AnalizyOnLine: Aktywa TFI spadły o 6,7 proc.

AnalizyOnLine: Aktywa TFI spadły o 6,7 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-12-11 (17:57)

Spadek bardzo drastyczny, a jego przyczyną - zdaniem analityków "Analiz" była przecena na giełdzie i największy od sześciu lat miesięczny spadek indeksu WIG. Nic zatem dziwnego, że największy spadek aktywów zanotowały fundusze inwestujące w akcje na GPW - 14,9 proc., przy czym fundusze nakierowane na akcje małych i średnich spółek straciły aż co czwartą zarządzaną złotówkę.

Autorzy raportu podkreślają, że największy dotąd odpływ aktywów (saldo wpłat i umorzeń) miał miejsce w styczniu 2007 roku i zabrał wówczas jedną czwartą zarządzanych aktywów. Tymczasem umorzenia w listopadzie zabrały tylko 1 proc. aktywów w TFI. Jednocześnie o prawie 13 proc. wzrosły aktywa funduszy akcji rynków wschodzących, a aktywa funduszy bezpiecznych wzrosły o 12 proc.

SYTUACJA NA GPW

Tylko przez półtorej godziny WIG20 utrzymał się powyżej 3700 pkt. Poziom techniczny ważny kilka dni temu, dziś miał już tylko symboliczne znaczenie. Przez resztę dnia indeks najpierw osunął się niżej, później ustabilizował. Można mówić o pewnego rodzaju zapobiegawszych spadkach, o sprzedaży akcji z wyprzedzeniem faktów. Te fakty to oczywiście dzisiejsza decyzja Fed o stopach procentowych i próba zdyskontowania reakcji rynków amerykańskich na tę decyzję. Spadek jednak nie był u nas głęboki, a co ważniejsze miał miejsce przy zmniejszonych nieco obrotach, które podliczono na 1,65 mld PLN.

Podrożały akcje 97., spółek, potaniały równo o 100 więcej. Przewaga obrotów przy taniejących.
W oczach wielu inwestorów, jutrzejsza sesja może mieć kluczowe znaczenie. Lecz będzie to tylko reakcja na reakcję, a nie zmiany o charakterze fundamentalnym - warto o tym pamiętać.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy w Europie spadły pierwszy raz od pięciu sesji w wyniku słabych danych makro z Niemiec oraz spadków cen miedzi, które przeceniły spółki wydobywcze. Pogorszenie nastrojów było w dużym udziale wynikiem niskiego wskazania niemieckiego indeksu koniunktury ZEW, który spadł do poziomu najniższego od 15 lat. Spadki nie były jednak głębokie, co sugeruje dużą wiarę w bank Rezerwy Federalnej, który zadecyduje dziś wieczorem o wysokości stóp procentowych za oceanem. Obniżka o 25 pkt. bazowych jest już zdyskontowana i nie powinna być impulsem do silnych wzrostów, co innego, jeśli stopy zmaleją o 50 pkt. bazowych. Wtedy rajd świętego Mikołaja miałby realną szansę na wywindowanie indeksów w Europie i Stanach Zjednoczonych w okolice październikowych rekordów. Brak chęci do realizacji zysków widać również na Wall Street, gdzie główne indeksy otworzyły się dzisiaj w okolicach wczorajszego zamknięcia.

WALUTY

Rynek walutowy zdaje się już dyskontować tyle możliwych scenariuszy, że inwestorzy trochę się pogubili w tym wszystkim. Dolar drożał przez wcześniejsze dni, mimo zakładanej obniżki stóp. W tym tygodniu spadał, ale czego było to wyrazem? W każdym razie na kilka godzin przed decyzją FED kurs euro spadł poniżej 1,47 USD, a więc o pół centa w porównaniu od porannych poziomów.
Wobec jena dolar nie zmienił wartości, za to euro spadło o 0,2 proc. Zbyt mało by doszukać się w tym uzasadnienia.

U nas dolar odbił do 2,43 PLN, euro do 3,571 PLN, frank spadł natomiast do 2,145 PLN pogłębiając trend spadkowy.

SUROWCE

Również na rynku surowców inwestorzy oczekują na dzisiejszą decyzję FED w sprawie stóp procentowych. Cena ropy obroniła się wczoraj na poziomie 88 USD za londyńską baryłkę brent i po wzroście dziś rano o 1 proc. waha się nieznacznie. Wydaje się, że tylko obniżka stóp o 50 pkt. bazowych mogłaby spowodować wzrosty o okolice rekordów z końca listopada, bowiem rosnące zapasy (kolejny raport jutro) oraz zatrzymanie się spadków dolara wywierają presję na dalsze spadki. Są one tym bardziej prawdopodobne, że większość analityków widzi ropę na koniec roku na poziomie 70-80 USD.

Miedź zaczęła dzień niżej w wyniku wzrostów jej zapasów do poziomu najwyższego od marca. Podczas dnia część strat została jednak odrobiona w wyniku oczekiwań na decyzję FED i późnym popołudniem tona miedzi na londyńskiej giełdzie kosztowała 6.760 USD.

Przy niewielkich zmianach eurodolara złoto pozostaje na poziomie 808 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.