Coraz lepsze perspektywy niemieckiej gospodarki

Coraz lepsze perspektywy niemieckiej gospodarki
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-03-19 (12:39)

Duży rozdźwięk pomiędzy ocenami perspektyw niemieckiej gospodarki i gospodarki strefy euro przyniósł marcowy indeks ZEW. Obrazuje on opinie na ten temat inwestorów instytucjonalnych i analityków. W przypadku naszego zachodniego sąsiada indeks podniósł się do 48,5 pkt z lutowych 48,2 pkt, a w strefie euro poszedł w dół z 42,4 pkt do 33,4 pkt.

To pokazuje, że inwestorzy stają się mniej pewni co do perspektyw ożywienia europejskiej gospodarki, choć wierzą w to, że Niemcy będą dawały sobie dobrze radę. W obu przypadkach dodatnie odczyty oznaczają przewagę opinii, że sytuacja będzie się poprawiać.

Odczyt tego wskaźnika, zazwyczaj ściągającego sporą uwagę inwestorów, dziś przeszedł bez większego echa, bo na rynkach finansowych trwa wyczekiwanie na rozstrzygnięcia w sprawie pomocy dla Cypru. Na dziś przełożono głosowanie w tamtejszym parlamencie nad podatkiem od lokat bankowych, od którego uzależniona jest pomoc Unii Europejskiej dla tego kraju. Można zaryzykować tezę, że żadne rozstrzygnięcie nie będzie dobre. Podatek oznacza zły sygnał z punktu widzenia zaufania do trzymania pieniędzy w bankach. Jego brak to wzrost prawdopodobieństwa niewypłacalności Cypru.

Na te rozstrzygnięcia nakładać się będą ważne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości o pozwoleniach na budowę i liczbie rozpoczętych budów. Inwestorzy są bardzo wyczuleni na ich tle, bo od kondycji rynku nieruchomości mocno zależą losy ożywienia w tamtejszej gospodarce. Dla nas ważne będą dane o lutowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Spadająca inflacja w Polsce przyczynia się do poprawy w zakresie zmian realnego funduszu płac, co w kolejnych miesiącach może zmniejszyć presję na wydatki konsumentów. Marcowy indeks NAHB potwierdził, że rynek mieszkaniowy w USA dostaje coraz wyraźniejszej zadyszki.

Rynki nieruchomości

Nieoczekiwanie drugi kolejny miesiąc spadł indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości. Wskaźnik NAHB obniżył się w marcu do 44 pkt z 46 pkt miesiąc wcześniej. Był to najsłabszy wynik od października 2012 r. i wynik słabszy niż średnio w ostatnich 6 miesiącach. To pokazuje, że rynek mieszkaniowy w USA dostaje lekkiej zadyszki. Na marcowy rezultat złożyło się osłabienie w zakresie bieżącej sprzedaży. Wskaźnik obniżył się w tym przypadku z 51 pkt do 47 pkt. Natomiast oceny dotyczące oczekiwanej sprzedaży w perspektywie 6 miesięcy wzrosły z 50 pkt do 51 pkt, a w zakresie zainteresowania kupujących nastąpiła poprawa z 32 pkt do 35 pkt.

Styczniowa produkcja budowlana w strefie euro spadła o 7,3% w skali roku, a w całej Unii Europejskiej o 8%. Najgorsza sytuacja miała miejsce w Słowenii (spadek o 22,1%), Portugalii (-20,2%) oraz Polsce (-17,3%). Zniżka w segmencie mieszkaniowym w Unii Europejskiej sięgała 7,7%, w budownictwie infrastrukturalnym 9,5%.

Od dewelopera

W inwestycji DKF Mokotów, którego inwestorem jest firma Nickel Development, generalnym wykonawcą projektu została firma PRIBO Suwałki. Kompleks mieszkaniowy zlokalizowana jest przy ul. Bobrowieckiej na warszawskim Mokotowie i w ramach jej realizacji powstanie 146 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 8,2 tys. m kw. Mieszkania znajdujące się w ofercie mają rozkład od 1 do 4 pokoi i pow. 27 - 84 m kw. Do wybranych mieszkań przynależą loggie, tarasy, bądź prywatne ogródki oraz miejsca postojowe w dwupoziomowej podziemnej hali garażowej.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.