Coraz głośniej o wychodzeniu z QE3

Coraz głośniej o wychodzeniu z QE3
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-13 (10:38)

Końcówka handlu w piątek głównie dzięki wystąpieniu Bena Bernanke w Chicago okazała się bardzo ciekawa, szczególnie na parach dolarowych oraz na złocie. W weekend co prawda handlu nie było, ale przekaz po spotkaniu grupy G7 był na tyle korzystny dla Japonii, że nie wywołał dziś żadnej reakcji na jenie a giełdzie w Tokio pozwolił na dalsze wzrosty.

W tym tygodniu również powinno być bardzo ciekawie, zwłaszcza że przed nami wiele danych z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeksy regionalne) oraz dane o PKB w strefie euro w I kwartale.

Dolar mocniejszy, surowce w dół

Pojawiający się coraz częściej na rynkach temat wychodzenia przez FED z QE3 oraz komentarze odnośnie negatywnych konsekwencji ultra luźnej polityki monetarnej w USA coraz mocniej zaczynają ciążyć amerykańskiemu dolarowi. Wall Street Journal poinformował, że FED ma już przygotowany program wycofywania z QE. Natomiast Ben Bernanke podczas przemówienia na jednej z konferencji w Chicago wspomniał, że Rezerwa Federalna przygląda się mocno ryzkom, które wiążą się ze zbyt niskimi stopami procentowymi . Informacje te wpłynęły na dość silne umocnienie dolara i spadki cen metali szlachetnych pod koniec dnia w piątek.

Dane z Chin mieszane

Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach okazały się bliskie konsensusowi i nie wymagają dłuższego komentarza. Ciekawiej wyglądają dane z rynku nieruchomości, zwłaszcza w kontekście wprowadzonych w ostatnich miesiącach restrykcji wobec pożyczkobiorców oraz inwestorów na tym rynku. Dane pokazują silnie rosnący popyt, nakłady inwestycyjne oraz przyspieszającą dynamikę cen na rynku nieruchomości sugerują, że rynek jest jeszcze cały czas mocno rozgrzany. Patrząc krótkookresowo, powinno to pomóc wzrostowi w drugim kwartale. Natomiast biorąc pod uwagę bardzo szybki wzrost cen (w 5 największych miastach wzrosty w marcu wyniosły +7,9% r/r na rynku pierwotnym i +6,8% r/r na rynku wtórnym – wzrosty dynamik o ponad 2 pkt. proc m/m) nie można wykluczyć kolejnego pakietu restrykcji wobec inwestorów i pożyczkobiorców z rynku nieruchomości, a to oznacza ryzyko większego spowolnienia w kolejnych kwartałach.

G7 nie będzie przeszkadzać Japonii

Jak można było oczekiwać przedstawiciele grupy G7 nie skarcili Japonii, której ultra luźna polityka monetarna skutkuje silnym osłabieniem jena od początku roku. To zaś pozwoliło dziś na wzrosty cen akcji na giełdzie w Tokio, gdzie indeks Nikkei wzrósł do najwyższego poziomu od 5 lat, podczas gdy na pozostałych parkietach w Azji panowały mieszane nastroje. Rozmowy podczas spotkania grupy G7 pod Londynem koncentrowały się głównie na sposobach walki z unikaniem płacenia podatków przed duże koncerny oraz na konsekwencjach konsolidacji fiskalnej.

USDA zgodnie z oczekiwaniami

W piątek po godz. 18 w reakcji na publikację raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) przecena na rynkach pszenicy, kukurydzy i soi przyspieszyła. Tak jak można było oczekiwać raport ponownie przyniósł prognozy najwyższych zbiorów w historii i wzrostu zapasów w sezonie 2013/14 na trzech najważniejszych rynkach surowców rolnych o 51 mln ton łącznie. Oczekiwania kształtowały się na poziomie 40-50 mln ton, stąd też reakcja spadkowa nie była na tyle silna jak w ostatnich latach, gdy pod wpływem raportu giełda w Chicago zawieszała notowania części surowców. Więcej o wnioskach z raportu już jutro w tygodniowym komentarzu surowcowym.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła zdecydowane umocnienie dolara. Dzięki temu, na interwale tygodniowym pary EURUSD, broniony jest opór przy 1,3170-1,3240. Z tego też względu istnieje szansa na pogłębienie przeceny euro, a wtedy kurs mógłby zmierzać do linii szyi w formacji głowy z ramionami (szacunkowo 1,2800). Gdyby i to miejsce zostało przebite, to wyprzedaż wspólnej waluty mogłaby być bardzo znacząca. Jedynie zdecydowane pokonanie wspomnianych opór może zmienić układ sił na rynku.

Oil, D1 – notowania baryłki ropy typu Brent wyrysowały trójfalowy ruch wzrostowy od dołka, który powstał w połowie kwietnia. Ruch ten przypomina obecnie korektę prostą ABC, a to powinno prowadzić notowania przynajmniej w okolice dolnego ograniczenia niebieskiego kanału trendowego. Z kolei jego pokonanie wraz z poziomem 100,70 USD może otwierać drogę dla przeceny w okolic 96,77 USD. Wcześniejsze wsparcie znajduje się w rejonie 98,76 USD.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.