Zapowiada się ciekawy tydzień

Zapowiada się ciekawy tydzień
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2013-02-18 (10:38)

Z powodu braku istotnych danych makroekonomicznych w dniu dzisiejszym, ten tydzień może rozpocząć się dość spokojnie na rynku walutowym. W kolejnych dniach należy spodziewać się jednak większej zmienności, co będzie wiązało się również z powrotem amerykańskich i kanadyjskich inwestorów do gry po przedłużonym weekendzie.

W centrum zainteresowania uczestników rynku w tym tygodniu będą w szczególności odczyty indeksu Ifo i wskaźnika Zew z Niemiec, wskazanie indeksów aktywności w sektorze przemysłowym w Europie oraz notatki ze styczniowego posiedzenie FOMC. Generalnie analitycy oczekują, że w lutym wspomniane wskaźniki będą miały wyższe wartości w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Po ostatnich słabszych danych na temat PKB strefy euro w czwartym kwartale 2012 roku, wszelkie niemiłe niespodzianki mogą przyczynić się do dalszej deprecjacji euro. Jeśli chodzi o protokół z posiedzenia FOMC, to powinien być on interesujący z tego względu, iż pokaże, czy dyskusja na temat wcześniejszego wyjścia z programu QE3 będzie kontynuowana. Gdyby ten temat był poruszony, to waluta amerykańska może zyskać na wartości. Opublikowane w piątek dane dla dolara były mieszane, co przyczyniło się do stabilizacji notowań USD względem euro. Z jednej strony mieliśmy spadek produkcji przemysłowej w styczniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost wskaźnika aktywności w przemyśle NY Empire State i indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w lutym. Euro wyraźnie wyhamowało aprecjację, a para EURUSD oscyluje blisko istotnej strefy wsparcia 1,3280-1,33. Ewentualne przełamanie wspomnianego rejonu będzie silnym technicznym sygnałem do pogłębienia spadków na tej parze.

Duża zmienność utrzymuje się na jenie. Komunikat ze szczytu G20 nie wniósł nic istotnego. Kraje zobowiązały się do ‘powstrzymywania od konkurencyjnej dewaluacji walut i wszelkich form protekcjonizmu’. Nie pojawił się bezpośredni krytycyzm ekspansywnej polityki monetarnej prowadzonej przez Japonię, co przełożyło się na dalsze osłabienie waluty japońskiej. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego na USDJPY i testu maksimum lokalnego z lutego tego roku. Uczestnicy rynku oczekują również na nominacje nowego prezesa Banku Japonii. Potencjalnymi kandydatami są Kazumasa Iwata, Toshiro Muto oraz Haruhiko Kuroda. Podczas wtorkowej sesji azjatyckiej poznamy także notatki ze styczniowego posiedzenia Banku Japonii, na którym został podniesiony cel inflacyjny do 2,0%.

EURPLN

Złoty pozostaje słabszy w oczekiwaniu na dzisiejsze dane z rynku pracy w Polsce. Na wykresie dziennym para utrzymuje się powyżej linii tenkan, która wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 4,1687. EURPLN handlowany jest także coraz bliżej górnego ograniczenia szerszego zakresy wahań. Silnym oporem pozostaje szczyt na poziomie 4,2133.

EURUSD

EURUSD od piątku pozostaje w węższym zakresie wahań. Euro wyraźnie wyhamowało aprecjację, a eurodolar oscyluje blisko istotnej strefy wsparcia 1,3280-1,33. Ewentualne przełamanie wspomnianego rejonu będzie silnym technicznym sygnałem do pogłębienia spadków na tej parze. Opór wyznacza poziom 1,3400.

GBPUSD

GBPUSD kontynuuje trend spadkowy. Techniczny obraz rynku na wszystkich interwałach czasowych sprzyja krótkim pozycjom w funt dolarze. Strefa wsparcia rozciąga się w dość szerokim obszarze. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,54 USD za funta.

USDJPY

Jen pozostaje pod presją sprzedających. USDJPY powrócił do wzrostów i dziś ponownie testuje poziom 94 jenów za dolara. Z technicznego punktu widzenia należy spodziewać się testu maksimum z tego roku na poziomie 94,45. Silną strefę wsparcia wyznaczają okolice 92,00-92,20.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.