Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spokojna końcówka roku na rynku miedzi
2020-12-29 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi w bieżącym tygodniu poruszają się w konsolidacji. Obniżona aktywność inwestorów robi swoje, a ponadto, pod znakiem ruchu bocznego upływa w zasadzie większa część grudnia 2020 roku. Po dynamicznych wzrostach notowań we wcześniejszych miesiącach, cena miedzi wyhamowała zwyżkę pod koniec bieżącego roku. Obecnie notowania miedzi w USA poruszają się w okolicach 3,56 USD za funt.
Kolejny wzrost zapasów ropy naftowej w USA wg API
2020-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚPo dwóch wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano delikatnie odbijają w górę. Na rynku ropy, podobnie jak na rynkach wielu innych aktywów, powoli widać już wchodzenie w okołoświąteczny czas obniżonej aktywności. Wczoraj wieczorem negatywnie na ceny ropy wpłynęły dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API).
Coraz większy pesymizm wśród inwestorów na rynku ropy naftowej
2020-12-22 Komentarz surowcowy DM BOŚOd początku listopada br. na rynku ropy naftowej obserwowany był ruch wzrostowy, który wyniósł notowania tego surowca w górę o niemal 40%. Ostatnie dni jednak dały wielu inwestorom do zrozumienia, że na optymizm na rynku ropy jest jeszcze za wcześnie. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej kontynuują dynamiczne przeceny z wczorajszej sesji.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2020-12-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od wyraźnej zniżki. Cena ropy WTI zeszła dzisiaj już do okolic 47,60-47,70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent oscylują w rejonie 50,50-50,60 USD za baryłkę. Tym samym, cena ropy naftowej zniwelowała zwyżki z ostatnich kilku dni. Początek poniedziałkowej sesji na globalnych rynkach finansowych upływa pod znakiem podwyższonej awersji do ryzyka za sprawą niepokojących doniesień o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krajach azjatyckich, jak również w Europie.
Sześć tygodni zwyżek cen ropy naftowej z rzędu
2020-12-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas wczorajszej sesji notowania ropy naftowej wystrzeliły mocno w górę. Cena ropy naftowej Brent przekroczyła psychologiczną barierę 50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy WTI przekroczyły poziom 47 USD za baryłkę. Dzisiaj rano cena ropy nadal porusza się wysoko, w okolicach czwartkowego zamknięcia. Jeśli więc podczas dzisiejszej sesji sytuacja znacząco się nie zmieni, to notowania ropy wypracują już szósty z rzędu wzrostowy tydzień.
Zaskakujący spokój na rynku ropy naftowej
2020-12-10 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnim czasie inwestorzy na rynku ropy naftowej przyjmują informacje z zaskakującym spokojem. Dane, które prawdopodobnie wcześniej mocno wstrząsnęłyby notowaniami, w ostatnich tygodniach wywołują jedynie krótkotrwałe impulsy na wykresie notowań ropy naftowej. Tak było z wczorajszym raportem dotyczącym zapasów paliw w USA, w tym z danymi pokazującymi największy od kwietnia wzrost zapasów ropy naftowej w tym kraju.
Tegoroczna produkcja ropy w USA mniejsza niż oczekiwano
2020-12-09 Komentarz surowcowy DM BOŚPo słabym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zniżkę, a dzisiaj rano odrabiają część strat z poprzednich sesji. Optymizm na rynku z pewnością wzbudzają informacje o szczepieniach na koronawirusa w USA i Wielkiej Brytanii, aczkolwiek stronie popytowej pomogły także szacunki amerykańskiego Departamentu Energii.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2020-12-08 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki. Cena ropy WTI nie zdołała na dłużej utrzymać się powyżej poziomu 46 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie dotarła do ważnego psychologicznego oporu na poziomie 50 USD za baryłkę (aczkolwiek w piątek była już bardzo blisko) i zamiast tego spadła do okolic 48 USD za baryłkę.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w listopadzie
2020-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚPo zwyżkach z poprzedniego tygodnia, dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od zniżki. Niemniej, cena ropy – zarówno gatunku WTI, jak i Brent – i tak porusza się w okolicach kilkumiesięcznych maksimów, osiągniętych pod koniec poprzedniego tygodnia (dla ropy WTI są do rejony 46 USD za baryłkę, a dla ropy Brent są to okolice 49 USD za baryłkę).
Wymuszony kompromis OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego
2020-12-04 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj doszło do wyczekiwanego kompromisu OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego. Inwestorzy czekali na te wieści od poniedziałku, kiedy to rozpoczęło się spotkanie państw rozszerzonego kartelu – i kiedy też okazało się, że osiągnięcie konsensusu do wtorku jest niemożliwe.
Dzisiaj kontynuacja rozmów OPEC+: czy będzie kompromis?
2020-12-03 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu najważniejszym tematem na rynku ropy naftowej są wirtualne rozmowy OPEC+, dotyczące porozumienia naftowego – a dokładniej tego, jakie warunki porozumienia będą obowiązywać w 2021 roku. Sprawa z dnia na dzień staje się coraz pilniejsza, ponieważ dotychczasowe założenia mówią o podwyższeniu łącznego limitu produkcji ropy naftowej w OPEC+ o 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia 2021 r.
Przełożone spotkanie OPEC+ i wyjście ZEA z cienia Saudyjczyków
2020-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚSpotkanie państw OPEC+ w sprawie porozumienia naftowego miało zakończyć się wczoraj i przynieść decyzję na temat limitów produkcji ropy w I kwartale przyszłego roku. Bazowym scenariuszem było przedłużenie dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, na cały przyszły kwartał, a być może nawet na dłużej.
Kontynuacja rozmów OPEC+ przełożona na czwartek
2020-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej z niecierpliwością wyczekują na decyzję OPEC+ w sprawie kształtu porozumienia naftowego w 2021 roku. Oficjalne rozmowy w tej kwestii rozpoczęły się wczoraj (aczkolwiek te nieoficjalne trwały już w weekend), lecz najprawdopodobniej nie zakończą się dzisiaj, tak jak planowano. Źródła cytowane przez Reuters podają bowiem, że rozmowy OPEC+ zostały przełożone na czwartek, 3 grudnia.
Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2020-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem planowanego już od dawna spotkania krajów OPEC oraz rozszerzonego kartelu OPEC+. Dzisiaj i jutro sygnatariusze porozumienia naftowego mają prowadzić dyskusje na temat kształtu porozumienia w 2021 roku. W centrum uwagi jest decyzja na temat wielkości produkcji w I kwartale przyszłego roku.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej
2020-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważali optymiści, którzy wynieśli cenę tego surowca do najwyższych poziomów od marca. Niemniej, dzisiaj rano zwyżka wyhamowała, a na rynku ropy widać delikatne odreagowanie spadkowe. Warto jednak mieć na uwadze to, że dzisiaj w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest Święto Dziękczynienia, co oznacza, że aktywność inwestorów na globalnych rynkach surowcowych jest znacznie mniejsza.
Ropa naftowa najdroższa od marca br.
2020-11-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej optymizm trwa w najlepsze. Ceny ropy gatunku WTI poruszają się już powyżej poziomu 45 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent przekraczają 48 USD za baryłkę. Dla obu tych rodzajów ropy naftowej są to najwyższe poziomy od marca – a dokładniej, od 6 marca, czyli momentu, w którym rozpoczęło się gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca.
Notowania złota pod presją podaży
2020-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku złota zakończyła się na wyraźnym minusie. Notowania kruszcu co prawda przez sporą część sesji poruszały się tuż powyżej technicznego wsparcia w okolicach 1863 USD za uncję, jednak ostatecznie przebiły tę barierę w dół, schodząc do rejonu 1820-1830 USD za uncję.
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
2020-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego surowca gatunku WTI sięga już okolic 43 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dzisiaj rano oscylują w okolicach 45,60-45,70 USD za baryłkę. Optymizm na rynku ropy naftowej pojawił się w związku z doniesieniami o możliwym szybkim pojawieniu się szczepionki na Covid-19 w powszechnym użytku w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych – mowa jest tu już o najbliższych tygodniach.
Szczepionka i pogoda zapewniają wsparcie surowcom
2020-11-23 Komentarz surowcowy Saxo BankRynki światowe odczuwają równocześnie negatywne oddziaływanie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem i pozytywny wpływ możliwości udostępnienia szczepionki w przyszłym roku. Od 9 listopada, czyli od zapowiedzi wprowadzenia na rynek szczepionki przez koncerny Pfizer/BioNTech, a także po podobnej informacji ze strony koncernu Moderna, rynki starały się skoncentrować na perspektywach ożywienia.
Libijska produkcja ropy naftowej już na poziomach sprzed blokady
2020-11-20 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi zwyżkę notowań, aczkolwiek dzisiejsza sesja póki co jest mało dynamiczna – przynosi ona wąską konsolidację cen ropy. Faktycznie, na rynku tego surowca panuje obecnie względna równowaga sił i wyczekiwanie na kolejne impulsy cenowe.