Bernanke stłumi jastrzębie głosy

Bernanke stłumi jastrzębie głosy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-20 (10:00)

Retoryka Fed na dzisiejszym posiedzeniu nie ulegnie zmianie. Zmianie ulegnie natomiast timing posiedzeń, po których następuje konferencja prezesa. Jest to interpretowane jako nacisk ze strony Bernanke na utrzymanie „odpowiedniego” przekazu ze strony banku centralnego. Tymczasem sytuacja na Cyprze stała się dynamiczna, po tym jak parlament odrzucił opodatkowanie depozytów.

Cypryjski parlament odrzucił podatek, co dalej?

We wczorajszym głosowaniu cypryjski parlament odrzucił pomysł opodatkowania depozytów, który był warunkiem udzielenia temu krajowi pomocy przez strefę euro. To znacznie komplikuje sytuację, gdyż nie wiadomo, w jaki sposób kraj znajdzie pieniądze na ratowanie swoich banków, które na ten moment pozostały zamknięte. Jest wielce prawdopodobne, iż kraj będzie musiał nałożyć kontrole kapitałowe, aby nie dopuścić do odpływu zagranicznego kapitału. Rynki początkowo zareagowały nerwowo na decyzję cypryjskiego parlamentu, ale nie przerodziło się to w większą wyprzedaż. Naszym zdaniem, sama kwestia cypryjska to zbyt mało, aby doprowadzić do kryzysowej sytuacji. Patrząc na obecną relację pomiędzy premiami na rynku obligacji (które nieco wzrosły), a parą EURUSD widać miejsce do odbicia do poziomu ok. 1,31. Nie zmienia to jednak faktu, iż ryzyka w Europie były ostatnie niedoceniane i w tym kontekście Cypr pozostaje zagrożeniem.

Cypr dobrym pretekstem do zachowania status quo dla Fed

Jedyną zmianą, która czeka nas na dzisiejszym posiedzeniu Fed będzie godzina publikacji komunikatu i wystąpienia szefa Fed. Tradycyjnie komunikat Fed publikowany był o 20.15 naszego czasu, zaś w przypadku posiedzeń, po których miała miejsce konferencja, o 20.15 rozpoczynało się wystąpienie Bernanke, zaś komunikat poznawaliśmy o 18.30. Zwykle przerwa pomiędzy publikacją komunikatu, a początkiem konferencji wynosiła zatem godzinę i 45 minut. Teraz została skrócona do 30 minut. Komunikat poznamy o 19.00 (nadal mamy nietypową 5-godzinną różnicę czasu), a Bernanke zacznie mówić już o 19.30. Projekcje stopy procentowej poznamy razem z komunikatem. Ta zmiana komentowana jest jako zacieśnianie kontroli przez Bernanke na Komitetem, który boi się rosnącej siły jastrzębich głosów. Można przypuszczać, iż wobec takich manewrów będzie on starał się być jeszcze bardziej gołębi.

Dobrym pretekstem dla Bernanke do stłumienia głosów sprzeciwu będzie sytuacja na Cyprze. Pozwoli ona szefowi Fed użyć stwierdzenia, iż Europa ciągle jest źródłem ryzyka dla ożywienia w USA, przez co polityka musi pozostać akomodacyjna. Wystąpienie może zatem być okazją dla amerykańskich rynków akcji do próby nowych maksimów, a dla EURUSD do odreagowania, choć należy pamiętać, iż gołębia postawa Bernanke jest powszechnie oczekiwana (a zatem wyceniona). Niezależnie od tego, co powie Bernanke, jeśli tempo poprawy sytuacji na rynku pracy utrzyma się, Fed może ograniczyć QE3 już w drugiej połowie roku – to jednak dla rynków temat na później.

Na wykresach:

GBPUSD, D1 – sytuacja na Cyprze miała relatywnie niewielki wpływ na parę GBPUSD, która w odróżnieniu od EURUSD nie odnotowała nowych minimów; cały czas mamy tu zatem szansę na kontynuację odbicia; w krótkim okresie takim miejscem docelowym dla odbicia wydaje się być strefa 1,5230/70, przez którą przebiega również górne ograniczenie kanału spadkowego; natomiast mając na uwadze siłę trendu spadkowego sprzedający mogą próbować wykorzystać to miejsce do powrotu na rynek

WIG20 (kontrakt), D1 – niezwykle ciekawą sytuację mieliśmy wczoraj na wykresie kontraktu na WIG20; silna przecena kontraktu w ostatnim czasie doprowadziła do testu kluczowego poziomu 2417 pkt., który jest wyznaczony przez dół świecy młota z 21 lutego, która to zapoczątkowała odbicie na GPW; zanegowanie tej świecy oznaczałoby kolejnych ok. 100 pkt. potencjału spadkowego, jednak bykom udało się ten poziom obronić; na moment obecny nie widać jednak innych popytowych sygnałów, więc sytuacja może potoczyć się różnie – cały czas realne jest przełamanie 2417 i kontynuacja spadków na fali C; oporem jest 2454 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.