Rejestracja stron www jako prasy?

Rejestracja stron www jako prasy?
Data dodania: 2007-08-29 (15:02) Komentarz Money.pl

Olgierd Rudak, prawnik Money.pl: Sporo konsternacji wśród twórców domowych stron internetowych wprowadza postanowienie Sądu Najwyższego z 26 lipca 2007 r., zgodnie z którym prowadzący nawet najprostszą prywatną stronę www powinien wystąpić o rejestrację jej w sądzie jako dziennik lub czasopismo.

W ocenie SN za stosowaniem rygorów prawa prasowego wobec prywatnych stron internetowych przemawia fakt, iż ich treść nie stanowi jednolitej całości, zaś podlegają one częstszej niż co rok aktualizacji. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to strona hobbysty - miłośnika rybek akwariowych, twórczości Witolda Gombrowicza bądź też zakochanego ojca, który będzie tam publikował zdjęcia swej pociechy. Zaś za rozpowszechnianie strony internetowej zakwalifikowanej jako prasa bez uprzedniej rejestracji grozi grzywna lub ograniczenie wolności (art. 45 ustawy).

Takie założenie budzi pewne wątpliwości z punktu widzenia ustawy - prawo prasowe. Zgodnie z art. 7 prawa prasowego prasa to publikacje periodyczne ukazujące się nie rzadziej niż co rok, w szczególności dzienniki i czasopisma, programy radiowe i telewizyjne. Katalog ten nie jest zamknięty; twórcy ustawy pomyśleli także o postępie technicznym i zaliczyli do niej wszystkie środki masowego przekazywania upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą praktycznie dowolnej techniki rozpowszechniania.

Jednakże już zgodnie z definicją gazety (oraz odpowiednio czasopisma) jest to - oprócz druku periodycznego - także przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu. Definicja dość obszerna, ale można mieć wątpliwości czy aby na pewno obejmuje swoim zakresem strony internetowe, a zwłaszcza każdą stronę, w tym także poświęconą prywatnym zainteresowaniem twórców.

Można bowiem odnieść wrażenie, iż w tym przypadku sędziowie Sądu Najwyższego poszli w swej interpretacji za daleko, opierając się nie tyle bezpośrednio nawet na literze ustawy, ile na jej duchu - duchu państwa jakim Polska byłą przed ćwierćwieczem.

Prawo prasowe - przypomnijmy, że przepisy pochodzą z 1984 roku - od dawna krytykowane są jako relikt poprzedniego sytemu politycznego. Od lat trwają też prace nad nową ustawą dla dziennikarzy, trafniej odnoszącą się do naszych czasów.

Przepisy o odpowiedzialności za wydawanie prasy były niedawno przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego (nie znalazł on wówczas podstaw do uznania ich za sprzeczne z ustawą zasadniczą). Wydaje się, że ilość problemów i ich rodzaj, a także nieadekwatność przepisów do naszych czasów sprawiają, iż ustawa powinna zostać szybko zastąpiona.

Źródło: Olgierd Rudak, prawnik Money.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.