Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Krajobraz na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
2020-08-18 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż w najbliższą środę będzie miało miejsce oficjalne spotkanie państw OPEC+ w sprawie rewizji porozumienia naftowego. Wiele wskazuje jednak na to, że jutrzejsze rozmowy nie przyniosą przełomu, lecz skupią się na ocenie dopasowania się poszczególnych krajów do limitów zawartych w porozumieniu.
Duże zamówienia na amerykańską ropę ze strony Chin
2020-08-17 Komentarz surowcowy TMS BrokersPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w miarę neutralnie – i tak samo rozpoczyna się bieżący tydzień. Poniedziałkowa sesja przynosi poruszanie się notowań ropy WTI tuż powyżej poziomu 42 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę. Dzisiaj rano stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają informacje z piątku o dużych zakupach amerykańskiego surowca przez Chiny.
Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.
2020-08-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w wąskiej konsolidacji. Jeśli sytuacja w kolejnych godzinach się istotnie nie zmieni, to będzie to oznaczało wzrostowy bilans całego tygodnia na rynku tego surowca.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.
Pesymizm OPEC w sprawie popytu na ropę naftową
2020-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień ma szansę być kolejnym tygodniem mało wyrazistych ruchów notowań ropy naftowej. Cena tego surowca dzisiaj porusza się w wąskiej konsolidacji – notowania ropy WTI oscylują w rejonie 42,50 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się nieznacznie ponad poziomem 45 USD za baryłkę.
Stabilizacja cen ropy naftowej przed ważnymi danymi
2020-08-12 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiaj o 16:30 CET inwestorzy dostaną twarde dane z Amerykańskiego Departamentu Energii (EIA), gdzie oczekuje się spadku zapasów na poziomie 2,875 mln brk wobec poprzedniego odczytu na poziomie -7,373 mln brk. Zauważmy, że wczorajszy raport API zaczął już kreować pewne oczekiwania co do cen ropy WTI, gdyż pokazał silniejszy spadek zapasów ropy na poziomie 4,4 mln brk wobec oczekiwanych -3,1 mln brk. Poprzednio mieliśmy jednak -8,6 mln brk.
Wytrącenie negatywnego momentum
2020-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚKUKURYDZA: Silny odczyt tygodniowego eksportu kukurydzy i skromny wzrost bazy eksportowej w Zatoce Perskiej sprowokowały część graczy do pokrywania pozycji krótkich na rynku futures na kukurydzę. Dziś o poranku mamy spore zepchnięcie podaży z rejonu 323,69 USD za buszel i próbę ataku na TL 326,50 USD / bu.
Mgliste perspektywy dla rynku złota
2020-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚW piątek odczytano bardzo ważny raport rządowy z rynku pracy w USA. Jego projekcja wskazała, że w lipcu przybyło 1,763 mln nowych etatów poza rolnictwem wobec 4,791 mln przed miesiącem. Przy czym rynek spodziewał 1,580 mln nowych etatów. Do tego odczytano spadek stopy bezrobocia do 10,2 proc. oraz wzrost dynamiki płacy godzinowej do poziomu +4,8 proc. r/r.
Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu
2020-08-07 Komentarz surowcowy DM BOŚW piątek rano głównym tematem zwracającym uwagę na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin – czyli kraju będącym czołowym globalnym konsumentem wielu surowców i towarów. Dzisiaj opublikowane zostały bowiem dane za lipiec, które pokazały wyraźny wzrost importu kluczowych surowców do Chin w porównaniu do poprzedniego roku.
Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej
2020-08-06 Komentarz surowcowy DM BOŚW pierwszej połowie bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej rosły, co skutkowało najwyższymi wycenami tego surowca od marca – a dokładniej, sprzed ogromnego tąpnięcia notowań na początku marca, czyli tuż przed pamiętnym zerwaniem poprzedniego porozumienia naftowego OPEC+.
Cena złota powyżej poziomu 2000 USD za uncję
2020-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚJeszcze do wczorajszego popołudnia wydawało się, że poziom 2000 USD za uncję będzie skuteczną barierą dla strony popytowej na rynku złota. Ceny złota miały za sobą znaczący ruch w górę, inwestorzy instytucjonalni zmniejszali swoje długie pozycje na rynku tego kruszcu, a dane fundamentalne pokazywały kontynuację słabego popytu na złoto ze strony krajów azjatyckich. Poza tym, poziom ten jest także istotną psychologiczną barierą na rynku tego kruszcu.
Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny
2020-08-04 Komentarz surowcowy DM BOŚMimo sporej presji podażowej na rynku ropy naftowej na początku wczorajszej sesji, ostatecznie cenom „czarnego złota” udało się wyjść na plus. Miał w tym swój udział amerykański dolar, którego wartość powróciła do zniżek, pomagając stronie popytowej na rynkach surowców, w tym ropy naftowej.
Cena ropy naftowej pod coraz większą presją podaży
2020-08-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki, w wyniku czego ceny ropy WTI w USA zeszły poniżej bariery 40 USD za baryłkę. Tymczasem notowania ropy Brent pozostają tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę. Presja strony podażowej wynika m.in. z zapowiadanego podwyższenia produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+.
Ostatni dzień rekordowo niskich limitów produkcji ropy naftowej w OPEC+
2020-07-31 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas sesji w czwartek notowania ropy naftowej tąpnęły w dół, schodząc na najniższe poziomy od trzech tygodni. Cena tego surowca znalazła się pod presją słabych danych makro z kluczowych gospodarek świata. Amerykański PKB w II kwartale br. zniżkował najmocniej w historii, bo aż o 32,9% kdk. Rekordowo dużą zniżkę PKB w poprzednim kwartale zanotowały także Niemcy – w tym przypadku wynosiła ona 10,1% kdk.
Słabość kupujących na rynku ropy naftowej
2020-07-30 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja pokazała, że strona popytowa na rynku ropy naftowej jest wyjątkowo słaba. Kupujący nie zareagowali bowiem istotnie na dane dotyczące dużego spadku zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu.
Co dalej z popytem na ropę naftową?
2020-07-29 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi kontynuację mało wyrazistych nastrojów z poprzedniego tygodnia. Ceny ropy poruszają się w miarę płasko. Słaby dolar i zapowiadane programy stymulacyjne w największych gospodarkach świata stanowią wsparcie dla cen tego surowca, jednak wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę kładzie się cieniem na potencjał wzrostowy notowań ropy.
Złoto na nowych historycznych szczytach
2020-07-27 Komentarz surowcowy TMS BrokersW poniedziałek rano cena złota osiągnęła 1944 USD za uncję i zdobyła nowe, historyczne szczyty. Wobec słabości dolara złoto jest bezpieczną przystanią w trwającym kryzysie epidemicznym. Czy kolejnym przełomowym momentem okaże się przebicie 2000 dolarów za uncję? Rekord z 2011 roku pobity, eksperci liczą na kolejne. Na fali wzrostów ceny złota, silnie rośnie popyt na srebro.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA
2020-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zwyżką, jednak była ona niewielka. Wzrosty cen ropy naftowej, które dominowały na tym rynku w perspektywie ostatnich trzech miesięcy, wyraźnie straciły na dynamice. Bieżący tydzień na rynku ropy rozpoczyna się neutralnie, od konsolidacji notowań tego surowca.
Ceny ropy naftowej pod presją obaw gospodarczych i politycznych
2020-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚPo zwyżkowej pierwszej połowie bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Z kolei dzisiaj rano nastroje na tym rynku pozostają raczej neutralne, a notowania ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia. Jest duża szansa na neutralne zakończenie całego tygodnia.
Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA
2020-07-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w tym tygodniu rosną na fali rynkowego optymizmu. Niemniej, zwyżki te w ostatnim czasie znacząco straciły na dynamice, co wynika z powtarzanych coraz głośniej wątpliwości w to, że dalsze zwyżki notowań tego surowca mają jeszcze fundamentalne uzasadnienie. Wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA pokazały dobitnie, że optymizm na rynku ropy naftowej nie ma do końca poparcia w fundamentach.
Hossa na metalach szlachetnych. Czy kilkuletnie maksima się utrzymają?
2020-07-22 Komentarz surowcowy TMS BrokersKontrakty terminowe na metale szlachetne sukcesywnie rosną. Cena złota jest najwyższa od prawie 9 lat, a uncja srebra pierwszy raz od 4 lat przebiła poziom 20 USD. Przez cztery miesiące biały kruszec zdrożał blisko 77 proc. Ciekawie kształtują się też notowania rzadkich metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Co to oznacza dla inwestorów? Czy zwyżki będą się utrzymywać?