Gorsze perspektywy gospodarcze wpływają na decyzje inwestorów

Gorsze perspektywy gospodarcze wpływają na decyzje inwestorów
Raport Home Broker
Data dodania: 2013-01-21 (12:01)

W dalszym ciągu europejskie rynki akcji nie są w stanie wyrwać się z marazmu, jaki zapanował na nich zaraz po rozpoczęciu 2013 r. Tak samo jest na naszej giełdzie. Na inwestorów najwyraźniej oddziaływać zaczęły doniesienia o słabych perspektywach gospodarczych na ten rok.

Zarówno w przypadku naszego kraju, jak całej Unii Europejskiej mamy do czynienia z obniżaniem szacunków rozwoju koniunktury, a dodatkową wymowę mają negatywne bieżące doniesienia. W naszym przypadku chodzi o wiadomości na temat stanu gospodarki w grudniu. Zarówno produkcja przemysłowa, jak budowlano-montażowa uległa w tym czasie dalszemu osłabieniu. Jednocześnie utrzymywała się presja na rynku pracy. Regres produkcji przemysłowej sięgnął aż 10,6% w skali roku, a po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych (takich jak różna liczba dni pracujących w miesiącu) było to 5,1%. W budownictwie skala spadku koniunktury była zdecydowanie silniejsza. Jednocześnie utrzymywała się presja na rynku pracy - płace rosły w tempie inflacji, a zatrudnienie kolejny miesiąc poszło w dół. W efekcie realny fundusz płac, będący wypadkową zmiany wynagrodzeń, zatrudnienia i inflacji, 6. kolejny miesiąc spadał. To podtrzymuje niekorzystne perspektywy dla wydatków gospodarstw domowych.

W Europie blado ostatnio wypadły grudniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii (wzrost o 0,3% w skali roku), listopadowa produkcja przemysłowa w strefie euro (regres o 3,7% w ujęciu rocznym), grudniowa liczba zarejestrowanych aut (zniżka o 16,3% w porównaniu z grudniem 2011 r.), czy niemiecki PKB za IV kwartał (wstępny odczyt wykazał jedynie 0,7% rocznego wzrostu).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

W grudniu pogłębiały się niekorzystne tendencje w polskiej gospodarce, co potęguje niepewność odnośnie jej kondycji w kolejnych miesiącach. Grudniowy regres koniunktury w polskim budownictwie był minimalnie większy niż w dołku odnotowanym w czasie kryzysu z lat 2008-2009.

Rynki nieruchomości

W minionym roku mieszkania w Nowej Zelandii stały się mniej dostępne niż w Australii. Z danych firmy konsultingowej Demographia wynika, że koszt zakupu przewyższał 6,7 razy roczne dochody gospodarstwa domowego, podczas gdy w Australii było to 6,5. Rok wcześniej te proporcje w obu krajach wynosiły odpowiednio 6,4 oraz 6,7. Najmniej dostępnym rynkiem jest Hong Kong, gdzie na mieszkanie trzeba przeznaczyć dochody z 13,5 lat (rok wcześniej było to 12,5). Najlepszy współczynnik mają Stany Zjednoczone, gdzie wynosi on 3,2. Niewiele więcej, bo 3,6, ma on w Irlandii. W Kanadzie jest to 4,7, a w Wielkiej Brytanii 5,1. Wskaźnik na poziomie 3 i niższym oznacza łatwą dostępność mieszkań, a 5,1 i więcej - skrajnie dużą niedostępność. Jeśli chodzi o poszczególne miasta to oprócz Hong Kongu, najtrudniej pozwolić jest sobie na mieszkanie w kanadyjskim Vancouver (9,5), w Sydney (8,3) oraz Londynie (7,8). Amerykańskie Detroit (1,5) i Atlanta (2) są wśród najbardziej dostępnych rynków.

Od dewelopera

23 stycznia o godz. 14:30 deweloper Archicom organizuje uroczyste otwarcie inwestycji Lofty Platinum, które zlokalizowane są przy ul. Inowrocławskiej 21 na Starym Mieście we Wrocławiu. Podczas inauguracji będzie można zwiedzić cały budynek, ostatnie dostępne mieszkania i porozmawiać z doradcami klienta oraz twórcami – architektami i artystami. Odbędzie się również panel dyskusyjny dotyczący zagospodarowania postindustrialnych przestrzeni miejskich z udziałem prezydenta Wrocławia. Większość lokali została wykupiona na etapie realizacji, lecz w ofercie sprzedaży pozostaje jeszcze ok. 12 loftów i penthouseów. Ceny dostępnych mieszkań wynoszą od 499 900 zł do 1,45 mln zł.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker
Home Broker
Komentarz dostarczył:
Home Broker
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.