Suma wszystkich strachów

Suma wszystkich strachów
Data dodania: 2007-08-29 (09:30) X-Trade Brokers - Puls Rynku

Na rynki finansowe wrócił strach. Impulsem do wyprzedaży akcji, w wyniku której we wtorek główne amerykańskie indeksy spadły po ponad 2 proc., stały się przede wszystkim doniesienia z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Już w poniedziałek na rynek dotarła informacja, że liczba wystawionych na sprzedaż i niesprzedanych domów w USA wzrosła do najwyższego poziomu od października 1991 roku. Wczoraj obawy inwestorów o kondycję sektora nieruchomości dodatkowo pogłębił raport S&P Case-Shiller, z którego wynika, że w II kwartale br. cen domów w USA spadły o 3,2 proc., co jest rekordowym spadkiem w 20-letniej historii tego badania. Natomiast ceny domów w 10 największych amerykańskich miastach spadły w czerwcu o 4,1 proc. w stosunku do czerwca 2006 roku i jest to największy spadek do lipca 1991 roku.

Sytuacja rynku nieruchomości w USA, jak rysuje się na podstawie poniedziałkowo-wtorkowych danych, musi budzić poważne obawy. Załamanie na tym rynku, które może przyśpieszyć trwający kryzys na rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku, ma bowiem duże szanse wywołać recesję w Stanach Zjednoczonych. To nie pozostałoby bez konsekwencji dla światowego wzrostu gospodarczego, prowokując być może nawet liczoną w miesiącach bessę na rynkach akcji.

Wtorkowa przecena za oceanem, która sprowadziła indeks Dow Jones w dół o 2,1 proc. oraz przeceniła indeksy Nasdaq Composite i S&P500 o ponad 2,3 proc., a dziś w nocy wywołała spadki na azjatyckich parkietach, nie pozostanie bez konsekwencji dla sytuacji na warszawskiej giełdzie.

Jakkolwiek jeszcze w poniedziałek, bazując na zeszłotygodniowej poprawie sytuacji technicznej polskich indeksów oraz silnej, bo 62 proc. reprezentacji pesymistów wśród typujących Wigometr (wszak większość rzadko ma rację), można było prognozować przedłużenie wzrostowej korekty do końca bieżącego tygodnia, to obecnie sytuacja zmienia się o 180 stopni.

Środowe notowania na GPW powinny rozpocząć się od wyraźnych spadków. Jednak już ich finał nie jest taki oczywisty. Jeżeli na światowe rynki akcji nie napłyną dziś nowe podażowe impulsy, to nie można wykluczać, że zagości tam nadzieja. Nadzieja, że w czasie swojego piątkowego wystąpienia, które będzie poświęconego rynkowi mieszkaniowemu i polityce monetarnej, szef Fed zasugeruje obniżkę stóp procentowych na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu. To potwierdziłoby oczekiwania rynku na taką obniżkę (o 25 punktów bazowych do 5 proc.), pomagając na kilka dni rynkom akcji, które święcie wierzą w to, że Fed uratuje je od silnej przeceny.

Jeżeli nawet teraz giełdą uda się uciec przed kolejną falą przeceny, to tylko na chwilę. Prognozowanie innego niż spadkowy scenariusz w perspektywie najbliższych tygodni wymagałoby bowiem założenia, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych i generalnie rynku nieruchomości w USA został zażegnany oraz, że Fed faktycznie we wrześniu obniży stopy procentowe ryzykując wzrostem inflacji. W obu przypadkach są to jeszcze zbyt śmiałe i wzajemnie się wykluczające tezy.

Mając powyższe na uwadze, zeszłotygodniowe wzrosty zarówno na świecie, jak i na GPW, trzeba traktować tylko jako wzrostową korektę, po zakończeniu której należy się spodziewać kolejnej fali wyprzedaży akcji. W przypadku indeksu WIG20, jeżeli przyjmiemy najbardziej korzystny dla posiadaczy akcji scenariusz, który każe traktować rozpoczęte w lipcu spadki nie jako początek bessy, ale tylko jako silną korektę, spadki powinny przynieść test okolic 3000 pkt.

Wrześniowe kontrakty terminowe na indeks WIG20 rozpoczęły środowe notowania od spadków. O godzinie 9:01 kontrakt FW20U7 testował poziom 3463 pkt., tracąc 1,14 proc.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?