Rynki konsolidują się

Rynki konsolidują się
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-25 (09:19)

Wczoraj rynki poszukiwały kierunku, lecz go nie znalazły. Rynki surowców wyraźnie czerpały inspirację z zachowania dolara, ten jednak oscylował bez wyraźnego kierunku. Giełda zachowywała się nerwowo, notując spore straty na początku sesji po publikacji informacji o kolejnych stratach w i problemach związanych z kryzysem na rynku hipotecznym (m.in. Merill Lynch) oraz niższym prognozom zysków (m.in. Amazon), lecz pod koniec sesji indeksy wróciły do poziomu otwarcia.

Rynki wschodzące były raczej stabilne, jen silny. Zachowanie rynku akcji obecnie jest przedmiotem zainteresowania inwestorów na wszystkich rynkach, gdyż może on być związane z oczekiwaniami na decyzję FOMC pod koniec października. Rynek obligacji wzrósł z jednej strony w wyniku informacji o Merill Lynch i kolejnych fatalnych danych z rynku nieruchomości, z drugiej jednak przyczyną mogą być nadzieje na kolejną obniżkę stóp procentowych. Ponieważ jest spora szansa takie zdarzenia to inwestorzy wolą nie czekać z krótkimi pozycjami i zamykają je na spadkach. Z tego samego względu preferujemy sprzedaż USD na wzrostach, albo pod słabe dane makro albo pod decyzję FOMC.

EURPLN

Zgodnie z trendem złoty ponownie się umocnił po wcześniejszej lekkiej korekcie w okolice 3,66/67. Sytuacja fundamentalna się nie zmienia (nadal jest bardzo dobra). Sytuacja na rynkach zagranicznych nie dostarcza jednoznacznych sygnałów. Sytuacja techniczna informuje nas, że trend jest silny i nie wykazuje oznak słabnięcia. Korzystnym poziomem do sprzedaży EURPLN wydaje się być teraz okolica 3,6620, czyli rejon oporu wyznaczonego przez przełamane krótkoterminowe wsparcia i górną granicę kanału spadkowego. Pozycje zamykalibyśmy po osiągnięciu nowego minimum i sprzedawali w trakcie następnej korekty.

EURUSD

EURUSD po odrobieniu sporej części strat wczorajszego poniedziałku zatrzymał się w okolicy przełamanej linii trendu i 61.8% zniesienia spadku od ostatnich maksimów. Brakowało inspiracji do dalszego ruchu do góry, gdyż opory są silne a inne rynki nie sugerują kierunku. Wzrost cen ropy naftowej i złota nie osłabił dolara, gdyż nerwowość rynku akcji i problemy spod znaku subprime działały na korzyść amerykańskiej waluty. Mimo sprzyjającej spadkom sytuacji technicznej rynek utrzymał się prawdopodobnie dzięki temu, że dane wczorajszego rynku pracy były fatalne a dziś czekają nas kolejne. Strategia kupowania EURUSD na korektach sprawdza się bardzo dobrze, więc nie zmieniamy naszego nastawienia wczorajszego i preferujemy zakupy EURUSD na spadkach wczorajszego okolice 1,4220.

GBPUSD

całości ostatniego impulsu wzrostowego i kontynuował ruch wzrostowy. Wczorajsze kiepskie dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym nie były impulsem do silniejszego ruchu. Obecnie kurs pozostaje dość stabilny w zakresie 2,0430-2,0510. Naszym zdaniem kolejny test 2,05, gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich maksimach może wywołać silniejszy ruch. Należy pamiętać, że w dalszym ciągu jesteśmy w szerokim paśmie wahań, więc być może warto poczekać na jakiś ruch trendowy z transakcjami na tej parze. Silne wsparcie widzielibyśmy na poziomie 2,04, natomiast strefę oporu wyznacza rejon 2,0500-2,0515.

USDJPY

Dolarjen w dalszym ciągu broni istotnego wsparcia wynikającego ze zrównania się w stosunku 1:1 obecnego ruchu korekcyjnego z poprzednim ruchem korekcyjnym z poziomu 117,16 na 112,59 na wykresie dziennym. Na tym poziomie ukształtowała się formacja młotka zapowiadająca dalsze wzrostu na USDJPY, jednak widzimy, że kurs raczej konsoliduje się i zawęża zakres wahań. Jen pozostaje pod wpływem wydarzeń na rynku akcji, jednak najistotniejsze będą opublikowane dziś w nocy dane na temat produkcji przemysłowej i inflacji CPI. Uważamy, że najlepszą strategią jest obecnie handel w zakresie 114,00-114,60. Kupowalibyśmy dolarjena blisko 114,00 z krótkim stop lossem wyznaczonym poprzez linie poprowadzona przez ostatnie dwa minima na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 113,80.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy dolar pociągnie w dół?

Czy dolar pociągnie w dół?

2024-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze odczyty inflacji wydatkowej PCE za luty wypadły dokładnie tak, jak tego oczekiwali ekonomiści. Dane nie podbiły zmienności, jak się tego obawiano, a wręcz stworzyły pole do osłabienia się dolara. Dlaczego? Bo nie można mówić o zahamowaniu tendencji dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i czerwcowa obniżka stóp procentowych przez FED, nadal pozostaje w grze. Szanse na cięcie stóp procentowych wynoszą 65 proc.
Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

Wczorajszy wskaźnik PCE przyniósł rynkom ulgę

2024-03-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki z zadowoleniem przyjęły publikację deflatora PCE dla USA za styczeń. Wyniki były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Po wcześniejszych wyższych odczytach wskaźników CPI oraz PPI urosły obawy, że preferowana przez Fed miara inflacji również pokaże wyższe liczby. Indeksy giełdowe zakończyły dzień na plusach. Dolar stracił po publikacji danych. Kurs EURUSD urósł do 1,0850 po czym spadł ponownie do 1,08 w drugiej części dnia, na skutek wypowiedzi przedstawicieli Fed-u.
Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

Jak dzisiejsze dane na temat inflacji wpłyną na dolara?

2024-02-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street wczoraj zabarwiła się na kolor czerwony ale w umiarkowany sposób. Redukcja ryzyka nastąpiła na dzień przed publikacją raportu nt wydatków Amerykanów, który zawierać będzie preferowaną przez Fed miarę inflacji. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,08 po czym w drugiej części dnia odbił w okolice 1,0840. Rentowności amerykańskich obligacji obniżyły się. Poszczególni przedstawiciele Rezerwy Federalnej opowiedzieli się wczoraj za obniżkami stów procentowych w tym roku.
Zmiana retoryki BoJ?

Zmiana retoryki BoJ?

2024-02-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynkach finansowych stoi pod znakiem BoJ oraz RBNZ. Przedstawiciele obydwu banków wygłosili przemówienia, które swoim wydźwiękiem w sposób szczególny zmieniły nastawienie inwestorów do jena japońskiego oraz dolara nowozelandzkiego. Wydarzeniem dnia podczas sesji na rynkach APAC było bez wątpienia przemówienie Hajime Takaty z BoJ, który zasygnalizował, że bank centralny musi elastycznie wychodzić z ultra luźnej polityki monetarnej i tym samym zakończyć ujemne stopy procentowe przeplatane z programem kontroli krzywej dochodowości.
RBNZ nie podniósł stóp

RBNZ nie podniósł stóp

2024-02-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch. Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany.
Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

Słabsze dane z USA nie osłabiły dolara

2024-02-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar jest dziś jedną z najmocniejszych walut i co ciekawe, sytuacja ma miejsce pomimo wczorajszych, słabszych odczytów sentymentu konsumentów wg. Conference Board i zamówień na dobra trwałe. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osunęły się wczoraj tylko nieznacznie poniżej 4,3% i nie wpłynęły pozytywnie na eurodolara. Zamiast tego, od wczorajszych godzin porannych obserwujemy silną presję spadkową na parze EURUSD, która cofnęła się z poziomów bliskich 1,087 do okolic 1,082 obecnie.
Dolar przyspieszy spadki?

Dolar przyspieszy spadki?

2024-02-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi cofnięcie się dolara na szerokim rynku. Nieźle radzi sobie jen, którego wsparły dane o inflacji CPI za styczeń. Ta cofnęła się, ale mniej niż oczekiwano, co teoretycznie może podbijać szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Japonii jeszcze przed wakacjami - rynek daje 1/3 szans, że dojdzie do tego w marcu i 2/3 w temacie końca kwietnia. Z drugiej strony JPY to waluta chętnie wykorzystywana do finansowania spekulacyjnych transakcji, a tryb risk-on na globalnych rynkach staje się coraz bardziej widoczny.
Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

Indeksy wciąż w obrębie historycznych rekordów

2024-02-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street rozpoczęła tydzień od niewielkiej zmienności. Co prawda Sp500 spadł o 0,4 proc., Dow Jones o 0,2 proc. a Nasdaq Composite o 0,1 proc. ale wciąż indeksy znajdują się w niedalekiej odległości od historycznych rekordów. W Europie Dax zakończył dzień bez zmian a WIG20 stracił ok. 0,5 proc. Duży ruch wzrostowy miał miejsce na bitcoinie. Główna kryptowaluta zyskała prawie 5,8 proc. a dziś rano wzrosty są kontynuowane. Kurs EUR/USD zyskał, notowania z poziomu 1,0815 urosły do 1,086. Inwestorzy czekają na czwartkowy raport nt. wydatków Amerykanów.
Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

Wymiana walut dla firm - Wpływ wyboru kantoru na biznes zajmujący się eksportem lub importem

2024-02-26 Poradnik przedsiębiorcy
Import i eksport to kluczowe elementy wielu firm, wymagające precyzyjnego planowania oraz skutecznego zarządzania finansami. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie przedsięwzięć międzynarodowych jest wybór odpowiedniego kantoru wymiany walut dla firm. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybór kantoru przez takie firmy może wpływać na działanie marki, jak duży wpływ wywiera taka decyzja i podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kantor do rozliczeń walutowych.
Spadek rentowności amerykańskich obligacji

Spadek rentowności amerykańskich obligacji

2024-02-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż oczekiwania, co do rychłych cięć stóp procentowych w USA sukcesywnie maleją, to rentowności amerykańskich obligacji w ostatnich dniach spadły. W przypadku papierów 10-letnich zdaje się to pokazywać, że rynek respektuje ważny rejon oporu przy 4,35 proc. jaki bazuje na szczytach z jesieni 2022 r. Tymczasem niższe rentowności to teoretycznie lepsza narracja dla rynków akcji, czyli rajdu ryzyka, a tym samym słabsza dla dolara. W piątek indeksy na Wall Street jednak nieco spadły.