Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów

Giełdy napędzane przez dane z USA oraz komentarze bankierów
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-27 (22:06)

Za nami dwie najważniejsze decyzje monetarne tego miesiąca. W ujęciu ogólnym zarówno FED, jak i EBC w oczach inwestorów wypadają dosyć „gołębio”, co cieszy rynkowe byki oraz wznosi indeksy w Europie i USA na nowe tygodniowe maksima. Dlaczego tak się dzieje oraz jakie czynnik mają główne przełożenie na obecne notowania rynkowe? Tematem kluczowym, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać, nie są same podwyżki stóp, ponieważ było one niemal w 100% wyceniane przez rynek.

Diabeł tkwi w szczegółach, a mianowicie w narracji bankierów co do przyszłych decyzji wrześniowych. W tej materii mogliśmy usłyszeć, że obecna polityka obydwu banków jest już na poziomie restrykcyjnym, co otwiera drogę do ewentualnej decyzji o zatrzymaniu cyklu podwyżek stóp procentowych w USA oraz strefie euro.
Co jednak istotne, bankierzy zastrzegli, że ewentualne pauzy mogę nie oznaczać, że stopy w obecnym cyklu nie zostaną już wcale podniesione. Wysuwa się tu więc narracja ewentualnego powrotu presji inflacyjnej w przyszłości (przed czym banki centralne chcą się zabezpieczyć). Na ten moment kluczowym aspektem wydaje się więc obserwowanie, jakie światło na gospodarkę będą rzucały dane makro, które poznamy do czasu wrześniowych decyzji banków.

W tej materii nie sposób nie wspomnieć jest o dzisiejszych raportach makro z USA. Amerykańskie dane z rynku pracy i PKB znacznie przewyższyły oczekiwania. Claimsy wypadły na poziomie 221 tys. wobec spodziewanego wzrostu do 235 tys. z poprzednich 228 tys. Odczytowi towarzyszył również zupełnie nieoczekiwany spadek wniosków kontynuowanych do 1,69 mln wobec 1,75 mln poprzednio. Mocne odczyty mogą zwiastować także pozytywne zaskoczenie NFP. PKB USA w II kw. znacznie pobiło prognozy i wskazało na dynamikę 2,4% wobec 2% odnotowanych poprzednio i 1,8% prognozowanych przez analityków. Gospodarka USA pokazała olbrzymią siłę i pozostaje mocna mimo rekordowego od ponad 40 lat cyklu podwyżek stóp FED. Z drugiej jednak strony dynamika kwartalna inflacji bazowej PCE wypadła poniżej oczekiwań inwestorów, co pomimo dobrych danych, które mogłyby faworyzować następne podwyżki, nieco takowe szanse ogranicza.

Sam rynek giełdowy nie reaguje jednak tylko i wyłącznie na komentarze bankierów centralnych. Koniec sesji europejskiej przyniósł nieznaczne osłabienie tutejszego rynku bankowego, który po decyzji EBC o zaprzestaniu wypłat odsetek od środków przeznaczonych na rezerwy obowiązkowe, wymazał część dziennych zysków (dla benchmarku europejskich banków). Co więcej, Wall Street wznosi się na nowe tygodniowe szczyty dzięki zwyżkom akcji spółki Meta Platforms, która zaskoczyła pozytywnie inwestorów wynikami kwartalnymi, dając nadzieję na odreagowanie branży cyfrowej reklamy. Do pełnego obrazu wyników BigTech brakuje już tylko raportu Amazon, Apple i Nvidia. Jak dotąd ogólny obraz wyników technologicznych molochów wypada pozytywnie - odstaje nieco Microsoft, którego słabość może zwiastować ew. słabszy raport Intela, który przedstawi wyniki po dzisiejszej sesji. Przy mocnej gospodarce, spadającej inflacji i Fedzie zbliżającym się do końca cyklu podwyżek stóp Wall Street wydaje się mieć w rękach silne argumenty, by kontynuować wzrosty.

Źródło: Mateusz Czyżkowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.