Wracają obawy o fiscal cliff

Wracają obawy o fiscal cliff
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-11-28 (10:18)

Porozumienie Eurogrupy i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ws. Grecji, konsekwencją którego będzie odmrożenie 43,7 mld EUR pomocy dla Grecji (większość zostanie wypłacona w grudniu, reszta w I kwartale 2013) nie zdołało wesprzeć nastrojów na rynkach finansowych.

To szczególnie nie dziwi. Już wcześniej założono, że takie porozumienie będzie mieć miejsce, a rząd w Atenach prędzej czy później otrzyma pomoc finansową. Humorów inwestorom w sposób szczególny nie poprawiły też wczoraj pozytywne dane makroekonomiczne z USA (indeksy Conference Board i Fed z Filadelfii). Stało się tak dlatego, że wróciły obawy o fiscal cliff.

Amerykańskie obawy

Po krótkiej przerwie, gdy uwaga inwestorów z Wall Street koncentrowała się na Czarnym Piątku i początku sezonu przedświątecznych zakupów w USA, wczoraj wrócił temat klifu fiskalnego. Humory popsuł zwłaszcza lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid. Powiedział on, że w rozmowach ws. rozwiązania problemu klifu fiskalnego nie ma większego postępu. Takie słowa w ustach przedstawiciela Partii Demokratycznej rynki odebrały jako ostrzeżenie. Jakkolwiek wydaje się mało prawdopodobne, żeby amerykańscy politycy ostatecznie nie porozumieli się w tej sprawie, to droga do tego może być wyboista, a porozumienie zawarte „za pięć dwunasta”. To o tyle istotne, że jedynie szybkie porozumienie może gwarantować wzrosty na giełdach (i innych rynkach ryzykownych aktywów) w końcówce roku.

Jen koryguje przecenę, Nikkei w dół

Środowy poranek przynosi kontynuację umocnienia jena zarówno do dolara, jak i euro. Kurs USD/JPY cofnął się do 81,70, a EUR/JPY do 105,51 jenów. Umocnienie jena to z jednej strony zwykła korekta techniczna, której należało oczekiwać po tak dynamicznych wzrostach obu opisanch par. Z drugiej strony inwestorzy przestają się bać nadmiernego osłabienia japońskiej waluty w wyniku dalszego luzowania polityki pieniężnej w Japonii, do jakiego mogłoby dojść po grudniowych wyborach parlamentarnych w tym kraju (oczekuje się, że nowy rząd będzie w tej sprawie mocno naciskał na bank centralny).
Umacniający się jen, ale też i powrót obaw o szybkie rozwiązanie problemu klifu fiskalnego w USA, przełożyło się na spadki na giełdzie w Tokio. Indeks Nikkei spadł o 1,2%. Na gruncie analizy technicznej, podobnie jak w przypadku USD/JPY i EUR/JPY, to póki co tylko ruch korekcyjny.

Środowe kalendarium

W środowym kalendarium dominują raporty makroekonomiczne z USA. Inwestorzy poznają październikowe dane o sprzedaży nowych domów (16:00; prognoza: 390 tys.), tygodniowe raporty nt. wniosków o kredyty hipoteczne (13:00) i zmianie zapasów paliw (16:30), natomiast wieczorem zostanie opublikowana Beżowa Księga, czyli raport Fed o stanie amerykańskiej gospodarce.

Na wykresach:

EURPLN, D1 – spadki euro w relacji do złotego wyhamowały na poziomie silnego wsparcia, jakie na wykresie dziennym tworzy linia poprowadzona po dołkach z ostatnich 4 miesięcy. Jako, że jednocześnie ostatnia fala aprecjacji polskiej waluty ma pełną 5-falową strukturę, to można oczekiwać kresu spadków EUR/PLN. W średnim terminie euro powinno pozostawać w przedziale 4,08-4,17 zł.

USDJPY, D1 – korekta techniczna nabiera rozpędu. W skrajnym scenariuszu podaż może sprowadzić notowania USD/JPY nawet do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego w jakim porusza się ta para od prawie miesiąca. Obecnie tworzy ono wsparcie w okolicach 81,10. W średnim terminie wzrosty USD/JPY pozostają scenariuszem bazowym. Celem kupujących jest doprowadzić do ataku na szczyt z marca br. (84,15).

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.