Wzrost obrotów na GPW

Wzrost obrotów na GPW
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-03 (12:26)

Wtorkowe notowania mogły dać odpowiedź na pytanie, czy słabość warszawskiego parkietu z poprzednich dni oddawała rzeczywistą kondycję naszej giełdy. Wydaje się, że taką odpowiedź otrzymaliśmy. Zwyżka o 1,5% indeksu WIG w sytuacji gdy amerykański S&P 500 wspiął się w pobliże tegorocznego szczytu nie była imponującym osiągnięciem.

Tym bardziej, że do podniesienia rynku o te 1,5% potrzeba było sporo kapitału. Obroty znacznie wzrosły w porównaniu z poprzednim dniem. Wyniosły 2,2 mld zł, co oznaczało ich podwojenie. Otrzymaliśmy przy tym kolejny raz potwierdzenie kłopotów segmentu małych i średnich spółek. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy – czy powodowany jest odpływem środków z funduszy lokujących w tę grupę spółek, czy mamy do czynienia z upuszczaniem powietrza z nadmuchanej w pierwszej połowie roku bańki, czy też jest to związane z poczuciem większego ryzyka inwestycyjnego. Zapewne na obecną sytuację po części składają wszystkie te czynniki. Widać, że nabiera ona coraz trwalszego charakteru. Nie da się nie zauważyć, że od trzech miesięcy trudno tutaj o zyski. To może rodzić rozczarowanie wśród tych, których do akcji małych i średnich firm przyciągnęły nie racjonalne przesłanki, a jedynie wizja wysokich zysków, oparta na historycznych stopach zwrotu.

W kontekście wtorkowych notowań pojawia się też pytanie o rzeczywiste powody pojawienia się dużego optymizmu na amerykańskich giełdach. Nie bardzo można je było wiązać z fundamentalnymi doniesieniami, bo drastyczne pogorszenie zysków dużych instytucji finansowych dobrą wiadomością nie było. Raczej inwestorzy zareagowali na zasadzie, że mogło być gorzej. Wykazali też mocną wiarę, że w przyszłości będzie lepiej. Jednak prawie wszystkie pojawiające się ostatnio dane z amerykańskiego rynku nieruchomości pozwalają przypuszczać, że to może nie być koniec kłopotów. Wczoraj taką wiadomością była liczba podpisanych umów na sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu. Wynik był gorszy od spodziewanego i najniższy od 2001 r. To tylko potwierdza obawy przed dalszym spadkiem cen nieruchomości w USA. W związku z tym nadzieja inwestorów giełdowych przypisująca jedynie zawirowaniom na rynkach finansowych przyczyny wakacyjnej wyprzedaży na giełdach może się okazać złudna. Uspokojenie nastrojów na rynkach kredytowych wcale nie musi wystarczyć do powrotu hossy. W związku z tym można przyjąć, że prawdziwy układ sił na parkietach w USA pokaże dopiero wtorkowa sesja. W pierwszej jej części inwestorzy nie wykazywali już odporności na złe wiadomości. Potem pojawił się znów optymizm, ale ostatecznie dzień zakończył się pod kreską. Zauważalne jest wyczekiwanie na raporty finansowe spółek za III kwartał. Na nie musimy jednak poczekać jeszcze tydzień. Dziś kolejna porcja ważnych wiadomości. Chodzi szczególnie o dane dotyczące rynku pracy. W nich będą inwestorzy chcieli znaleźć podpowiedź dotyczącą przyszłych wydatków amerykańskich konsumentów.

Najważniejsze wydarzenia z 2 października 2007 r.:

* Sierpniowa inflacja PPI w Eurolandzie była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 1,7% r/r
* Stopa bezrobocia w sierpniu w Eurolandzie była taka, jak prognozowano - 6,9%
* Indeks podpisanych przedwstępnych umów kupna domów na rynku wtórnym, obliczany przez stowarzyszenie pośredników (NAR) – w sierpniu spadł aż o 6,5%
* Kolejny bank, tym razem skandynawski SEB przestrzegł przed negatywnym wpływem na swoje wyniki zawirowań na rynku kredytowym

Dzisiaj na rynkach
3 X 2007 r.

* Bank Australii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 6,5%, ale znacznie szybszy od spodziewanego wzrost sprzedaży detalicznej spowodował powrót obaw przed kolejnymi podwyżkami kosztu pieniądza
* Zostanie opublikowany indeks PMI dla sektora usług za wrzesień – w Niemczech ma spaść do 56 pkt z 59,8 pkt w sierpniu, w Eurolandzie do 54 pkt wobec 58 pkt miesiąc wcześniej, a w Wielkiej Brytanii do 56,8 pkt z 57,6 pkt w sierpniu
* Poznamy sierpniową sprzedaż detaliczną w Eurlandzie – spodziewany jest wzrost o 0,5% r/r
* W USA zaplanowana jest publikacja raportu Challegera o planowanych zwolnieniach we wrześniu – oczekiwane jest 79,4 tys. W poprzednim miesiącu ten raport wraz z podawanymi również dziś danymi ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym we wrześniu (teraz ma być wzrost o 55 tys. osób) stał się zapowiedzią późniejszego fatalnego raportu o sierpniowej sytuacji na rynku pracy, który wywołał mocną reakcję inwestorów
* Opublikowany zostanie wrześniowy indeks ISM sektora usług w USA – prognozowany jest spadek do 55 pkt z 55,8 pkt w sierpniu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.