Mocno naciągany sukces

Mocno naciągany sukces
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-11-27 (10:18)

Wczorajsze spotkanie euro grupy zakończyło się sukcesem – tak przynajmniej brzmi oficjalna wersja. Premier Grecji tuż po północy ogłaszał ten sukces w telewizji. W praktyce jednak przyjęte rozwiązania nie są ani sukcesem Grecji, ani Europy, ani MFW. Dziś czekamy na publikację indeksu Conference Board w USA, poznamy także dane o zamówieniach na dobra trwałe.

Grecja dostanie pomoc – mało restrukturyzacji, dużo kombinowania

Ministrowie finansów zdecydowali o wypłaceniu Grecji transzy o wartości ponad 30 mld EUR, zawierając z MFW wstępny kompromis, zakładający:

-spadek relacji dług PKB do 124% w 2020 roku; wcześniej miało to być 120%, według aktualnych projekcji (bez zmian) miałoby to być 144% - Fundusz początkowo domagał się przywrócenia celu 120%

-spadek relacji poniżej 110% w 2022 roku

-2% ma pochodzić z obniżonego oprocentowania do 50bp powyżej LIBOR (o 100 bp)

-4,6% ma pochodzić z przekazania Grecji zysków EBC (poprzez rządy), które Bank osiągnął na greckim długu

-odsetki z pomocy w drugim pakiecie mają być odroczone o 10 lat (proszę zwrócić uwagę, że dzięki temu łatwiej zrealizować cel na 2022, później relacja z tego tytułu znów wzrośnie); część długu zostanie rozłożona w czasie o kolejne 15 lat

-pozostała (ogromna) część z 20% (144-124%) ma pochodzić z operacji odkupu długu, która jest niczym innym niż sztuczką księgową (Ateny odkupią dług poniżej nominału i umorzą go), tworzącą do tego niebezpieczny precedens na rynku; nie wpływa to w żaden sposób na faktyczną wiarygodność kraju; co więcej Fundusz zapowiedział, iż wstrzyma wypłatę swojej części, do czasu, gdy buy back będzie zakończony sukcesem

-pomoc zostanie wypłacona dopiero w grudniu, najpierw musi ją zaakceptować część europejskich rządów

Fundusz domagał się 20% redukcji długu „na dzień dobry” od rządów europejskich i można w przybliżeniu powiedzieć, iż to jest rozwiązanie, które mogłoby przywrócić wiarę w odratowanie Grecji; tymczasem mamy kolejne rozwiązanie, które w najlepszym wypadku (gdy buy back pójdzie zgodnie z planem) da politykom – i rynkom - kilka miesięcy spokoju

Dziś indeks Conference Board

Dziś czeka nas kilka publikacji danych makro z USA. Najciekawiej zapowiada się indeks Conference Board. Rynek oczekuje, iż indeks wzrośnie po raz trzeci z rzędu, osiągając wartość 73,1 pkt. Indeks niejednokrotnie miał spory wpływ na rynki akcji, dlatego jego odczyt może być nie bez znaczenia dla perspektyw powrotu amerykańskich indeksów w okolice tegorocznych szczytów.

Na wykresach:

USDJPY, H1 – rynek jena ewidentnie się ożywił od czasu, gdy zaczęto mówić o nowych wyborach (które zostały ostatecznie rozpisane na 16 grudnia); w ostatnim czasie obserwujemy niewielką realizację zysków, którą można zamknąć w dość regularnym kanale spadkowym; warto jednak zwrócić uwagę, iż jego nachylenie jest niewielkie, a wzrosty w ramach kanału są znacznie bardziej dynamiczne niż spadki; to zaś może oznaczać, iż ciągle jest duże prawdopodobieństwo przełamania górnego ograniczenia i ataku szczytu 82,83

Gold, H4 – po piątkowym wzroście ceny złota konsolidują się tuż pod oporem 1755 USD; nie musi to jednak oznaczać słabości kupujących; cena pozostaje bowiem jednocześnie powyżej przełamanej (piątkowym wzrostem) linii szyi odwróconej formacji RGR; jej realizacja doprowadziłaby do ponownego testu strefy oporu 1790-1800, która na początku października (nie po raz pierwszy) zatrzymała wzrosty

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.