Czekamy na decyzję Komitetu Otwartego Rynku

Czekamy na decyzję Komitetu Otwartego Rynku
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-12-11 (10:03)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja w Chinach wzrosła do najwyższego poziomu od jedenastu lat - do 6,9 proc. Bank Ludowy Chin, może nie mieć wyjścia i nadal podnosić stopy procentowe. Amerykańscy decydenci uważają, że Chinom pomogłoby w walce z inflacją umocnienie juana. Nic dziwnego. Pomogło by także ograniczyć deficyt handlowy w handlu z Chinami.

Ale przede wszystkim wzrost inflacji w Chinach potwierdza to o czym mówi się od dłuższego czasu - globalizacja już nie pomaga walczyć ze wzrostem cen, a czekać nas może import inflacji z Państwa Środka. Tymczasem rynek jest przekonany, że FOMC obniży dziś stopy procentowe w USA o 25 punktów, ryzykując wzrostem inflacji w przyszłości, ale ratując bieżącą koniunkturę.

SYTUACJA NA GPW

Wczoraj WIG20 pokonał już przed południem kolejne ważne poziomy oporu - strefę luki bessy sprzed miesiąca między 3700 i 3727 punktów. Tym samym trzeba uznać dominację kupujących na rynku, którzy w czwartek i piątek nie pozwolili rynkowi spaść, a realizacja zysków po wyskoku z środy była bardzo płytka. Żeby jednak nie wszystko było oczywiste, wczoraj po południu rynek osunął się nieco - od dziennego szczytu do zamknięnia notowań o 40 punktów. Inwestorzy nie są więc do końca pewni swego.

Obroty podliczono na prawie 2 mld PLN, co potwierdziło ważny charakter sesji. Lecz jej minusem była bierna postawa indkesów małych i średnich spółek. W statystyce zaznaczyła się niewielka przewaga spółek taniejących nad drożejącymi.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wall Street rozpoczęła tydzień od kontynuacji wzrostów. S&P i Dow Jones wzrosły 0,75 proc. głównie dzięki spółkom finansowym, które rosły po informacji o pozyskaniu 11,5 mld USD przez szwajcarski bank UBS oraz branży budowlanej, która rosła po pozytywnym raporcie dotyczącym sprzedaży na wtórnym rynku nieruchomości. Wzrosty wiążą się też z nadzieją, że FED obniży dzisiaj stopę procentową. Poluzowanie polityki monetarnej o 25 pkt. bazowych jest już uwzględnione w cenach i inwestorzy zdyskontowali część nadziei na obniżkę o 50 pkt., która raczej nie wydaje się prawdopodobna, biorąc pod uwagę ostatnie dobre sygnały z rynku pracy.

Brazylijski Bovespa stracił wczoraj 0,3 proc. Wzrosty ze Stanów przeniosły się za ocean do Azji, gdzie również najbardziej rosły spółki sektora finansowego. Nikkei zyskał 0,8 proc., Kospi 1 proc., a Hang Seng 2,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

BZWBK - na ostatnich dwóch sesjach akcje banku silnie wzrosły po przebiciu oporów trendu spadkowego oraz konsolidacji z ostatniego miesiąca w kanale 235-250 PLN. Sugeruje to początek trendu wzrostowego, co potwierdziły dodatkowo sygnały kupna na wskaźnikach DMI i MACD. Być może, przed dalszymi wzrostami kurs odbije się jeszcze od poziomu 250 PLN (które teraz jest wsparciem), natomiast spadek poniżej będzie sygnałem sprzedaży.

Polnord - od czerwca spółka porusza się w trendzie spadkowym, który przyspieszył na początku listopada, po czym mamy do czynienia z lekkim odbiciem. Przebiega ono bardzo spokojnie, co jest dobrym prognostykiem, ponieważ daje czas inwestorom na akumulację akcji. Pozytywnie wyglądają również wskaźniki MACD, RSI i DMI, które wygenerowały ostatnio sygnały kupna. Kluczowe dla odwrócenia trendu spadkowego będzie jednak przełamanie jego oporu. Spadek poniżej dołków z połowy listopada (110 PLN) będzie z kolei sygnałem sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Elektrobudowa - podniosła prognozy wyniku finansowego za 2007 rok. Przychody szacuje na 696 mln PLN (wcześniej 677 mln.), a zysk netto na 35 mln PLN (wcześniej 30 mln.).

J.W.Construction - Józef Wojciechowski (przewodniczący rady nadzorczej i główny udziałowiec) kupił 10.249 akcji po średniej cenie 40,95 PLN za jedną.

TVN - dwie osoby z kierownictwa sprzedały łącznie 6.000 akcji po średniej cenie 25,56 PLN.

Remak - podpisał umowę z niemiecką firmą AE&E Inova na montaż części ciśnieniowej i komponentów kotła o wartości 8,15 mln PLN. Zadanie zostanie zrealizowane do sierpnia 2008r.

BRE Bank - osoba z kierownictwa kupiła w ramach programu menedżerskiego 100 akcji po cenie 96,16 PLN

Travel Planet - obroty spółki w listopadzie wyniosły 8,2 mln PLN (wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 154 proc.), a od początku roku 111 mln PLN (wzrost o 160 proc.).

Elekrtomontaż Eksport - w 2006 roku spółka miała 65 mln PLN przychodu (spadek o 4 proc.) i stratę netto na poziomie 52,5 mln PLN (przy 7,4 mln straty rok wcześniej).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Pewnego rodzaju sceptycyzm, co do wzrostów wciąż jest obecny na rynku, co jednak zdaje się mu służyć. Niewielu jest obserwatorów, którzy potrafią jednoznacznie rozstrzygnąć, czy to powrót do hossy, czy tylko odbicie. Jak dotąd zwyżka posuwa się małymi krokami, bliżej jej do akumulacji wybranych akcji niż do euforycznych zakupów, co dobrze wróży jej trwałości. Tak samo jak obecny wciąż pesymizm.

Dziś inwestorzy siadają przed monitorami zabezpieczeni wczorajszą zwyżką w USA i dzisiejszą w Azji. Wielu jednak będzie wolało poczekać na reakcję rynków po decyzji Fed - a nie można wykluczyć realizacji zysków - dlatego ta dzisiejsza sesja może nie być burzliwa. Spodziewamy się konsolidacji WIG20 wokół poziomów z wczorajszych notowań.

WALUTY

Dolar wciąż osuwa się pod ciężarem oczekiwanej decyzji FED. Dziś rano kurs euro wzrósł do 1,475 USD i był najwyższy od środy. Przestrzeń do dalszego wzrostu euro wydaje się być ograniczona, ale oczywiście wykluczyć niczego nie można.

Jen spada o 0,1 proc. do dolara (to piąty spadek z rzędu, choć wszystkie równie skromne), i o 0,2 proc. do euro. Do euro jen jest najsłabszy od miesiąca.

U nas kurs dolara spadł rano nawet poniżej 2,42 PLN. Euro trzyma się na niskim poziomie 3,57 PLN, frank przekroczył od góry poziom 2,15 PLN, choć minimalnie. Ale odnotować trzeba.

SUROWCE

Cena ropy (londyńskiej baryłki brent) już drugi tydzień pozostaje w konsolidacji pomiędzy 88-90 USD. Dziś rano otworzyła się na poziomie 88,40 czyli 0,6 proc. wyżej niż na wczorajszym zamknięciu. Niewielkie wahania są wynikiem oczekiwania na dzisiejszą decyzję FED w sprawie stóp procentowych (stąd lekki wzrost), jednak wydaje się, że są raczej przystankiem przed dalszymi spadkami i na koniec roku możemy zobaczyć ropę kosztującą w granicach 70-80 USD.

Miedź potaniała w wyniku spekulacji, że wysoki import tego surowca związany z silnym spadkiem ceny w ostatnim miesiącu do Chin przełoży się na wzrost zapasów. Na giełdzie w Szanghaju cena tony tego surowca spadła o 1,3 proc., a na giełdzie w Londynie o 0,5 proc.

Po wczorajszych wzrostach złoto zatrzymało się na poziomie 808 USD za uncję, jednak osłabianie dolara przed dzisiejszą decyzja FED powinno przełożyć się na dalszy wzrost ceny tego kruszcu.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.