Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA

Oczekiwania rekordowo niskiej liczby aktywnych wiertni w USA

2020-05-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach zniżek, notowania ropy naftowej powracają do ruchu wzrostowego. Zwyżka jednak nie jest duża, a strona popytowa na rynku ropy naftowej pozostaje ostrożna. Wiele krajów otwiera fabryki i miejsca publiczne po wcześniejszym okresie zamknięcia ze względu na koronawirusa, a to budzi nadzieje na ożywienie popytu na ropę naftową – ale jednocześnie zapasy surowca na świecie pozostają ogromne i ten problem ogranicza potencjał wzrostu notowań ropy.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin

Wzrost importu ropy naftowej do Chin

2020-05-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, mimo początkowych obaw, miały neutralny wydźwięk. Wczorajszy mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów ropy, zaraportowany przez Departament Energii USA, był równowagą dla słabego odczytu API z wtorku, jednak nie był na tyle dobry, aby wywołać na rynku ropy naftowej istotny optymizm.

Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy

Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy

2020-05-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sesje w poniedziałek i wtorek przyniosły dynamiczne odrabianie strat przez notowania ropy naftowej. Na razie ceny tego surowca i tak znajdują się jednak blisko tegorocznych minimów – ropa naftowa WTI dotarła do rejonu 26-27 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent pokonały barierę 30 USD za baryłkę.
Wzrosty na rynku ropy naftowej

Wzrosty na rynku ropy naftowej

2020-05-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo słabego rozpoczęcia wczorajszej sesji, notowania ropy naftowej zdołały odrobić straty i zakończyć poniedziałek na plusie. Natomiast dzisiaj notowania ropy kontynuują ruch w górę, niwelując już prawie całość dynamicznego tąpnięcia sprzed dwóch tygodni. Inwestorzy na rynku ropy naftowej pozytywnie reagują na informacje o planach stopniowego łagodzenia ograniczeń związanych z kwarantanną i otwierania niektórych miejsc publicznych, sklepów, a także powrotu coraz większej liczby osób do pracy.
Ropa naftowa: nowy tydzień, stare tematy

Ropa naftowa: nowy tydzień, stare tematy

2020-05-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnej zniżki. Cena tego surowca nadal pozostaje w okolicach tegorocznych – i wieloletnich – minimów za sprawą obaw o nadpodaż na rynku ropy naftowej, związaną przede wszystkim z istotnym spadkiem popytu na skutek pandemii koronawirusa.
IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie

IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie

2020-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Po fatalnym poprzednim tygodniu, w ostatnich dniach na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Pozytywnym akcentem były zwłaszcza informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Dane dot. zapasów – przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej

Dane dot. zapasów – przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej

2020-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu sytuacja na rynku ropy naftowej nadal pokazuje duże wahania nastrojów inwestorów. Ceny tego surowca nie oddalają się istotnie od okolic tegorocznych minimów, a niepewność dotycząca poziomu popytu, zapasów oraz działań producentów ropy skutecznie powstrzymuje stronę popytową przed mocniejszym ruchem w górę.
Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

2020-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na globalnych rynkach finansowych jest daleka od stabilnej. Zarówno na rynkach akcji, jak i na rynkach walut czy surowców, utrzymuje się duża niepewność związana z perspektywami notowań w kolejnych tygodniach i miesiącach. Pandemia koronawirusa, pozostająca najbardziej nieprzewidywalnym czynnikiem wpływającym na ceny aktywów, zwiększa ryzyko inwestycyjne, co sprzyja poszukiwaniu przez inwestorów tzw. bezpiecznych przystani.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2020-04-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie nie przynosi istotnych zmian w nastrojach inwestorów. Ceny tego surowca wciąż znajdują się pod presją podaży. Cena ropy WTI nieznacznie przekracza 19 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują już w okolicach 20 USD za baryłkę.
Gaz ziemny w USA – negatywne ceny przeszłością

Gaz ziemny w USA – negatywne ceny przeszłością

2020-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych w ostatnich tygodniach stabilizowały się i nawet wypracowały pewną próbę odbicia w górę. Na razie cena tego surowca w USA wciąż nie przekracza jednak bariery 2 USD za mln BTU, a fundamenty na najbliższe dni są mieszane. Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu wzrosły o 43 mld stóp sześciennych.
Duże cięcia produkcji ropy naftowej są nieuniknione

Duże cięcia produkcji ropy naftowej są nieuniknione

2020-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, po fatalnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia (ujemne ceny ropy z pewnością przejdą do historii), odbijają się w górę. Po kulminacji pesymizmu, inwestorzy zaczynają bowiem dyskontować duże cięcia produkcji ropy naftowej, które obecnie wydają się już nieuniknione. Mowa tu nie tylko o cięciach produkcji OPEC+, aczkolwiek działania kartelu prawdopodobnie w największym stopniu przyczynią się do ograniczania podaży ropy.
Ropa naftowa najtańsza od dziesięcioleci, a zapasy dalej w górę

Ropa naftowa najtańsza od dziesięcioleci, a zapasy dalej w górę

2020-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej schodzą na nowe tegoroczne minima, docierając już do poziomów, które jeszcze kilka tygodni temu – nawet w obliczu rynkowego pesymizmu – wydawały się niewyobrażalne. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI wczoraj przez chwilę poruszała się nawet poniżej 7 USD za baryłkę, a obecnie nieznacznie przekracza 10 USD za baryłkę. To najniższy poziom notowań tego surowca od połowy lat 80. XX wieku. Z kolei notowania ropy Brent znajdują się w okolicach 16 USD za baryłkę, czyli na najniższym poziomie od 1999 r.
Ropa WTI: kilka słów o ogonie i jego psie

Ropa WTI: kilka słów o ogonie i jego psie

2020-04-22 Komentarz surowcowy TMS Brokers
Notowania ropy WTI runęły nawet poniżej 7 USD za baryłkę. Ostatecznie skala zniżki przekraczała 40 proc. Po turbulencjach towarzyszących rolowaniu majowego kontraktu i osiągnięciem przez jego kurs ujemnych wartości rynek przestraszył się skali nadpodaży na rynku surowca, która m.in. skutkuje wyczerpaniem dostępności przestrzeni do magazynowania ropy.
Negatywne ceny ropy naftowej WTI – krajobraz po burzy

Negatywne ceny ropy naftowej WTI – krajobraz po burzy

2020-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej bez wątpienia zapisze się w historii rynków finansowych. Notowania ropy naftowej (a dokładniej, kontraktów na maj), po raz pierwszy spadły poniżej zera – i to znacząco, bo w pewnym momencie wynosiły one minus 37 USD za baryłkę. Negatywne ceny ropy naftowej zostały tym samym odnotowane po raz pierwszy w historii.
Ropa naftowa najtańsza od 21 lat – ale contango ma znaczenie

Ropa naftowa najtańsza od 21 lat – ale contango ma znaczenie

2020-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia świat obiegły informacje o gwałtownej zniżce notowań ropy naftowej, w wyniku której cena amerykańskiej ropy gatunku WTI spadła do okolic 15 USD za baryłkę, czyli do najniższego poziomu od 1999 r. Zniżka ta faktycznie miała miejsce, jednak dotyczyła ona majowych kontraktów na ten surowiec, dla których dzisiaj przypada ostatni dzień handlu.
Notowania gazu ziemnego w USA blisko tegorocznych minimów

Notowania gazu ziemnego w USA blisko tegorocznych minimów

2020-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania gazu ziemnego wzrosły, częściowo odrabiając zniżkę z wcześniejszych kilku sesji. Cena gazu ziemnego w USA nadal jednak porusza się w okolicach tegorocznych minimów. Wczorajsze odbicie w górę z okolic 1,60 USD za mln BTU można więc traktować bardziej jako techniczne odbicie, a nie fundamentalnie uzasadnioną zwyżkę.
Brak przejrzystości szkodzi notowaniom ropy naftowej

Brak przejrzystości szkodzi notowaniom ropy naftowej

2020-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej WTI nadal naciskają na wsparcie na poziomie 20 USD za baryłkę, a cena ropy Brent spadła już poniżej 28 USD za baryłkę i zbliża się do poziomu tegorocznych minimów. Na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważają pesymiści – aczkolwiek warto zaznaczyć, że skala przecen nie jest duża.
Cena ropy znów przy tegorocznych minimach

Cena ropy znów przy tegorocznych minimach

2020-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zaledwie kilka dni po porozumieniu producentów ropy naftowej, notowania tego surowca osunęły się do okolic tegorocznych minimów cenowych. W przypadku ropy WTI, oznacza to zejście z powrotem do okolic psychologicznej bariery na poziomie 20 USD za baryłkę. W przypadku ropy Brent, strona popytowa wykazuje większą siłę, a notowania poruszają się poniżej 30 USD za baryłkę, wciąż kilka dolarów wyżej niż minima z początku kwietnia (około 25 USD za baryłkę).
Kraje spoza OPEC+ bez zobowiązań po piątkowych rozmowach

Kraje spoza OPEC+ bez zobowiązań po piątkowych rozmowach

2020-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartkowa telekonferencja OPEC+, po której nastąpiło spotkanie ministrów energii państw grupy G20, były wydarzeniami, których bezpośrednim celem było wypracowanie kształtu solidarnej współpracy pomiędzy producentami ropy naftowej. Oczekiwania były wysokie, więc ostatecznie zaskoczeniem nie był fakt, że nie udało się ich spełnić.
Inwestorzy liczyli na więcej ze strony OPEC+

Inwestorzy liczyli na więcej ze strony OPEC+

2020-04-13 Komentarz surowcowy TMS Brokers
W Niedzielę Wielkanocną Państwa OPEC+ podjęły kolejną próbę zażegnania kryzysu, który został wywołany przez sprzeciw Meksyku, który swoje wydobycie chciał ograniczyć o 100 tys. b/d a nie proponowane 400 tys. b/d. Takie stanowisko wynikało z faktu, że Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador za kluczowy projekt swojej kadencji uznaje podniesienie wydobycia to 2,5 mln b/d do końca 2024 roku.