Tydzień rozważań o QE

Tydzień rozważań o QE
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-20 (09:43)

W tym tygodniu jednym z najciekawszych wydarzeń dla inwestorów będzie z pewnością publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC (środa, godz.20:00). W komunikacie, po zakończonym 1 maja posiedzeniu, zasugerowano że skala programu skupu aktywów może ulec zmianie.

Patrząc na ostatnią siłę dolara oraz słabość metali szlachetnych, część inwestorów oczekuje, że dostosowanie w dół skupowanych przez FED aktywów może mieć miejsc już nawet podczas czerwcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. W tym tygodniu nie zabraknie także wystąpień wielu przedstawicieli FED-u, z Benem Bernanke na czele zeznającym w środę przed Kongresem. Tego samego dnia w nocy prezes Haruhiko Kurda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Banku Japonii odniesie się z pewnością do sytuacji w trzeciej największego gospodarce na świecie oraz na rynku jena, którego siła ponownie budzi obawy u ministra gospodarki. W czwartek poznamy zaś wstępne odczyty indeksów PMI dla krajów strefy euro, Chin oraz Stanów Zjednoczonych. W Polsce opublikowane zaś zostaną dane o produkcji przemysłowej w kwietniu (wtorek; nasza prognoza 0% r/r) oraz protokół z majowego posiedzenia RPP(czwartek).

Co dalej z QE3?

Naszym zdaniem nie można wykluczyć ograniczenia QE już na czerwcowym posiedzeniu. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli FED-u, nawet tych bardziej jastrzębich, już po kilku słabszych publikacjach (indeksy regionalne, produkcja przemysłowa, niska inflacja bazowa) z ubiegłego tygodnia, wskazują że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest całkiem spore. Oczywiście ostatecznie największy wpływ na decyzję członków FOMC będzie mieć odczyt danych z rynku pracy za maj (07.06), ale publikacja minutes w środę oraz wystąpienie tego samego dnia szefa FED przed Kongresem mogą powiedzieć rynkom wiele na temat zmieniającego się podejścia do QE3 u przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych.

Złoto i srebro dalej w dół

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami dalej spadają ceny złota i srebra. Oczywiście obu metalom nie służy rosnące prawdopodobieństwo wycofywania się FED-u z ultra luźnej polityki monetarnej oraz dość szybkie pozbywanie się surowców przez fundusze ETF. Od początku maja z największego funduszu – SPDR Gold Shares ubyło blisko 40 ton złota. W skarbcach tego funduszu pozostało cały czas ponad 1000 ton, a we wszystkich ETF-ach lekko powyżej 2000 ton.

Na wykresach:

GBPUSD, H4 – Na wykresie w skali H4 obserwujemy strukturę pięciofalowego impulsu. Powstaje ona od szczytu, który został wyznaczony na początku marca. Zgodnie z Teorią Elliotta po pięciofalowej strukturze powinna przyjść przynajmniej trójfalowa korekta. Stąd też można zakładać, że jeśli dojdzie do wybicia górą z niebieskiego kanału spadkowego, to funt powinien umocnić się w okolice 1,5322-1,5410 za dolara.

Co więcej kurs testuje silne wsparcie zaznaczone na wykresie oraz powstała tutaj negatywna dywergencja na oscylatorze MACD.

Srebro, W1 – Cena srebra znalazła się dziś na najniższym poziomie od początku września 2010 roku. Rynek tym samym dotarł w okolice pierwszego miejsca docelowego dla ruchu spadkowego, które wypada w rejonie 20 USD za uncję. W tym momencie część inwestorów może już realizować zyski, co przekłada się na obecne nieznaczne odbicie. Dodatkowo notowania po raz kolejny testują linię równoległą do głównego kanału spadkowego, która już kilka tygodni temu zatrzymała zniżkę.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: