Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Seria dobrych odczytów z USA trwa

Seria dobrych odczytów z USA trwa

2012-10-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Obniża się krzywa rentowności obligacji skarbowych Hiszpanii, spadają stawki CDS na dług państw peryferyjnych, wzrastają indeksy giełdowe i drożeją surowce przemysłowe. Euro zyskuje na wartości do wszystkich najważniejszych walut, a najmocniej do jena -kurs EUR/JPY jest tradycyjnie mocno skorelowany z rynkiem długu PIIGS.
Optymizm utrzymany

Optymizm utrzymany

2012-10-16 Raport poranny FMCM
Eurodolar blisko 1,30: Przełom poniedziałkowej sesji europejskiej i amerykańskiej przyniósł cofnięcie na rynku eurodolara. Cena wspólnej waluty obniżyła się do wartości 1,2936, co stanowiło 50% ruchu wzrostowego wygenerowanego od otwarcia nowego tygodnia.

Pozytywne nastroje i popyt na polski dług wspierają złotego

Pozytywne nastroje i popyt na polski dług wspierają złotego

2012-10-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy poranny handel przynosi wyraźne umocnienie polskiej waluty na rynku. Inwestorzy wyceniają złotego następująco: 4,082 PLN za euro (-0,21%), 3,143 PLN wobec dolara amerykańskiego (-0,45%) oraz 3,376 PLN względem franka szwajcarskiego (-0,2%). Rentowności polskiego długu pobiły kolejny rekord schodząc do poziomu 4,558% w przypadku instrumentów 10-letnich.
Inflacja za wrzesień wspiera scenariusz obniżek stóp

Inflacja za wrzesień wspiera scenariusz obniżek stóp

2012-10-16 Poranny Szkic Walutowy AFS
Utrzymanie tempa inflacji na poziomie z sierpnia oznacza, że już w I kw. 2013 r. wskaźnik CPI może znaleźć się w środku celu NBP. Wspiera to scenariusz cięcia oprocentowania o 50 pkt. bazowych do końca tego roku. Dziś seria danych makroekonomicznych ze świata, z których najważniejsze to inflacja CPI i produkcja przemysłowa z USA.
Protokół RBA i indeks ZEW na celowniku inwestorów

Protokół RBA i indeks ZEW na celowniku inwestorów

2012-10-15 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiejsze dane nt. sprzedaży detalicznej (wzrost o 1,1 proc. m/m i 0,9 proc. m/m bez samochodów we wrześniu) napawają optymizmem, ale warto zachować pewną ostrożność – tak dobry wynik (szacunki mówiły o 0,8 proc. m/m) to w dużej mierze zasługa świetnej sprzedaży nowego Iphone’a.
Inflacja bez zmian, sygnał dla RPP?

Inflacja bez zmian, sygnał dla RPP?

2012-10-15 Raport popołudniowy FMCM
Sprzedaż detaliczna przyspieszyła: Poniedziałkową sesję europejską eurodolar otwierał z poziomu 1,29. Było to efektem realizacji zysków rozpoczętej jeszcze w piątkowe popołudnie i kontynuowanej w czasie dzisiejszego handlu w Azji. Za wyprzedażą euro stała w głównej mierze nerwowość wynikająca z tego czy Hiszpanii wystąpi o pomoc finansową.
Złoty odrabia poranne straty

Złoty odrabia poranne straty

2012-10-15 Komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Po porannym osłabieniu złotego, co korelowało ze spadkiem kursu EUR/USD, kolejne godziny przynoszą jego systematyczne umocnienie. O godzinie 11:20 kurs EUR/PLN testował poziom 4,0856 zł, a USD/PLN 3,1525 zł. Aprecjacja polskiej waluty idzie w parze z późniejszym wzrostem EUR/USD i wzrostami na europejskich parkietach.
Męcząca konsola

Męcząca konsola

2012-10-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Widać, że rynek za bardzo nie może się zdecydować jaki kierunek ostatecznie obrać - to dobrze widać w zmienności z ostatnich godzin. Niemniej wciąż więcej argumentów można przyznać pesymistom. Kluczem na najbliższy tydzień okażą się dane z USA (w tym wyniki tamtejszych spółek za III kwartał), dane nt. dynamiki PKB w Chinach, oraz wyniki szczytu Unii Europejskiej.
Dane z Chin poprawiły nastroje

Dane z Chin poprawiły nastroje

2012-10-15 Codzienny Puls Rynku IDMSA
Po kolejnych lepszych wstępnych danych z amerykańskiej gospodarki na temat indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów Uniwersytetu Michigan uwaga rynku koncentrowała się na weekendowych doniesieniach z Chin. Przede wszystkim pozytywnie zaskoczyły chińskie dane na temat bilansu handlowego.
Umiarkowana aprecjacja walut EMEA

Umiarkowana aprecjacja walut EMEA

2012-10-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Indeks Uniwersytetu Michigan sugeruje, że nastroje amerykańskich konsumentów są najlepsze od kilku lat. Optymizmem mogą też napawać dane dotyczące handlu zagranicznego Chin i wzrostu podaży pieniądza. Dynamika inflacji konsumenckiej w Państwie Środka minimalnie wyhamowała, ale nie zwiększyła się przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej.
Stabilny początek tygodnia na złotym

Stabilny początek tygodnia na złotym

2012-10-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia przynosi zniżkę kwotowań złotego na rynku walutowym. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,099 PLN za euro (0,1%), 3,174 PLN względem dolara amerykańskiego (0,76%) oraz 3,389 PLN wobec franka szwajcarskiego (0,32%). Rentowności polskiego długu pogłębiły ostatnie minima i wynoszą aktualnie 4,578% w przypadku obligacji 10-letnich.
Optymizm wyparowuje

Optymizm wyparowuje

2012-10-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Miniony tydzień pokazał, że dobre nastroje widoczne na początku października, mogą nie utrzymać się do końca miesiąca. Zwyczajnie zaczynamy dyskontować to co może pojawić się w listopadzie, a tutaj zagrożeń jest sporo.
Tydzień ważnych danych makro

Tydzień ważnych danych makro

2012-10-15 Poranny Szkic Walutowy AFS
Rozpoczyna się tydzień istotnych danych makroekonomicznych z Polski i świata. Już dziś GUS przedstawi raport o inflacji CPI we wrześniu, jutro o produkcji przemysłowej. Czy dane przekonają członków RPP do głosowania za obniżką stóp w listopadzie?
Niedźwiedzie otwarcie, rynek czeka na dane z Chin

Niedźwiedzie otwarcie, rynek czeka na dane z Chin

2012-10-15 Raport poranny FMCM
Lepsze dane z Chin nie pomogły: Nowy tydzień na eurodolarze rozpoczął się od mocniejszego cofnięcia. Już w piątek po południu niedźwiedzie zaczęły odzyskiwać kontrolę nad rynkiem. Wtedy też cena euro spadła do wartości oporu na 1,2950 dolara. Ten istotny poziom zdołał zatrzymać wyprzedaż.
Hiszpania pod coraz większą presją

Hiszpania pod coraz większą presją

2012-10-14 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Ostatnie dni nie obfitowały w dużą liczbę odczytów danych makroekonomicznych, jednak nie wniosło to stabilizacji na rynek walutowy. Brak dużej liczby odczytów makro spowodował, że jeszcze większego znaczenia nabrał start sezonu wyników spółek za II kw. Zgodnie z tradycją zapoczątkowała go Alcoa, której wyniki pokonały oczekiwania rynku.
Tydzień sporej zmienności

Tydzień sporej zmienności

2012-10-14 Raport tygodniowy FMCM
Początek bez danych: Pierwszy dzień nowego tygodnia przebiegał pod znakiem przewagi podaży na rynku eurodolara. Za spadkiem notowań oraz pogorszeniem globalnego klimatu inwestycyjnego stała decyzja Banku Światowego, który obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla chińskiej gospodarki.
Rynek gra na Hiszpanię

Rynek gra na Hiszpanię

2012-10-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
A konkretnie oczekuje, iż w najbliższy weekend rząd premiera Mariano Rajoya oficjalnie otworzy furtkę do negocjacji ws. dodatkowej zewnętrznej pomocy finansowej. Wczoraj rano zwracaliśmy uwagę, że taki ruch miałby sens biorąc pod uwagę presję rynku, który zacznie uwzględniać ryzyko dalszych obniżek ratingu (w środę zrobił do S&P, a za chwilę ocenę „śmieciową” może nadać Moody’s).
Osamotnione stanowisko MFW

Osamotnione stanowisko MFW

2012-10-12 Codzienny Puls Rynku IDMSA
Rynki dość szybko otrząsnęły się po decyzji agencji S&P o obniżeniu ratingu Hiszpanii do poziomu o jedną notę wyższego niż śmieciowy. Były ku temu dwa powody. Pierwszy z nich to zaskakująco dobre dane na temat liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu, która spadła do 339tys. z 369tys.
Eurodolar ruszy na północ

Eurodolar ruszy na północ

2012-10-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Z zaskakująco niskiego odczytu publikowanej każdego tygodnia liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA nie należy wyciągać zbyt optymistycznych wniosków, a wręcz bardzo prawdopodobna jest ich rewizja w górę w przyszły czwartek. Mimo to, stały się one pozytywnym impulsem dla ryzykownych walut i aktywów.
Ponowny wzrost oczekiwań na obniżki stóp w Polsce

Ponowny wzrost oczekiwań na obniżki stóp w Polsce

2012-10-12 Poranny Szkic Walutowy AFS
Polskie obligacje z krótszego końca krzywej rentowności są najdroższe w historii, a oczekiwania na obniżki stóp procentowych najwyższe w tym roku. Dziś w centrum uwagi tzw. drugie expose premiera. Być może pojawią się w nim jakieś uwagi osłabiające walutę.