IBnGR: Deficyt budżetowy wyniesie 17 mld PLN

IBnGR: Deficyt budżetowy wyniesie 17 mld PLN
Data dodania: 2007-08-22 (18:00) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Deficyt sektora finansów publicznych spadnie na koniec roku do 2,9 proc. PKB - uważa Wojciech Misiąg, ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Później będzie już gorzej. Kilka miesięcy temu IBnGR prognozował, że deficyt wyniesie 3,9 proc. PKB, ale teraz zmienił zdanie. Analityków instytutu do zmiany oceny przekonała bardzo dobra realizacja budżetu, a przede wszystkim wpływy podatkowe, które przyspieszyły w II kwartale.

IBnGR zakłada, że na koniec roku deficyt budżetowy wyniesie 17 mld PLN wobec 30 mld PLN przewidzianych w ustawie budżetowej i 23 mld PLN prognozowanych teraz przez Zytę Gilowską. Przyszły rok będzie jednak znacznie gorszy, ponieważ budżet poniesie koszty obniżki składki rentowej w wysokości 17,5 mld PLN, a nie wskazano źródeł pozyskania tych pieniędzy. Przy tym założenia makro do przyszłorocznej ustawy budżetowej są zbyt optymistyczne.

SYTUACJA NA GPW

Nie ma dla dzisiejszego przypływu optymizmu innego wytłumaczenia jak to, że rynek odreagowuje ostatnie spadki. Czy to inwestorzy uznali, że akcje naprawdę są za tanie, czy ci którzy ostatnio je sprzedali teraz w pośpiechu wracali na rynek, nie ma większego znaczenia. Dynamika zwyżek jest zupełnie niespodziewana, wartość transakcji w okolicach 2 mld PLN w pełni potwierdza charakter sesji, podobnie jak statystyka - 261. spółek w górę, 36. kursów w dół.

Pozostaje jednak wrażenie, że ta zmienność jest zbyt duża, żeby mogła być trwała. Inwestorzy, którzy kupowali akcje w czwartek po południu czy w piątek rano, za chwilę zaczną realizować nadzwyczaj szybkie zyski podchodzące już pod 10-15 proc. Owszem rynek był wyprzedany, teraz sprężyna odbija. Po tym jak wysoko odbije, będziemy mogli ocenić siłę rynku. Jedna sesja - nawet tak bardzo udana - to na taką ocenę za mało.

GIEŁDY W EUROPIE

Dzięki dobrym informacjom płynącym ze spółek giełdy europejskie wzrosły czwarty dzień z rzędu, co jest ich najlepszą serią od ponad dwóch miesięcy. O 17:00 niemiecki DAX rósł 0,9proc., francuski CAC zyskiwał 1,6 proc., a brytyjski FTSE był wyżej o 1,5 proc. Rosły głównie spółki surowcowe, dzięki odreagowaniu na rynkach towarowych oraz spółki z branży finansowej. Inwestorzy mają nadzieję, że działania banków centralnych oddalą widmo pogłębienia kryzysu na rynku kredytów. W krótkim terminie jest to bardzo prawdopodobne, dzięki czemu doczekamy się w końcu silniejszego odreagowania, jednak pojawiające się głosy, że ostatnie spadki są dobrą okazją do kupna przecenionych spółek, wydają się być zbyt wczesne. W dobrych nastrojach zaczęli sesję inwestorzy za oceanem, gdzie S&P otworzył się wyżej o 1 proc., a Dow Jones na 0,8 proc. plusie.

WALUTY

Euro nadal nie wykazuje chęci do zmian status quo. Okolice lekko poniżej 1,35 USD wydają się w tej chwili satysfakocjonować wszystkie strony rynku. Obserwowana od trzech dni stabilizacja będzie jednak miała znaczenie w dłuższym terminie. Po wybiciu z niej - które przecież wcześniej czy później nastąpi - poziom ten będzie później pełnił rolę ważnego wsparcia lub oporu - w zależności od kierunku wybicia.

Jen powiększył poranne straty i ostatecznie spadł o 0,8 proc. wobec dolara i euro. Wskaźniki techniczne zachęcają do sprzedaży jena, ale póki co możemy obecne zmiany kursu również uznać za konsolidację na wysokim (dla jena) poziomie. Dalszy spadek jena jest prawdopodobny, co nie znaczy, że pewny.

Na razie jednak jen spada, co pomaga złotemu. Kurs dolara spadł dziś do 2,8415 PLN, euro do 3,833 PLN, a frank do 2,35 PLN.

SUROWCE

Ropa podrożała dzisiaj o 0,8 proc. co można uznać za odreagowanie rynku po poprzednich spadkach niż wpływ huraganu Dean, który przeszedł ponad meksykańskimi szybami naftowymi. Wcześniej, w wyniku zagrożenia wspomnianym huraganem ewakuowano pracowników, co przełożyło się na obniżenie mocy wydobywczych do 20 proc. Rynek zignorował jednak tę informację i cena ropy pomimo dzisiejszego wzrostu pozostaje w trendzie spadkowym.

Po silnej przecenie z ubiegłego tygodnia, w górę odreagowała również miedź. Cena jednej tony podskoczyła dzisiaj o 1,9 proc. do poziomu 7070 USD, po tym jak największa firma wydobywcza na świecie (BHP Billiton) zapowiedziała, że problemy na rynku kredytów nie przełożą się negatywnie na popyt na surowce. Nie do końca można się z tym zgodzić, bowiem niższa ilość kredytów hipotecznych negatywnie przełoży się na sprzedaż nowych domów, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na surowce.

Złoto zyskało dzisiaj 0,6 proc. dochodząc do poziomu 660 USD za uncję, co można przypisać lekkiemu osłabieniu się dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.