Klif tematem na ostatni tydzień roku

Klif tematem na ostatni tydzień roku
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-24 (10:32)

Poniedziałek na rynkach zapowiada się niezwykle spokojnie. Większość rynków akcji będzie bądź nieczynna, bądź sesje będą skrócone. Na rynku forex też będzie spokojnie. Jedynym tematem, który od środy (w USA nie obchodzi się drugiego święta) może ożywić rynki będzie fiskalny kliff. Zostanie bowiem raptem kilka dni na wypracowanie rozwiązania zgodnie z założeniem, czyli do końca roku.

Szanse na porozumienie w tym roku nikłe

Porażka „planu B”, który polegał przedłużeniu ulg podatkowych dla osób z dochodami poniżej miliona dolarów (propozycja Republikanów, która miała przerzucić odpowiedzialność za jego odrzucenie na Demokratów), skomplikowała proces wypracowania kompromisu. Lider Republikanów, John Boehner, musi bowiem walczyć teraz o swoją pozycję w partii, a na początek stycznia zapowiedziany jest ponowny wybór lidera partii w Kongresie. W weekend pojawiła się informacja, iż wobec patu w Izbie Niższej inicjatywę próbuje przejąć Senat, gdzie obydwie partie w porozumieniu z prezydentem miałyby zgodzić się na wydłużenie ulg części obywatelom na pewien czas (np. rok), zawieszenie obniżenia wydatków i odmrożenia zasiłków. Takie przejściowe rozwiązanie miałoby dać czas na wypracowanie ostatecznego kompromisu.

O ile agencje ratingowe nie uznałyby tego za pretekst do obniżenia ocen (takie rozwiązanie nie przyniosłoby bowiem prawie żadnych oszczędności), rynkom taka opcja przypadłaby do gustu. Brak obniżek wydatków oznaczałby brak zagrożeń dla wzrostu w 2013 roku (przynajmniej ze strony fiskalnej), a niewygodny temat zostałby odsunięty. Takie rozwiązanie nie jest wykluczone, ale raczej nie należy spodziewać się go w tym roku – kluczowe decyzje muszą bowiem zapaść w Kongresie. Tym niemniej temat klifu fiskalnego będzie w ostatnich dniach roku potencjalnie najbardziej istotny dla notowań.

Abe nadal w natarciu

Przyszły premier Japonii zdecydowanie nie jest usatysfakcjonowany zeszłotygodniową decyzją BoJ o rozszerzeniu programu skupu aktywów o 10 bln JPY. W niedzielę zapowiedział on, iż jeśli Bank nie zdecyduje o podniesieniu celu inflacyjnego z 1 do 2%, spróbuje on zmienić prawo tak, aby pozbawić Bank niezależności. To dość odważna deklaracja jak na przyszłego premiera cywilizowanego kraju. Deklaracja, która na moment obecny jest bez pokrycia – Abe ma bowiem na razie jedynie izbę niższą, wybory do Senatu odbędą się w lipcu. Jednak premier będzie mógł wcześniej wpłynąć na politykę Banku – w kwietniu kończą się kadencje prezesa i dwóch wiceprezesów – dwóch z tej trójki uznawanych jest za jastrzębi. To premier wskaże ich następców, więc jego odważna polityka może być realizowana już na wiosnę. To zaś zwiększa szansę na wzrosty na parze USDJPY.

Dane na koniec tygodnia

Publikacje danych w tym tygodniu będą mieć raczej umiarkowany wpływ na rynek. Kluczowe figury w USA zostaną opublikowane w czwartek i piątek. W czwartek będą to dane o sprzedaży nowych domów oraz indeks nastrojów konsumentów, zaś w piątek indeks Chicago PMI. Te dwa ostatnie są ogólnie niezłymi indykatorami koniunktury na rynkach akcji i obydwa nie uzasadniały wzrostów na Wall Street, które miały miejsce w drugiej połowie roku.

Na wykresach:

USDJPY, D1 – notowania pary cały czas pozostają w strefie oporu wyznaczonej przez górne ograniczenie kanału wzrostowego oraz poziomy 84,13/87; siła tych oporów nie pozwala na kontynuację wzrostów, z drugiej strony Shinzo Abe nie pozwala na korektę; świąteczny okres nie sprzyja zmienności, więc taka sytuacja może utrzymać się do przyszłego tygodnia; gdyby jednak któraś ze stron pokusiła się na atak, to na płytszym rynku moglibyśmy mieć pokaźny ruch

EURUSD, W1 – ubiegły tydzień przyniósł wzrost do poziomów nie widzianych na EURUSD od kwietnia tego roku, zakończył się jednak spadkiem; w efekcie mamy święcę w formacji spadającej gwiazdy tuż po silnym wzroście w poprzednim tygodniu; bieżący tydzień rozpoczyna się jednak dość nijako, a to właśnie jego wymowa może być (technicznie) kluczowa – wyraźna spadkowa świeca wyrysowałaby formację gwiazdy wieczornej i mogła zapowiedzieć nawet odwrócenie trendu

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.