Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy Irak wyłamie się z porozumienia naftowego OPEC+?
2020-09-11 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej pozostają pod presją podaży. Mimo że zniżka nieco wyhamowała w połowie bieżącego tygodnia, to fundamenty tego rynku w coraz większym stopniu sprzyjają sprzedającym. Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o nieco ponad 2 mln baryłek przy jednoczesnym spadku zapasów benzyny i destylatów.
Ponowny wzrost zapasów ropy naftowej
2020-09-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPo kilku zniżkowych sesjach, wczoraj notowania ropy naftowej odbiły delikatnie w górę. Niemniej, już dzisiaj zwyżka wyhamowała, a poranek na wykresie cen ropy jest spokojny. Widać, że nastroje na rynku ropy naftowej nieco się uspokoiły. Tak czy inaczej, czeka nas okres pełen wyzwań dla inwestorów na rynku ropy naftowej, a przede wszystkim dla krajów i przedsiębiorstw działających w tej branży.
Dalszy ciąg zniżek notowań ropy naftowej
2020-09-09 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują spadki. Wczoraj cena ropy Brent osunęła się w dół o ponad 5%, a notowania ropy WTI spadły o prawie 6%. Ten ruch był jednak zaledwie kontynuacją wcześniejszych zniżek, które przerwały wcześniejszą czteromiesięczną sekwencję zwyżkową.
Wyścig po pozwolenia na wydobycie ropy w USA
2020-09-08 Komentarz surowcowy TMS BrokersNa rynku ropy naftowej początek bieżącego tygodnia odznacza się przewagą strony podażowej. Cena ropy naftowej WTI znajduje się już poniżej poziomu 39 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują tuż poniżej poziomu 42 USD za baryłkę. Główną przyczyną przeceny ropy naftowej w ostatnim czasie były obawy o popyt na ten surowiec.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w sierpniu
2020-09-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w ostatnich dniach przeważa strona podażowa. Po pierwszym, środowym impulsie spadkowym, późniejsze sesje na rynku ropy przyniosły pogłębienie zniżek. Notowania ropy WTI obecnie znajdują się już w okolicach 39 USD za baryłkę, czyli na poziomach ostatnio widzianych pod koniec lipca, z kolei ceny ropy Brent oscylują w rejonie 42 USD za baryłkę, a więc również na najniższym poziomie od lipca.
Wątłe ożywienie popytu na ropę naftową
2020-09-04 Komentarz surowcowy DM BOŚŚrodowa zniżka była największym spadkowym akcentem na rynku ropy naftowej od dłuższego czasu. Nie była ona dużym zaskoczeniem, ponieważ już we wcześniejszych dniach było widać wygasającą dynamikę wzrostów cen ropy oraz coraz większą słabość strony popytowej. Także wczoraj na rynku ropy dominowali sprzedający, a podobne nastroje widoczne są również dziś rano.
Obawy o spadek popytu na ropę naftową
2020-09-03 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła solidną zniżkę, a dzisiaj nastroje inwestorów są nadal dalekie od optymistycznych. Ceny ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, a presja podażowa jest nadal na tym rynku widoczna. Ceny ropy WTI zbliżają się do poziomu 41 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w rejonie 44 USD za baryłkę.
Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC
2020-09-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują spokojną konsolidację, obserwowaną na wykresie tego surowca już od paru dni. Dzisiejsza sesja przynosi, przynajmniej na razie, niewielką zmienność – notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent oscylują w okolicach 46 USD za baryłkę.
Spokojny początek nowego miesiąca na rynku ropy naftowej
2020-09-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły sierpień na plusie – był to już piąty z rzędu miesiąc zwyżek na rynku tego surowca. Dynamika wzrostów jednak wyhamowała, a nowy miesiąc rozpoczyna się na rynku ropy konsolidacją. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 43 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 45,70 USD za baryłkę.
Ropa naftowa, kukurydza
2020-08-31 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich tygodniach zwyżki cen ropy naftowej wyraźnie wytraciły dynamikę, a na rynku tego surowca zaczęło pojawiać się coraz więcej sygnałów sprzyjających stronie podażowej. Niemniej, nie przeszkodziło to notowaniom ropy wypracować kolejnego wzrostowego miesiąca. O ile dzisiejsza sesja nie przyniesie jakichś zaskakujących manewrów strony podażowej (a na to się nie zanosi), to ceny ropy zakończą sierpień na plusie. Byłby to już piąty z kolei wzrostowy miesiąc na rynku tego surowca.
Krajobraz na rynku ropy po huraganie Laura
2020-08-28 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej żyli sytuacją w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej – wyjątkowo silnym huraganem Laura (oraz nieco mniej istotnym tropikalnym sztormem Marco), który nadszedł nad Zatokę Meksykańską, a wczoraj uderzył w południowe wybrzeże USA.
Huragan w naftowym sercu Stanów Zjednoczonych
2020-08-27 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku ropy naftowej upływały pod znakiem przygotowywania się amerykańskiego sektora naftowego na uderzenie huraganu Laura i tropikalnej burzy Marco. Laura z dnia na dzień przybierała na sile, budząc coraz większe obawy o to, że huragan ten doprowadzi do ogromnych zniszczeń w rejonie Zatoki Meksykańskiej.
Największe cięcia produkcji ropy w USA od czasów huraganu Katrina
2020-08-26 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich dniach amerykański rynek ropy naftowej żyje tematem podwójnego zagrożenia w rejonie Zatoki Meksykańskiej w postaci huraganu Laura oraz burzy tropikalnej Marco. Jeszcze na początku bieżącego tygodnia sytuacja wydawała się opanowana, jednak z czasem huragan Laura zaczął przybierać na sile.
Firmy naftowe w USA przygotowane na huragan
2020-08-25 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem ograniczania produkcji ropy naftowej w południowej części Stanów Zjednoczonych w ramach wyczekiwania na uderzenie dwóch tropikalnych burz, Marco i Laura. Prognozy zakładają, że ta druga może mieć siłę huraganu II kategorii, co może oznaczać spore zniszczenia.
Walka OPEC+ z nadwyżką ropy naftowej
2020-08-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wypracowania kolejnego neutralnego, a nawet delikatnie wzrostowego tygodnia. W ostatnich dniach wykres cen tego surowca wyraźnie się jednak wypłaszczył, co może być zwiastunem przygotowania notowań do jakiegoś wybicia cen z panującej konsolidacji. Na razie, w obliczu trudności gospodarczych największych gospodarek świata i niepewności dotyczących popytu na ropę, bardziej prawdopodobne jest wybicie dołem niż górą.
Posiedzenie OPEC+ bez zaskoczeń, ceny ropy stabilne
2020-08-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wykazały nieco podwyższoną zmienność po publikacji raportu Departamentu Energii na temat zapasów ropy w USA – niemniej, w kontekście ostatnich sesji ruchy te były relatywnie niewielkie, a notowania ropy nadal poruszają się w konsolidacji. Wczoraj kluczowym wydarzeniem było spotkanie państw OPEC+ w celu oceny realizacji porozumienia naftowego przez poszczególne kraje.
Spadek zapasów ropy naftowej w USA
2020-08-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zwyżkę, jednak nadal poruszają się relatywnie wysoko na tle ostatnich miesięcy. Cena ropy WTI porusza się nieznacznie poniżej 43 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wciąż oscylują w okolicach 45,50 USD za baryłkę.
Krajobraz na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+
2020-08-18 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż w najbliższą środę będzie miało miejsce oficjalne spotkanie państw OPEC+ w sprawie rewizji porozumienia naftowego. Wiele wskazuje jednak na to, że jutrzejsze rozmowy nie przyniosą przełomu, lecz skupią się na ocenie dopasowania się poszczególnych krajów do limitów zawartych w porozumieniu.
Duże zamówienia na amerykańską ropę ze strony Chin
2020-08-17 Komentarz surowcowy TMS BrokersPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w miarę neutralnie – i tak samo rozpoczyna się bieżący tydzień. Poniedziałkowa sesja przynosi poruszanie się notowań ropy WTI tuż powyżej poziomu 42 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę. Dzisiaj rano stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają informacje z piątku o dużych zakupach amerykańskiego surowca przez Chiny.
Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.
2020-08-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w wąskiej konsolidacji. Jeśli sytuacja w kolejnych godzinach się istotnie nie zmieni, to będzie to oznaczało wzrostowy bilans całego tygodnia na rynku tego surowca.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.