Nie wszyscy w EBC za pozostawieniem stóp bez zmian

Nie wszyscy w EBC za pozostawieniem stóp bez zmian
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-12-07 (10:02)

Bundesbank mocno tnie prognozy wzrostu dla Niemiec do 0,4 proc. w 2013 r., a EBC dla całej strefy euro. Tymczasem w Radzie Banku zaskakujący brak jednomyślności. Część bankierów centralnych optuje za obniżką stóp.

Czyżby oprocentowanie w krajach 17-tki nie osiągnęło jeszcze najniższego poziomu? Dziś kluczowe dane z USA. Korzystniejszy raport Departamentu Pracy to sygnał kontynuacji, zaakcentowanej wczoraj wyraźnie, spadkowej tendencji kursu EUR/USD.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie piąty miesiąc z rzędu. Zrobił tak pomimo, że sytuacja gospodarcza w strefie euro od ostatniej obniżki uległa pogorszeniu, a inflacja utrzymywała się na stabilnym poziomie. Brak dalszych cięć to, jak wcześniej wskazywano, efekt zaburzonego mechanizmu transmisji zmian w polityce pieniężnej na gospodarkę. Jest to spowodowane obawami inwestorów o rozpad strefy. Niemniej, na wczorajszej konferencji prasowej, szef EBC M. Draghi stwierdził, że na posiedzeniu długo dyskutowano na temat stóp procentowych. Rozważano obniżkę. Było to najważniejsze zdanie wypowiedziane w czwartek przez Włocha. Choć, jak dodał Draghi, przeważająca większość opowiedziała się za utrzymaniem oprocentowania na poziomie 0,75 proc., informacja o prowadzonej dyskusji, spowodowała wyraźne osłabienie euro. Z jednej strony jest to bowiem wskazówka, że w znanej z jednomyślności Radzie Prezesów EBC, nie ma obecnie zgody co do tego, na jakim poziomie powinny znajdować się stopy procentowe. Z drugiej, być może jest to próba wysłania wczesnego sygnału dla rynku, że oprocentowanie w Eurolandzie wkrótce jeszcze spadnie. Stąd wyprzedaż wspólnej waluty. Ewentualne cięcie nie nastąpi, jednak szybko. W mojej ocenie, może ono mieć miejsce dopiero po tym, jak Hiszpania złoży wniosek o skup obligacji, a pozytywne tendencje w zakresie spreadów między papierami południowych krajów regionu, a niemieckimi Bundami, jeszcze bardziej się utrwalą. Możliwe jest więc, że jeśli inflacja spadnie poniżej 2 proc. r/r i spełnione zostaną powyższe warunki, w marcu lub kwietniu 2013 r., zobaczymy kolejną obniżkę stóp w strefie euro. Jest to jednak, póki co, prognoza obarczona sporym ryzykiem. Takiej możliwości nie można, jednak całkowicie wykluczyć.

Dziś kolejne istotne wydarzenie. Amerykański Departament Pracy opublikuje comiesięczny raport o zatrudnieniu w listopadzie. Oczekuje się, że liczba stworzonych etatów wyniesie 85 tys., a stopa bezrobocia utrzyma się na niezmienionym poziomie. Środowy raport prywatnej firmy ADP okazał się gorszy od oczekiwań, ale wskazał na większą niż się prognozuje dla danych rządowych, liczbę nowostworzonych miejsc pracy (118 tys.). Jeśli dzisiejsze dane okażą się rzeczywiście lepsze od oczekiwań, może to być powód do kontynuowania korekcyjnego spadku kursu EUR/USD. Poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy, w szczególności spadek stopy bezrobocia, może byćwskazówką, że Rezerwa Federalna nie będzie skłonna znacząco rozszerzać programu skupu obligacji QE3, by zrekompensować ubytek powstały po wygaśnięciu z końcem roku Operation Twist. Co istotniejsze, dobre dane mogą zostać zinterpretowane, jako zapowiedź, że ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej w ogóle nie będzie trwało tak długo, jak się tego oczekuje. Wzrosną obawy, że dzięki szybko poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, Fed zacznie podnosić stopy przed końcem 2014 r. i wcześniej rozpocznie proces ściągania płynnośći z rynku przez sprzedaż posiadanych na rachunkach aktywów. Ewentualnie gorsze dane utrzymają status quo. Nie spodziewałbym się, jednak radykalnej poprawy nastrojów na rynku czy odwrócenia wyraźnie zaakcentowanej wczoraj tendencji spadkowej na parze EUR/USD.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).