zaskoczył dzisiaj rynków - główne stopy procentowe pozostały na dotychczasowych poziomach. Z kolei obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. do 1,25 proc. dowiózł Narodowy Bank Szwajcarii. Frank jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach - rynek wycenia kolejne cięcie we wrześniu na 82 proc., co potwierdza tylko, że SNB rozpoczął już jako pierwszy z dużych banków centralnych regularny cykl obniżek.
Mamy obniżkę w Szwajcarii

Mamy obniżkę w Szwajcarii

2024-06-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Z pewnością zaskoczeniem dzisiejszego poranka jest obniżka stóp procentowych w Szwajcarii ze strony SNB. Bank dokonał już drugiej obniżki stóp procentowych w tym roku i patrząc na perspektywy inflacyjne, istnieje duża szansa na kontynuację ruchów w kolejnych miesiącach. Frank pozostaje jednak dosyć mocny, ale przy braku zawirowań geopolitycznych na świecie jego pozycja może się osłabić w najbliższych miesiącach. SNB decyduje się na drugą obniżkę stóp procentowych po zaskakującym ruchu w pierwszym kwartale tego roku.
Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

Dziś decyzje BoE, SNB oraz Norges Banku

2024-06-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj nie funkcjonowała ze względu na Dzień Wyzwolenia. W Europie indeksy giełdowe traciły. Dax obniżył się o 0,4 proc. . Kurs EURUSD nie uległ zmianie i na koniec dnia wskazywał 1,0745. Złoty kontynuował ruch aprecjacyjny z tego tygodnia po wcześniejszym dynamiczny osłabieniu wynikającym z wyników wyborów do europarlamentu oraz napiętej sytuacji politycznej we Francji. Dziś o stopach procentowych będzie decydować Bank Anglii, Norwegii oraz Szwajcarii. Otrzymamy również porcję majowych danych z polskiej gospodarki.
Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

2024-06-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi. W szczególności widać to na francuskim indeksie CAC40, na którego wycenach ciąży jeszcze dodatkowo niepewność związana z nowo rozpisanymi wyborami.
Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

Wall Street wciąż wysoko, Europa próbuje nadrobić zaległości

2024-06-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sp500 wyznacza nowe historyczne rekordy. Nasdaq Composite oscyluje wokół swojej maksymalnej wyceny. Dow Jones ma problemy z wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów. Dola stracił głównie na skutek słabych danych o sprzedaży detalicznej, które podsyciły obawy o siłę konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA zaskoczyła wysoką dynamiką miesiąc do miesiąca ale dane są sprzeczne z poznanymi wcześniej indeksami ISM, które sugerowały, że dynamika wzrostu w tym sektorze jest słaba.
Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

2024-06-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach.
Dolar czeka na dalsze impuls

Dolar czeka na dalsze impuls

2024-06-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek dolar lekko się cofnął po silnej zwyżce z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez FED jednak dalej spada (poniżej 60 proc.), a rentowności 10-letnich obligacji próbują iść w górę - to sygnał, że rynki bardziej skłaniają się ku ostrożnej i "jastrzębiej" narracji FED odnośnie tylko jednej obniżki stóp w tym roku (i to pewnie w dopiero w grudniu). Dzisiaj agencje cytują Harkera z FED, który przyznał, że rzeczywiście jedna obniżka stóp byłaby optymalna bazując na obecnych prognozach, ale nie wykluczył dwóch, gdyby nowe dane na to pozwoliły.
Lekka poprawa nastrojów w Europie

Lekka poprawa nastrojów w Europie

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35.
Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

Złoty rośnie w siłę! Czy tak będzie również na wakacjach?

2024-06-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydaje się, że złoty najgorsze ma już za sobą. W zeszłym tygodniu złoty tracił na fali niepewności europejskich wyborów, które potencjalnie mogą doprowadzić do zmiany układu sił w drugiej największej gospodarce strefy euro. Wydaje się również, że pomimo niższych odczytów inflacyjnych w Polsce, nie ma na razie przestrzeni do dyskusji na temat obniżek w Polsce, co powinno działać na korzyść złotego. Z drugiej strony złoty zwykle traci w okresie letnim. Co dalej z polskim złotym w najbliższych tygodniach?