Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spadkowe rozpoczęcie tygodnia na rynku ropy naftowej
2020-03-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Presja sprzedających doprowadziła ceny ropy WTI do bariery w okolicach 30 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej nadal utrzymują się negatywne nastroje związane z możliwymi konsekwencjami koronawirusa na globalną gospodarkę. Kolejne ograniczenia w globalnym handlu, transporcie czy podróżach sprawiają, że prognozy popytu na ropę na świecie są coraz niższe.
Odbicie w górę notowań ropy naftowej
2020-03-13 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po fatalnej czwartkowej sesji, notowania ropy naftowej dzisiaj odreagowują równie wyrazistym wzrostem. Niemniej, nawet biorąc to pod uwagę, ceny ropy znajdują się obecnie na drodze do największej tygodniowej przeceny od 2008 roku.
Co dalej z popytem na ropę naftową?
2020-03-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej nadal znajdują się pod presją podaży. Cena tego surowca wciąż oscyluje niewiele powyżej poziomu 30 USD za baryłkę, czyli na poziomach minimów z 2016 roku. Uwarunkowania fundamentalne i dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie w obliczu koronawirusa sprawiają, że ceny ropy pozostają rozchwiane.
Ceny ropy naftowej w górę
2020-03-11 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA. Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny wzrost cen tego surowca, w wyniku którego notowania tego surowca podjęły próbę wybicia się do rejonu luki spadkowej z początku tygodnia. Na razie jednak strona podażowa jest w tych okolicach aktywna, co sprawia, że ceny ropy dzisiaj nadal walczą z tym poziomem oporu.
Próba stabilizacji cen ropy naftowej po gwałtownej przecenie
2020-03-10 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po dramatycznej przecenie ropy naftowej w poniedziałek, notowania tego surowca delikatnie odbijają się w górę. Na razie trudno mówić tutaj o jakiejś istotnej stabilizacji cen ropy, ponieważ zmienność notowań pozostaje duża, niemniej nastroje inwestorów przynajmniej delikatnie się poprawiły.
Złoto świeci przez coraz czarniejsze chmury
2020-03-09 Tygodniowy przegląd rynków towarowychNegatywny wpływ ekonomiczny koronawirusa, od tygodni sygnalizowany osłabieniem cen surowców procyklicznych, rozprzestrzenił się wreszcie niczym pożar na pozostałe segmenty rynku. Ubiegły tydzień rozpoczął się awaryjnym obniżeniem stóp o 50 punktów bazowych przez amerykańską Rezerwę Federalną, co jedynie nasiliło poczucie paniki na rynku.
Co dalej z cenami ropy naftowej?
2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi sytuację wyjątkową. Tąpnięcie cen „czarnego złota” w dół o ponad jedną czwartą ich wartości w ciągu zaledwie jednej sesji jest największą dzienną zniżką od 1991 roku, czyli od czasu wojny w Zatoce Perskiej.
OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie
2020-03-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPorozumienie między kartelem OPEC a jego sojusznikami z Rosją na czele odchodzi do przeszłości. Rozpoczyna się wojna cenowa. Efekt to potężne załamanie na rynku ropy, sięgające nawet 30 proc. Kurs WTI jest poniżej 30 USD za baryłkę, a minima leżą przy 28 USD za baryłkę. Rynek ropy w 2020 rok wchodził w stanie zagrożenia nadpodażą pomimo limitu wydobycia ustalonego na 41 mln baryłek na dzień (24,7 to cel produkcji dla OPEC).
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach
2020-03-06 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiaj odbywa się drugi dzień spotkania OPEC+ w Wiedniu, zapowiadający emocjonującą sesję na rynku ropy naftowej. Na razie ceny ropy Brent, które dynamicznie zwyżkowały w poniedziałek, oddały cały ten wzrost i powróciły do okolic tegorocznych minimów w rejonie 49 USD za baryłkę. Nieco lepiej wygląda sytuacja na wykresie notowań ropy WTI, które oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę.
Dzisiaj pierwszy dzień spotkania OPEC+ w Wiedniu
2020-03-05 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Po poniedziałkowym dynamicznym odbiciu notowań ropy naftowej w górę, zapał inwestorów nieco przygasł. Obecnie na rynku ropy panuje atmosfera wyczekiwania na rezultaty spotkania OPEC+ w Wiedniu, które rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do jutra.
Prognozy kolejnej nadwyżki na globalnym rynku platyny
2020-03-04 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dynamicznych zniżkach w końcówce lutego, notowania platyny w bieżącym tygodniu odreagowują spadki. Odbicie w górę na razie ma relatywnie niewielką skalę w porównaniu do wcześniejszych przecen – notowania platyny dzisiaj sięgnęły poziomów 870-880 USD za uncję, a takie ceny były obserwowane na tym rynku jeszcze w miniony piątek.
Produkcja ropy naftowej w OPEC najniższa od dekady
2020-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień mocnym wzrostowym akcentem. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o imponujące 4,5%, notując tym samym najlepszą sesję od połowy września ub.r. Dzisiaj ceny ropy naftowej otworzyły dzień wysoko, nie oddalając się jednak istotnie od poziomu wczorajszego zamknięcia.
Dynamiczne odbicie w górę cen ropy naftowej
2020-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka lutego była czasem głębokich przecen na szerokich rynkach finansowych. Panika związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa poza Chinami uderzyła także w rynek ropy naftowej, doprowadzając do gwałtownych spadków notowań tego surowca. Niemniej, nowy miesiąc przynosi zmianę nastawienia inwestorów i dynamiczne odbicie cen ropy w górę.
Ropa - jednak dalej w dół
2020-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚStrach ma wielkie oczy - przynajmniej na ropie tak jest. Rynek nie zareagował, ani na lepsze (dla kursu) dane nt. zapasów API i wczoraj DoE, ani też na widoczne sygnały dywergencji na dziennym ujęciu oscylatora RSI9 - patrz wykres poniżej.
Ożywienie strony popytowej na rynku ropy naftowej
2020-02-12 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku ropy naftowej w końcu się nieco ożywiła. Notowania ropy naftowej WTI oraz Brent dzisiaj rosną już po raz drugi z rzędu na skutek większego apetytu inwestorów na ryzyko. Zwyżka ma bezpośredni związek z faktem, że sytuacja w Chinach wydaje się coraz bardziej opanowana, a wzrost liczby zachorowań ma coraz mniejszą dynamikę.
Koronawirus uderza w projekty naftowe
2020-02-11 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się spadkiem notowań. Niemniej, zgodnie z oczekiwaniami, zejście cen ropy na nowe tegoroczne minima wywołało kontrę ze strony kupujących, którą obserwujemy dzisiaj. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI na razie nie oddaliła się jednak istotnie od poziomu 50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent utrzymują się w okolicach 54 USD za baryłkę.
Czy pesymizm na rynku ropy naftowej sięgnął już zenitu?
2020-02-10 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień na niskich poziomach. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny spadła do ważnej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują niewiele powyżej 54 USD za baryłkę.
PLN bez zmian, inwestorzy patrzą na Chiny
2020-02-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekką poprawę nastrojów związaną z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa z Wuhan oraz wznowieniem działalności części chińskich przedsiębiorstw. Eurodolar odbija, PLN nie notuje istotniejszych zmian. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2682 PLN za euro, 3,8958 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9927 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0307 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego dług wynoszą 2,071% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rosja i OPEC jednogłośne w sprawie cięć produkcji ropy
2020-02-07 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła wiele emocji. Po początkowych dynamicznych zwyżkach, w kolejnych godzinach notowania ropy tąpnęły w dół, by ostatecznie zakończyć sesję neutralnie. Dzisiaj cena surowca pozostaje pod delikatną presją podaży, ale nie oddala się istotnie od czwartkowego zamknięcia.
Długo oczekiwane wzrosty cen ropy naftowej
2020-02-06 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wczorajszej dynamicznej zwyżce, dzisiaj notowania ropy naftowej kontynuują ruch w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zbliża się już do 52 USD za baryłkę, podczas gdy notowania europejskiej ropy Brent przekraczają 56 USD za baryłkę. Wyraźne wzrosty cen ropy pokazują, że zwyżki te były już długo oczekiwane w obliczu panującego wokół pesymizmu.