Coraz głośniej o wychodzeniu z QE3

Coraz głośniej o wychodzeniu z QE3
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-13 (10:38)

Końcówka handlu w piątek głównie dzięki wystąpieniu Bena Bernanke w Chicago okazała się bardzo ciekawa, szczególnie na parach dolarowych oraz na złocie. W weekend co prawda handlu nie było, ale przekaz po spotkaniu grupy G7 był na tyle korzystny dla Japonii, że nie wywołał dziś żadnej reakcji na jenie a giełdzie w Tokio pozwolił na dalsze wzrosty.

W tym tygodniu również powinno być bardzo ciekawie, zwłaszcza że przed nami wiele danych z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeksy regionalne) oraz dane o PKB w strefie euro w I kwartale.

Dolar mocniejszy, surowce w dół

Pojawiający się coraz częściej na rynkach temat wychodzenia przez FED z QE3 oraz komentarze odnośnie negatywnych konsekwencji ultra luźnej polityki monetarnej w USA coraz mocniej zaczynają ciążyć amerykańskiemu dolarowi. Wall Street Journal poinformował, że FED ma już przygotowany program wycofywania z QE. Natomiast Ben Bernanke podczas przemówienia na jednej z konferencji w Chicago wspomniał, że Rezerwa Federalna przygląda się mocno ryzkom, które wiążą się ze zbyt niskimi stopami procentowymi . Informacje te wpłynęły na dość silne umocnienie dolara i spadki cen metali szlachetnych pod koniec dnia w piątek.

Dane z Chin mieszane

Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach okazały się bliskie konsensusowi i nie wymagają dłuższego komentarza. Ciekawiej wyglądają dane z rynku nieruchomości, zwłaszcza w kontekście wprowadzonych w ostatnich miesiącach restrykcji wobec pożyczkobiorców oraz inwestorów na tym rynku. Dane pokazują silnie rosnący popyt, nakłady inwestycyjne oraz przyspieszającą dynamikę cen na rynku nieruchomości sugerują, że rynek jest jeszcze cały czas mocno rozgrzany. Patrząc krótkookresowo, powinno to pomóc wzrostowi w drugim kwartale. Natomiast biorąc pod uwagę bardzo szybki wzrost cen (w 5 największych miastach wzrosty w marcu wyniosły +7,9% r/r na rynku pierwotnym i +6,8% r/r na rynku wtórnym – wzrosty dynamik o ponad 2 pkt. proc m/m) nie można wykluczyć kolejnego pakietu restrykcji wobec inwestorów i pożyczkobiorców z rynku nieruchomości, a to oznacza ryzyko większego spowolnienia w kolejnych kwartałach.

G7 nie będzie przeszkadzać Japonii

Jak można było oczekiwać przedstawiciele grupy G7 nie skarcili Japonii, której ultra luźna polityka monetarna skutkuje silnym osłabieniem jena od początku roku. To zaś pozwoliło dziś na wzrosty cen akcji na giełdzie w Tokio, gdzie indeks Nikkei wzrósł do najwyższego poziomu od 5 lat, podczas gdy na pozostałych parkietach w Azji panowały mieszane nastroje. Rozmowy podczas spotkania grupy G7 pod Londynem koncentrowały się głównie na sposobach walki z unikaniem płacenia podatków przed duże koncerny oraz na konsekwencjach konsolidacji fiskalnej.

USDA zgodnie z oczekiwaniami

W piątek po godz. 18 w reakcji na publikację raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) przecena na rynkach pszenicy, kukurydzy i soi przyspieszyła. Tak jak można było oczekiwać raport ponownie przyniósł prognozy najwyższych zbiorów w historii i wzrostu zapasów w sezonie 2013/14 na trzech najważniejszych rynkach surowców rolnych o 51 mln ton łącznie. Oczekiwania kształtowały się na poziomie 40-50 mln ton, stąd też reakcja spadkowa nie była na tyle silna jak w ostatnich latach, gdy pod wpływem raportu giełda w Chicago zawieszała notowania części surowców. Więcej o wnioskach z raportu już jutro w tygodniowym komentarzu surowcowym.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła zdecydowane umocnienie dolara. Dzięki temu, na interwale tygodniowym pary EURUSD, broniony jest opór przy 1,3170-1,3240. Z tego też względu istnieje szansa na pogłębienie przeceny euro, a wtedy kurs mógłby zmierzać do linii szyi w formacji głowy z ramionami (szacunkowo 1,2800). Gdyby i to miejsce zostało przebite, to wyprzedaż wspólnej waluty mogłaby być bardzo znacząca. Jedynie zdecydowane pokonanie wspomnianych opór może zmienić układ sił na rynku.

Oil, D1 – notowania baryłki ropy typu Brent wyrysowały trójfalowy ruch wzrostowy od dołka, który powstał w połowie kwietnia. Ruch ten przypomina obecnie korektę prostą ABC, a to powinno prowadzić notowania przynajmniej w okolice dolnego ograniczenia niebieskiego kanału trendowego. Z kolei jego pokonanie wraz z poziomem 100,70 USD może otwierać drogę dla przeceny w okolic 96,77 USD. Wcześniejsze wsparcie znajduje się w rejonie 98,76 USD.

Źródło: Paweł Kordala, Daniel Kostecki, X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: