To będą kolejne słabe dane z naszego rynku pracy

To będą kolejne słabe dane z naszego rynku pracy
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-02-18 (13:29)

Po spadku styczniowej inflacji w Polsce do poziomu niewidzianego od 2007 r. z tym większym zainteresowaniem wyczekiwane są dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w minionym miesiącu. Topniejąca inflacja potwierdza mocno zwolnione obroty naszej gospodarki, ...

... a płace i zatrudnienie dadzą wyobrażenie o przyszłych tendencjach w konsumpcji, której stagnacja, zaczęła niekorzystnie wpływać na koniunkturę gospodarczą. Jednocześnie Spadająca inflacja tworzy coraz więcej niepewności wokół przyszłej polityki pieniężnej RPP. Realne stopy procentowe, czyli uwzględniające dynamikę wzrostu cen w gospodarce podniosły się po odczycie styczniowej inflacji do 2,05%. Tak wysokiego poziomu nie mieliśmy od przeszło 4 lat. Można wręcz powiedzieć, że wtedy gdy inflacja była uporczywie wysoka, czyli w 2011 r., RPP utrzymywała łagodną politykę monetarną (realne stopy wahały się od minus 0,75% do 0,65%), a teraz nastawienie stało się bardziej restrykcyjne. Niewielkie złagodzenie polityki widać w zestawieniu z inflacją bazową, która nie uwzględnia cen żywności i paliw. Tu z 2,9% realne stopy procentowe spadły do 2,3% (bazując na grudniowej inflacji bazowej). Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo, że zanim RPP zrobi przerwę w obniżkach kosztu pieniądza, to dokona jeszcze jednego cięcia, do 3,5%.

Jeśli spełnią się prognozy ekonomistów mówiące o rocznym wzroście płac w styczniu o 1%, to będzie to najsłabszy wynik w pierwszym miesiącu roku od 2010 r. Zatrudnienie ma obniżyć się o 0,9%, czyli najbardziej od blisko 3 lat. W efekcie mielibyśmy 7. kolejny miesiąc spadku realnego funduszu płac, będącego wypadkową zmiany zatrudnienia, płac i inflacji.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Malejący realnie fundusz płac w naszej gospodarce podtrzymuje presję na wydatki konsumentów
Ceny wywoławcze przy sprzedaży mieszkań w Wielkiej Brytanii powoli idą w górę

Rynki nieruchomości

Do najwyższego od 5 lat poziomu podniosły się w lutym ceny wywoławcze przy sprzedaży mieszkań w Wielkiej Brytanii. Według Righmove podniosły się o 2,8% w skali miesiąca, do średnio 235,74 tys. funtów (ok. 350 tys. USD). W ujęciu rocznym progres nadal pozostawał nieznaczny i wynosił 1,1%. W samym Londynie zwyżka wyniosła 1,2% w ujęciu miesięcznym, co było najsłabszym lutowym wynikiem od 4 lat. Roczny wzrost przekraczał 8%. Średnia cena wywoławcza przys sprzedaży mieszkania w stolicy Wielkiej Brytanii sięga blisko 487 tys. funtów. Wzrost cen wywoławczych wiązany jest z większym zainteresowaniem ze strony kupujących. Jednocześnie jednak zwraca się uwagę, że stanowiący najbardziej stabilną część popytu nabywcy pierwszego mieszkania wciąż wykazują ograniczoną aktywność. Blisko połowa z kupujących robi to przynajmniej 3. raz.

Jones Lang LaSalle szacuje wzrost w 2012 r. inwestycji na europejskich rynkach nieruchomości komercyjnych na 36%. W największym stopniu to wynik napływu środków z Azji. W tym przypadku zwyżka sięgnęła 80%. Szczególną uwagę inwestorów przyciągał Londyn.

Od dewelopera

Polnord SA podpisał umowę inwestycyjną ze spółką MS Waryński Development na realizację wspólnego przedsięwzięcia na obszarze warszawskiej dzielnicy Wola. W ramach projektu Polnord wybuduje 44,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej o charakterze mieszkaniowo-biurowym. Na działce o pow. ponad 3 ha położonej przy ul. Jana Kazimierza powstanie ok. 38 tys. m kw. powierzchni użytkowej mieszkalnej, natomiast ok. 6,7 tys. m kw. zostanie przeznaczonych na biura i lokale usługowo-handlowe. Rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu, w ramach którego powstanie ok. 160 mieszkań, planowane jest na przełomie 2013 i 2014 roku.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.