Kosztowna cypryjska pomyłka

Kosztowna cypryjska pomyłka
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-18 (10:01)

Po relatywnie spokojnym minionym tygodniu, rynki zaczynają poniedziałek od mocnego uderzenia. Kwestia cypryjskich kłopotów przewijała się w cieniu innych wydarzeń od kilku miesięcy. Jednak finalne rozwiązanie może budzić wśród wielu inwestorów niepokój, szczególnie, że na rynkach panowały ostatnio (zbyt?) sielankowe nastroje.

Konsekwencje planu dla Cypru mogą odsunąć na dalszy plan nawet posiedzenie Fed.

Depozytariusze cypryjskich banków dołożą się do planu ratunkowego

Cypr dostanie 10 mld EUR pomocy finansowej od krajów strefy euro i MFW, ale w zamian zgodzi się opodatkować jednorazowo depozyty bankowe stawką 5% w przypadku depozytów do 100 tys. EUR, 10% w przypadku depozytów od 100 do 500 tys. EUR i ok. 13% tych powyżej 500 tys. EUR. Łącznie ta danina ma przynieść 5,8 mld EUR. To bezprecedensowy krok, który budzi wiele emocji i jest powodem nerwowej reakcji rynków finansowych.

Kwestia cypryjska przewijała się na rynkach od jakiegoś czasu, jednak była dość powszechnie ignorowana. Uważano, iż Cypr jest tak małą gospodarką (warto pamiętać, iż w 2010 roku to samo mówiono o Grecji), iż nie może zaszkodzić procesowi naprawy euro i ożywieniu globalnemu. Politycy UE nie spieszyli się z przyznaniem Cyprowi pomocy, gdyż nie podoba im się polityka podatkowa tego kraju.

To właśnie niechęć wobec raju podatkowego sprawiła najprawdopodobniej, iż warunki pomocy są tak drastyczne. Ta polityczna „nauczka” może jednak Europę drogo kosztować. Przypomnijmy, iż w sercu kryzysu w 2011 roku to właśnie odpływ depozytów z systemów bankowych w Grecji czy Hiszpanii stanowił jedną z głównych obaw co do stabilności systemu finansowego. Wobec „rozwiązania” dla Cypru, depozytariusze w tych krajach mogą ponownie wycofywać środki z lokalnych banków, obawiając się, iż w przyszłości ewentualne programy pomocowe mogą być „współfinansowane” w ten sam sposób. Naszym zdaniem, politycy europejscy będą starać się zapewniać, iż przypadek cypryjski jest odosobniony, ale to od reakcji gospodarstw domowych zależeć będzie ewentualna nowa fala kryzysu w Europie. Rynki zareagowały nerwowo i dalszy rozwój sytuacji jest teraz mocno niepewny. Z jednej strony często reakcje na takie wydarzenia są często krótkotrwałe i szybko korygowane. Z drugiej strony rynki akcji były bardzo wykupione, co jest argumentem za głębszą korektą (gdzie Cypr byłby po prostu wygodnym zapalnikiem).

Cypr ułatwi zadanie Benowi Bernanke?

Cypr może odsunąć na dalszy plan to, co normalnie byłoby wydarzeniem tygodnia. Mowa o posiedzeniu Fed z kwartalną konferencją Bena Bernanke. Nie chodzi tylko o to, iż nowy potencjalny problem Europy zabierze przewodniczącemu Fed uwagę rynku. On również ułatwi mu zadanie – dosłownie. Wobec lepszych danych makro, szczególnie bardzo mocnych odczytów z rynku pracy, na Bernanke rośnie presja, aby zacząć poważnie myśleć o ograniczeniu QE3. Jednak w obecnych okolicznościach Bernanke może powiedzieć, iż sytuacja rynkowa jest nadal niestabilna, a Europa jest nadal zagrożeniem dla ożywienia w USA i uciszyć swoich krytyków – przynajmniej na kolejnych kilka tygodni. Jeśli rynek uspokoi się po cypryjskim szoku, to nie można wykluczyć, iż pasywna postawa Fed zaowocuje odbiciem w drugiej części tygodnia.

Dane schodzą na drugi plan

Warto pamiętać, iż w tym tygodniu czeka nas sporo danych makro. W Europie i Chinach publikowane będą indeksy PMI, dodatkowo w Niemczech także ZEW i Ifo. W Polsce poznamy dane o produkcji i sprzedaży. Na początku roku rynek mocno koncentrował się na tych danych, mając nadzieję na ożywienie w Europie. Teraz te dane będą budzić mniejsze emocje, chyba że okazałyby się bardzo słabe – w takiej sytuacji sprzyjałyby powrotowi obaw o sytuację w strefie euro.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – po odbiciu na parze z czwartku i piątku nie ma już śladu – para cofnęła się luką do wsparcia wyznaczonego przez zasięg RGR, jak i minima z listopada i grudnia ubiegłego roku, a także do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, który rysował się w ciągu ostatnich dwóch tygodni; to mocne wsparcie, także technicznie jest szansa na próbę odbicia i taką właśnie próbę obserwujemy na otwarciu w Europie; jeśli byki zmarnują tę okazję, czeka nas spadek do 1,2658, gdyż reakcja rynku na Cypr wpisuje się w trend spadkowy na parze

WIG20 (kontrakt), D1 – sytuacja byków na warszawskim parkiecie nie wygląda dobrze; notowane od niemal miesiąca wzrosty w ramach dość regularnego kanału zostały brutalnie przerwane luką podażową; technicznie wygląda to tak, jakby ostatnie wzrosty były jedynie falą B w większej korekcie ABC; natomiast kupujący będą jeszcze mieli okazję do obrony, najpierw na strefie 2446/54, następnie na kluczowym wsparciu 2420 (wyznaczonym przez świecę młota, która rozpoczęła wzrosty)

S&P500 (kontrakt), D1 – najłagodniej reakcja wygląda w przypadku S&P500, gdzie do tej pory mieliśmy silny trend wzrostowy; notowania cofnęły się tu do pierwszego wsparcia wyznaczonego przez poprzednie maksimum (1530 pkt.) i obserwujemy tu próbę obrony (rysuje się formacja młota); jeśli ta obrona powiedzie się, kontrakt może nawet wyjść na nowe maksima (zwłaszcza, że nerwowość na rynku będzie okazją dla Bernanke do oddalenia żądań ograniczenia QE3); w przypadku przełamania tego wsparcia możemy obserwować większą realizację zysków - wsparciem jest dolne ograniczenie szerokiego kanału, jak i minimum z końca lutego (1480 pkt.)

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.