Apple pikuje, indeksy czekają

Apple pikuje, indeksy czekają
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-01-24 (09:26)

Po raz trzeci z rzędu Apple rozczarował rynki raportem kwartalnym. To może przesądzić o powstaniu poglądu, iż bez Steve Jobs’a to już nie jest ta sama spółka, a zatem i jej wycena musi zostać urealniona. Wczoraj został poczyniony duży krok w tym kierunku – kurs w handlu posesyjnym spadł o prawie 10%. Mimo to, Wall Street nadal czeka.

Tymczasem na froncie makro robi się coraz ciekawiej – wczoraj w dół zrewidowano ważny wskaźnik Chicago PMI, dziś czekają nas tygodniowe dane z rynku pracy, a w Europie wstępne indeksy PMI.

Apple rozczarował, na co czeka Wall Street?

Nastroje przed publikacją raportu przez najważniejszą spółkę na Wall Street nie były najlepsze. Wiele mówiło się o tym, iż Apple redukuje zamówienia na komponenty, a bez charyzmatycznego przywódcy w firmie nie będzie już pomysłów na wysoko rentowne produkty. To oznaczało jednak, iż poprzeczka dla Tima Cook’a wisiała nisko – podobnie jak dzień wcześniej dla IBM i Google, które wykorzystały ten fakt miło zaskakując rynek. Dla Apple było to jednak ciągle zbyt wysoko. Wyniki, EPS 13,81 USD przy przychodach 54,5 mld USD były zbliżone do oczekiwań, jednak nie o bieżące wyniki chodziło przede wszystkim. Wycena Apple bazuje na oczekiwaniach, a te zostały zawiedzione. Nie chodzi tylko o gorszą prognozę przychodów na pierwszy kwartał (41-43 mld USD wobec konsensusu 45,5 mld USD), czy o fakt, iż spółka zerwała z tradycją podawania prognozy zysku netto, ale o fakt, iż szef spółki nie powiedział niczego, co rozwiałoby obawy o stopniową utratę konkurencyjności, która pozwalała spółce (i nadal w dużym stopniu pozwala) na autonomiczną politykę cenową. Kurs Apple zniżkował w handlu posesyjnym o ok. 10% ocierając się o poziom 460 USD, podczas gdy jeszcze w połowie września notowania przekraczały 700 USD. Najbliższe istotne wsparcie na wykresie notowań spółki mamy na poziomie 425 USD.

Co ciekawe, fatalny odbiór raportu spółki nie miał większego wpływu na notowania kontraktu na indeks S&P500, który nadal jest blisko 5-letnich szczytów. Dziwi to tym bardziej, iż z USA napłynęły niepokojące dane…

Chicago PMI zrewidowany w dół, dziś europejskie PMI oraz tygodniówki w USA

Rynki całkowicie ignorują sygnały pogorszenia koniunktury w amerykańskim biznesie. Pisaliśmy już o słabych indeksach ze wschodniego wybrzeża, zaś wczoraj o fatalnym odczycie indeksu z Richmond. Kolejnym dającym do myślenia impulsem jest rewizja najważniejszego indeksu regionalnego z Chicago. Grudniowy odczyt indeksu został zrewidowany w dół z 51,6 do 48,9 pkt., zaś komponent nowych zamówień z 54 do 50,3 pkt.

W Chinach indeks PMI (wersja HSBC/markit) odnotował wzrost z 51,5 do 51,9 pkt., ale jak już wielokrotnie pisaliśmy, poprawa ta jest wynikiem jesiennego impulsu fiskalnego i naszym zdaniem nie będzie ona trwała. Bardziej istotne dla rynków powinny być dane ze strefy euro, szczególnie z Niemiec (dziś 9.28). Pokażą one, na ile lepsze nastroje (odzwierciedlone w skokowym wzroście indeksu ZEW) korespondują z poprawą sytuacji gospodarczej. Konsensus rynkowy zakłada wzrost niemieckiego PMI dla przemysłu z 46 do 47,1 pkt.

Szczególnie ciekawie zapowiadają się tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA. W ubiegłym tygodniu dane pokazały nieoczekiwany spadek liczby zarejestrowań z 371 do 335 tys. i nie był on wyjaśniony czynnikami jednorazowymi. Naszym zdaniem jednak poprawa nie jest trwała i dziś należy spodziewać się wzrostu liczby zarejestrowań. Jeśli wzrost ten będzie duży (powrót w okolice 360-370 tys.) dane mogą wywołać wyprzedaż na rynkach.

CAD traci po konferencji prezesa BoC

Spora przecena spotkała wczoraj kurs dolara kanadyjskiego. Po posiedzeniu Banku Kanady prezes dał do zrozumienia, iż oczekiwane przez rynek podwyżki stóp procentowych nie nastąpią w najbliższym czasie. Rynek oczekiwał, iż BoC może jeszcze w perspektywie tego roku podnieść stopy aby przeciwdziałać nadmiernemu zadłużeniu gospodarstw domowych i przegrzaniu rynku nieruchomości. Prezes dał jednak do zrozumienia, iż wobec obecnych perspektyw dla wzrostu i inflacji na takie obniżki nie ma miejsca.

Na wykresach:

USDCAD, D1 – teoretycznie wczorajsza przecena CAD nie zmienia wiele w średnioterminowej perspektywie dla USDCAD – para nadal jest na etapie korekty po silnym umocnieniu dolara kanadyjskiego z okresu wakacji; jednak wczorajszy ruch przybliża nas do testu górnego ograniczenia rysującej się formacji trójkąta (1,0055), a po jego przełamaniu będzie można mówić już o zmianie trendu; wtedy też kurs mógłby rosnąć do poziomu 1,0440

AUDUSD, D1 – para AUDUSD ma za sobą kolejny nieudany test górnego ograniczenia wielotygodniowej konsolidacji (1,0580 – 1,0610); to też oznacza kolejną szansę dla podaży; do tej pory zwyżka na Wall Street uniemożliwiała większą przecenę AUD, po wynikach Apple ta furtka może jednak się otworzyć; pierwszym celem jest linia krótkoterminowego trendu w okolicach 1,0430

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.