Opozycja przejmie władzę w Tokio

Opozycja przejmie władzę w Tokio
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-12-14 (10:48)

Wczoraj na rynku brakowało jednoznacznego kierunku. Dolar tracił do euro, ale znacząco zyskiwał do jena, co jednak głównie związane jest ze zbliżającymi się wyborami w Japonii. Notowania na Wall Street cofnęły się po pierwotnie pozytywnej reakcji na decyzję Fed. Dane o sprzedaży detalicznej w USA nie zaskoczyły, dziś dane o produkcji, zaś w Europie indeksy PMI.

Chiński indeks PMI w górę, w Europie też powinno być nieco lepiej

Chiński indeks aktywności ekonomicznej w przemyśle według markit/HSBC odnotował w grudniu wzrost do 50,9 pkt. z 50,5 pkt. w listopadzie. Jest to trzeci kolejny wzrost, drugi odczyt powyżej 50 pkt., zaś dane są najlepsze od października 2011 roku. Ponad wszelką wątpliwość mamy zatem do czynienia z poprawą sytuacji gospodarczej, która powinna znaleźć też odbicie w europejskim eksporcie. Należy jednak pamiętać, iż jest to efekt programu stymulacyjnego na kwotę ponad 150 mld USD. W ramach ekspansji inwestycyjnej chińskie władze chciały ulżyć m.in. chińskim fabrykom borykającym się z problemami nadprodukcji i zbyt dużych zapasów. Trudno zatem dziwić się, iż odpowiedź menadżerów tych zakładów (bo to oni formują wskaźnik PMI) jest pozytywna. Tu raczej należy zadać sobie pytanie na ile trwała będzie poprawa i my mamy co do tej trwałości spore wątpliwości.

Gorzej kondycja przemysłu wygląda w Japonii. Indeks Tankan odnotował w trzecim kwartale spadek z -3 do -12 pkt. To więcej niż zakładał i tak pesymistyczny konsensus rynkowy (-9 pkt.). Pogorszenie może po części wynikać z biznesowych konsekwencji sporu terytorialnego z Chinami. Słabe dane mogą mieć wpływ na retorykę nowego rządu (czytaj poniżej).

Ożywienie w Chinach powinno przekładać się na poprawę w przemyśle strefy euro, szczególnie w niemieckim (PMI z Niemiec o 9.28, oczekuje się wzrostu do 47,2 pkt.). Brak takiej poprawy byłby bardzo niepokojącym zjawiskiem.

W Japonii zmieni się rząd

W niedzielę w Japonii odbędą się przedterminowe wybory do parlamentu. Przypomnijmy, iż wybory są konsekwencją ruchu opozycji, która zablokowała przyjęcie ustawy umożliwiającej finansowanie deficytu i tym samym zmusiła premiera Nodę z JDP do skrócenia kadencji. Ruch opozycji nie jest przypadkowy – LDP ma dużą przewagę w sondażach i najprawdopodobniej Shinzo Abe obejmie tekę premiera. Abe wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o polityce BoJ sugerując, iż Bank powinien prowadzić jeszcze bardziej restrykcyjną politykę. Wspominał nawet o możliwej zmianie prawa nakazującej BoJ realizację pewnych celów makroekonomicznych, jak powrót do inflacji. W efekcie od pewnego czasu jen mocno traci względem dolara. Nie można jednak wykluczyć, iż wybory, lub ewentualnie posiedzenie BoJ w przyszłym tygodniu (gdzie oczekuje się kolejnej ekspansji) staną się okazją do realizacji zysków.

Na wykresach:

USDJPY, D1 – jen traci względem dolara amerykańskiego od trzech miesięcy; w tym czasie para poruszała się w ramach kanału wzrostowego i obecnie zbliżamy się do górnego ograniczenia; ważniejszym oporem jest jednak strefa 84,13-84,87, wyznaczona przez maksimum z marca tego roku i minimum z listopada 2009 roku; jeśli dodać do tego fakt, iż hossa uformowała już 5-falową strukturę wzrostową, to można oczekiwać, iż owa strefa oporu przyczyni się przynajmniej do realizacji zysków

AUDUSD, D1 – na parze AUDUSD cały czas kontynuujemy wzrosty w ramach kanału wzrostowego, w rezultacie czego zbliżamy się już do silnego oporu 1,0612, który jest górnym ograniczeniem wielomiesięcznej konsolidacji; dodatkowo w ramach kanału wzrostowego można wyrysować bardziej agresywną linię krótkoterminowego trendu, której przełamanie będzie sygnałem dla niedźwiedzi w przypadku, gdyby opór 1,0612 został wybroniony

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.