Interwencja w Syrii oddala się

Interwencja w Syrii oddala się
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-08-30 (09:12)

Wczorajszy dzień był zdecydowanie spokojniejszy, niż dwa poprzednie. Inwestorzy doszli do wniosku, że interwencja zbrojna na Bliskim Wschodzie wcale nie jest tak pewna, lub po prostu przyszedł czas na realizację zysków po dwóch dniach rajdów na wielu klasach aktywów.

Mimo wszystko, temat nie jest jeszcze wyczerpany, dlatego warto nasłuchiwać głosów z USA, Rosji czy UE.

Nie będzie interwencji w Syrii?

Sierpień był na rynkach miesiącem spokojnym, wszystko zmieniło się w tym tygodniu za sprawą Syrii. Możliwość interwencji zbrojnej w tym kraju spowodowała niepokój na rynkach. Rosły aktywa tradycyjnie uważane za bezpieczne; jak frank szwajcarski, jen, dolar czy złoto. Na fali spekulacji cena ropy poszybowała powyżej 117 dolarów za baryłkę. Wczoraj w brytyjskim Parlamencie odbyło się głosowanie nad akcją militarną w Syrii. David Cameron, zwolennik interwencji zbrojnej, przegrał, nie uzyskując pełnego poparcia nawet w obrębie swojej partii. To oznacza, że Wielka Brytania, tradycyjny sojusznik USA, nie będzie tym razem wspierała Stanów Zjednoczonych. Szanse na interwencję wyraźnie spadły, choć nie oznacza to, że Barrack Obama, mimo wszystko, nie zdecyduje się zaatakować reżimu Baszara al-Asada. Jeżeli interwencji zbrojnej nie będzie, to należy spodziewać się korekty na wszystkich wymienionych wyżej rynkach z wyjątkiem dolara. Nieuchronnie zbliża się wrześniowe posiedzenie FED, na którym prawdopodobnie ograniczony zostanie program QE3, dlatego dolar wciąż pozostanie atrakcyjny.

PKB USA jeszcze wyżej

Wczoraj poznaliśmy finalny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał. Wstępne dane wskazały na wzrost o 1,7% r/r, rewizja wskazała na 2,5%. Czynnikiem, który przyczynił się do tak znaczącej poprawy był eksport netto. Innym odczytem publikowanym za oceanem była liczba złożonych w ubiegłym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wyniosła ona 331tys., co powoduje, że przyszłotygodniowy miesięczny raport z rynku pracy powinien być dobry. Na chwilę obecną spodziewamy się odczytu w okolicach 200tys., niewykluczony jest także spadek stopy bezrobocia o jeden punkt procentowy. Dobre dane tylko wspierają trendy panujące ostatnio na dolarze. Wczoraj kurs EURUSD pokonał ważny poziom 1,3300; USDPLN znajduje się w okolicach 3,23.

Dziś w kalendarium

Dziś poznamy finalny odczyt PKB Polski za drugi kwartał. Dane po rewizji, nie powinny różnić się od wstępnych i zakładamy wzrost o 0,8% w relacji rocznej. Oprócz tego, o godzinie 11 poznamy szereg indeksów dotyczących nastrojów w Strefie Euro, a o godzinie 15.45 poznamy wartość indeksu Chicago PMI.

Na wykresach:

USDCHF, D1 – na wykresie dziennym pary USDCHF doszło do istotnych zmian. Mianowicie notowania od pierwszej połowy lipca poruszały się w trendzie spadkowym, który jest opisany przez niebieski kanał zniżkujący. Zmiana polega na tym, że wczoraj dość dynamicznie górne ograniczenie zostało pokonane i rynek znalazł się na najwyższych poziomach od połowy sierpnia, testując poziom 0,9300.

Dalsze miejsce oporu wypada w rejonie 0,9396, gdzie znajduje się szczyt z 15 sierpnia. Z kolei wsparcie wyznaczona pokonane górne ograniczenie w kanale trendowym oraz wielokrotnie testowany poziom 0,9169.

COPPER, W1 – notowania ceny miedzi w tym tygodniu systematycznie zniżkują. Jednakże cały ten spadek odbywa się z nieprzypadkowego miejsca, albowiem już wcześniej wspominaliśmy, że dla notowań miedzi górne ograniczenie w kanale spadkowym będzie kluczowym oporem. Jego test wraz z testem równości ruchów korekcyjnych (abc, korekta pędząca) był dobrym miejscem do zaangażowania się sprzedających.

Obecnie najbliższe wsparcie to dopiero okolice 6606 USD za tonę. Oporem pozostaje wspomniany kanał oraz poziomu 7344 oraz 7485 USD.

Źródło: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.