Spadek inflacji poprawi sytuację posiadaczy lokat

Spadek inflacji poprawi sytuację posiadaczy lokat
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-02-15 (12:38)

Wszystko wskazuje na to, że kolejny tydzień zakończy się spadkami cen akcji na warszawskim parkiecie. W piątkowe południe bilans kończącego się tygodnia zamykał się 1,3-proc. stratą indeksu WIG. Jeśli sytuacja znacząco się nie poprawi do końca dnia to będziemy to czwarty kolejny tydzień regresu cen.

W całości za niego odpowiadają wydarzenia o lokalnym charakterze, na które nakłada się rosnąca niepewność na europejskich parkietach. Kolejne ciosy naszej giełdzie zadają duże spółki, które kreślą niekorzystne perspektywy. W poprzednich dniach na kondycji rynku ważyła wyprzedaż walorów TP po publikacji słabych wyników za IV kwartał i podaniu pesymistycznych prognoz oraz obniżeniu dywidendy za 2012 r. Dziś giełdzie ciąży KGHM, który opublikował rozczarowującą prognozę zysków na ten rok. Spółka zakłada 3,2 mld zł zysku netto wobec oczekiwanych przez analityków 3,6 mld zł. Różnica jest spora, bo przeszło 10-proc., ale większość inwestorów traktuje oczekiwania spółki jako najgorszą z możliwości. Przez ostatnie lata firma przyzwyczaiła, że w ciągu roku podnosi szacunki.

Publikowana dziś po południu styczniowa inflacja w Polsce nie wpłynie zapewne na oczekiwania odnośnie kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. RPP wskazywała, że najważniejsza będzie kolejna projekcja inflacyjna. Zapowiada przez ekonomistów zniżka inflacji do 2% poprawi natomiast położenie posiadaczy depozytów, których realne oprocentowanie podniesie się. Zmniejszy się też presja na realne wynagrodzenia, widoczna w poprzednich miesiącach i niekorzystnie oddziałująca na konsumpcję.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Spadek styczniowej inflacji nie wpłynie na decyzje RPP, ale podniesie realne dochody z depozytów i zmniejszy presję na realne wynagrodzenia w gospodarce. Brytyjczycy coraz bardziej optymistycznie oceniają przyszłe tendencje cenowe na rynku mieszkaniowym.

Rynki nieruchomości

Lutowe badanie gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii pokazuje, że coraz mniej odczuwa spadek wartości swoich mieszkań. 8,5% z 1500 badanych było przekonanych, że przez ostatni miesiąc wartość ich nieruchomości się podniosła, a 11,7%, że spadła. Różnica w tym względzie była najmniejsza od czerwca 2010 r. Jednocześnie zwiększał się kolejny miesiąc optymizm w postrzeganiu przyszłych zmian wartości. Tu też odczyt był indeksu będącego wypadkową oczekiwań na wzrost i spadek wartości, był najwyższy od czerwca 2010 r. Najlepsza sytuacja nadal utrzymywała się w Londynie, gdzie zarówno w zakresie bieżących tendencji, jak i oczekiwań mieliśmy przewagę pozytywnych opinii. Badanie gospodarstw domowych odnośnie zmian cen mieszkań jest traktowane jako wskaźnik wyprzedzający dla rzeczywistych danych na ten temat.

Z wyliczeń Investment Property Databank wynika, że styczeń był 15. kolejnym miesiącem spadku wartości nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii. Głównie za sprawą powierzchni handlowych poszła ona w dół o 0,2% w skali miesiąca. Całkowity dochód z tego rodzaju nieruchomości, na który składają się zmiany ich wartości oraz dochody z czynszów, wyniósł 0,4%.

Od dewelopera

Spółka Echo Investment rozpoczęła realizację nowego projektu mieszkaniowego Nowy Mokotów, zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. Planowany zespół mieszkaniowy składa się z 6 budynków o zróżnicowanej wysokości (od 5 do 9 pięter) połączonych trzykondygnacyjną bazą. Mieszkania znajdujące się w ofercie sprzedaży mają powierzchnie od 30 do 122 m kw. Wszystkie mieszkania na parterze wyposażone będą w ogródki, a te na ostatnich piętrach w przestronne tarasy. Właściciele pozostałych mieszkań będą mieli do dyspozycji komfortowe loggie i balkony. W podziemiach znajdzie się parking, w którym znajdą się także komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.