Czy w roku 2007 warto inwestować w nieruchomości?

Czy w roku 2007 warto inwestować w nieruchomości?
Data dodania: 2007-08-20 (14:44) Analiza Money Expert

W roku 2006 następował nieustanny wzrost cen mieszkań – nawet o kilkanaście procent. Wpływ na wzmożony popyt miały w tym czasie przede wszystkim zakupy spekulacyjne oraz stosunkowo łatwy dostęp do kredytów hipotecznych.

Prognozy na początku 2007 roku były również bardzo optymistyczne i w pierwszym półroczu w zasadzie w pełni się sprawdziły. Obecnie wzrost cen nieruchomości nie jest już tak znaczący, ale inwestorzy nie liczą na ich spadek – jeśli kupować, to jak najszybciej. Prognozy na drugie półrocze 2007 roku są porównywalne z tymi z poprzednich miesięcy. Analitycy zauważają, że mimo ciągłych zwyżek na rynku zainteresowanie zakupem nieruchomości nie słabnie. Wpływ na taką sytuację mogą mieć inwestycje prowadzone przez obcokrajowców. Na nieruchomościach można nadal bardzo dobrze zarobić i nic nie zapowiada zmiany tej sytuacji.

Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się inwestycje w wielkich miastach, tj. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku – tam ceny rosną w sposób regularny i stały. W niektórych miastach miało miejsce chwilowe zatrzymanie wzrostu cen, ale taka sytuacja nie trwała długo i dotyczyła zwykle mniejszych aglomeracji.

Przez cały rok 2007 ceny mieszkań w zależności od regionu mogą wzrosnąć od 20% do nawet ponad 50%. Największe zwyżki ponownie odnotujemy w wielkich miastach – ważną rolę odgrywać tu będzie dzielnica, stan budynku oraz piętro, na którym położony jest lokal. Na rynku pierwotnym nie przewiduje się znaczących zmian. Kupującym zależy najbardziej na 2–3-pokojowych mieszkaniach o powierzchni użytkowej 40–60 m2 i właśnie te nieruchomości będą najszybciej zyskiwać na wartości. Dla inwestorów najbardziej opłacalne będą mieszkania w nowym budownictwie.
Rynek wtórny został już bardzo okrojony i znacznie się zawęził. Zakup takiego mieszkania, choć niesie za sobą zwykle niższe koszty, wiąże się najczęściej z modernizacją lokalu, przystosowaniem go do potrzeb nowych właścicieli, a tym samym wymaga poniesienia dodatkowych nakładów. Po analizie kosztów inwestycji na rynku wtórnym może się okazać, że zainwestowane środki znajdują się na poziomie podobnym do tych, jakie nabywca poniósłby przy zakupie nowego mieszkania. Dlatego też zainteresowanie rynkiem wtórnym słabnie.

Obecnie rozwijają się też inne segmenty rynku nieruchomości. Nowe kierunki to przede wszystkim nieruchomości biurowe, handlowe i magazynowe. Szybki rozwój gospodarczy przyciąga inwestorów nie tylko krajowych, lecz także zagranicznych. Można też dostrzec zainteresowanie inwestowaniem w mniejszych miejscowościach. Spowodowane jest to zwykle niższymi kosztami. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zauważalny stał się dynamiczny rozwój centrów handlowych. Budowane są zwykle w dużych miastach, ale inwestorzy nie rezygnują z mniejszych rynków. Dzięki takim inwestycjom wzrastają ceny działek w konkretnych lokalizacjach, a także czynsz za lokale w wybudowanych już galeriach, pasażach handlowych i supermarketach. Analitycy przewidują, że jest to nowy kierunek, który na przestrzeni kilku najbliższych lat będzie rozwijał się najbardziej dynamicznie.

Inwestycje na rynku nieruchomości w 2007 roku będą więc nadal opłacalne. Analitycy nie przewidują jednak już tak drastycznych wzrostów cen mieszkań, jak miało to miejsce w 2006 roku. Nie ma natomiast przesłanek do tego, że ceny będą spadać. Obecnie zauważalny jest stopniowy i równomierny wzrost wartości lokali i taka sytuacja będzie miała miejsce przez kolejne miesiące.

Źródło: Anna Mieszkowska, Doradca Finansowy Money Expert
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.