Plan B upadł… wracamy do planu A

Plan B upadł… wracamy do planu A
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-21 (11:07)

Badania opinii społecznej w Stanach Zjednoczonych wyraźnie pokazują, że za ewentualne fiasko negocjacji ws. rozwiązania problemu klifu fiskalnego, czyli automatycznej podwyżki podatków i cięć wydatków jaka wejdzie w życie po Nowym Roku, w największym stopniu odpowiedzialni będą Republikanie.

Ci robią więc wszystko, żeby zrzucić winę na swoich oponentów. Tak bowiem należy interpretować propozycję zwaną „planem B”. Tyle tylko, że wczoraj Republikanie przeholowali.

Plan B okazał się niewypałem

John Boehner, spiker Izby Reprezentantów i główny republikański negocjator ws. klifu fiskalnego, przedstawił propozycję, która zakładała przedłużenie ulg podatkowych dla wszystkich osiągających roczne dochody poniżej 1 mld dolarów (tzw. plan B). Ten próg jest znacznie wyższy niż to co proponuje prezydent Barack Obama i Partia Demokratyczna, którzy zgadzają się na utrzymanie ulg dla wszystkich o dochodach poniżej 400 tys. dochodów.

W środę Boehner ogłosił, że jego propozycja będzie głosowana przez Izbę Reprezentantów, gdzie Republikanie mają większość. Dziś w nocy jednak głosowanie zostało odwołane, gdyż nie udało się zgromadzić większości zdolnej poprzeć plan B. Stało się tak dlatego, że część Republikanów wyklucza jakiekolwiek podwyżki podatków i chce przedłużenia ulg dla wszystkich Amerykanów (w tle są rozgrywki wewnątrz Partii Republikańskiej).

Ta polityczna porażka wprowadza dużo niepewności na rynkach finansowych, co przekłada się na spadki indeksów giełdowych oraz skorelowane z tym umocnienie dolara. Inwestorzy dotychczas zakładali, licząc na zdrowy rozsądek amerykańskich polityków, że kompromis ws. klifu fiskalnego uda się wypracować przed końcem roku. Teraz już nie ma takiej pewności. Prawdopodobnie zakończy się to tym, że ostatecznie umiarkowane skrzydło Partii Republikańskiej poprze propozycje Obamy ws. klifu fiskalnego. Inwestorzy jednak na wszelki wypadek wolą zrealizować zyski.

Piątkowe kalendarium

Klif fiskalny niewątpliwie jest obecnie dominującym tematem na rynku. Nie można jednak zapominać o innych. Szczególnie, że są one nie mniej ważne. W dniu dzisiejszym wygasają grudniowe serie instrumentów pochodnych. Dziś też izba niższa włoskiego parlamentu powinna zatwierdzić budżet na 2013 rok, co będzie krokiem w kierunku złożenia dymisji przez premiera Mario Montiego. Ponadto potencjalnymi impulsami dla rynków będą dane makroekonomiczne. Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje listopadowe dane o stopie bezrobocia (prognoza: 12,8%) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 2,9% R/R). Pół godziny później z Wielkiej Brytanii napłyną finalne dane nt. dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) w III kwartale br. (prognoza: 1% K/K). Po południu inwestorzy poznają natomiast raporty nt. wydatków i dochodów Amerykanów (prognoza odpowiednio: 0,4% i 0,3% M/M) za miesiąc listopad oraz grudniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (prognoza: 74,5 pkt.)

Na wykresach:

EURUSD, D1 – zamieszanie związane z głosowaniem przez Izbę Reprezentantów tzw. planu B popsuło nastroje, stając się impulsem do umocnienia euro w relacji do dolara. To o tyle istotne, że dwa poprzednie dni przyniosły na wykresie dziennym złowróżbne formacje spadającej gwiazdy. Jeżeli uzupełnić ten obraz o nieudany atak na opory 1,3260 i 1,3283, to naturalne wydaje się oczekiwanie głębszej realizacji zysków z długich pozycji. Celem dla podaży może być lokalne maksimum z 5 grudnia, czyli 1,3126 dolara.

GBPUSD, D1 – pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych przekłada się również na umocnienie dolara w relacji do brytyjskiego funta. Po silnych wzrostach, co przyniosło wyraźne krótkoterminowe wykupienie, kurs GBP/USD dotarł w tym tygodniu do wrześniowego szczytu (1,6308). Spadkowa korekta nie powinna być większym zaskoczeniem.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.