Styczeń w polskim budownictwie najgorszy od 9 lat

Styczeń w polskim budownictwie najgorszy od 9 lat
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-01-23 (12:54)

Dwa zjawiska mocno rzucają się w oczy w ostatnich dniach na rynkach finansowych. Jedno to utrzymująca się siła amerykańskiej giełdy, która osiąga nowe szczyty, przy stagnacji na parkietach w Europie. Drugie - to brak wpływu słabszych od oczekiwanych danych gospodarczych na postawę giełdy w Ameryce.

Wczoraj mieliśmy kolejny dowód na to - bez echa przeszły słabsze od prognozowanych dane z wtórnego rynku nieruchomości, czy odnośnie do aktywności w sektorze przemysłowym. Na czoło wybijają się doniesienia ze spółek, które w zdecydowanej publikują wyniki finansowe za IV kwartał lepsze od przewidywanych. Kolejnymi przykładami były między innymi Google i IBM.

Sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał stopniowo przenosi się do Europy. Dziś rezultaty podały dwie duże firmy niemieckie. Technologiczny SAP nieco rozczarował zyskiem, choć w skali roku odnotował jego wzrost. Podobnie było z przemysłowym Siemensem. Reakcje kursów obu firm są jednak różne. SAP zapowiedział na 2013 r. przynajmniej 12-proc. wzrost zysków, co wywołało zwyżkę jego notowań. Siemens traci.

Szeroko komentowany jest pomysł referendum w Wielkiej Brytanii na temat pozostania tego kraju w Unii Europejskiej. Natomiast nie ma to większego przełożenia na zachowanie rynków finansowych. Inicjatywa jest na razie rozpatrywana bardziej w kategoriach rozgrywki politycznej i w kontekście negocjacji w sprawie kolejnego budżetu UE, niż realnego zagrożenia gospodarczego.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Podaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się do poziomu ostatnio widzianego na początku 2001 r. Giełda w USA w dalszym ciągu nie reaguje na słabsze dane gospodarcze.

Rynki nieruchomości

Choć w styczniu nieco poprawił się w porównaniu z grudniem klimat koniunktury w polskim budownictwie, to i tak tak słabego pierwszego miesiąca roku nie było od 9 lat. Wskaźnik koniunktury w styczniu wyniósł minus 33 pkt wobec minus 35 pkt w grudniu. Na ten wynik złożyło się 7% odpowiedzi przedsiębiorców sygnalizujących poprawę koniunktury i 40% wskazujących na jej regres. Firmy nieco mniej pesymistycznie patrzą w przyszłość, ale słabiej oceniają bieżące tendencje w branży w zakresie produkcji, portfela zamówień i sytuacji finansowej. Utrzymują się przy tym duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane prace budowlane. To podtrzymuje zagrożenie występowaniem kolejnych bankructw w branży.

W grudniu 2012 r. sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym obniżyła się o 1% w porównaniu z listopadem. Wyniosła 4,94 mln w ujęciu zannualizowanym. Liczba dostępnych do kupienia domów spadła do 1,82 mln, najniższego poziomu od stycznia 2001 r.

Od dewelopera

Firma Budimex Nieruchomości planuje wprowadzić do oferty nową inwestycję - osiedle Wiślany Mokotów, która zlokalizowana będzie przy ul. Bluszczańskiej na warszawskim Mokotowie. W ramach I etapu inwestycji zaplanowano cztery trzypiętrowe budynki, w których powstaną 152 mieszkania. Wśród lokali znajdą się mieszkania 1, 2, 3 i 4-pokojowe o pow. od 27 do 81 m kw. Wszystkie lokale posiadać będą balkon lub taras z ogródkiem. Dla mieszkańców zostanie przygotowanych 256 miejsc postojowych, w tym 228 w podziemnym garażu. W budynkach znajdą się ponadto lokale usługowe. Termin realizacji I etapu zaplanowano na IV kw. 2014 roku.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.