Grecja dostanie pomoc, ale jeszcze nie teraz

Grecja dostanie pomoc, ale jeszcze nie teraz
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-11-12 (10:02)

W niedzielę parlament Grecji zatwierdził projekt budżetu na 2013 rok. Za głosowało 167 z 300 parlamentarzystów. Budżet wprowadza 9,4 mld EUR oszczędności, co było warunkiem jaki Trojka stawiała przed rządem w Atenach. To, przynajmniej teoretycznie, powinno odblokować wypłatę Grecji kolejnej transzy pomocy finansowej. Nie stanie się to jednak podczas dzisiejszego spotkania Eurogrupy.

Spotkanie Eurogrupy

W poniedziałek spotkają się ministrowie finansów strefy euro (Eurogrupa). Jednym z głównych tematów będzie pomoc dla Grecji, której wypłata pozostaje zamrożona od czerwca. Nie należy jednak oczekiwać konkretnych działań. Dał temu w weekend wyraz minister finansów Niemiec mówiąc, że należy pomóc Grecji, ale nie pod presją czasu. Zauważył też, że niemiecki rząd decydując o wypłacie Grecji kolejnej transzy pomocy będzie musiał zwrócić się z odpowiednim pytaniem do Bundestagu.
Podstawową przeszkodą na drodze do wypłaty Grecji kolejnej transzy pomocy jest jednak brak ostatecznej wersji raportu Trojki nt. zaawansowania reform. To uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek decyzji w poniedziałek. Dlatego też prawdopodobnie w listopadzie jeszcze raz zbierze się Eurogrupa, żeby decydować o pomocy.

Brak decyzji o pomocy komplikuje sytuację greckiego rządu, któremu zaczyna brakować pieniędzy. Tymczasem już 16 listopada Grecja musi wykupić papiery skarbowe o wartości 5 mld EUR. Rząd Samarasa będzie ratował się emitując krótkoterminowy dług. Na wtorek zaplanowana jest aukcja 4-tygodniowych bonów o wartości 2,125 mld EUR i 13-tygodniowych o wartości 1 mld EUR.

Odbicie w Chinach

Kolejne dane pokazują, że tak jak prognozowało wielu ekonomistów, IV kwartał przyniesie odbicie w chińskiej gospodarce. Po dobrych październikowych raportach o produkcji przemysłowej (9,6% R/R) i sprzedaży detalicznej (14,5% R/R), co szło w parze ze spadkiem inflacji CPI do trzyletniego minimum (1,7% R/R), w weekend zostały opublikowane wyniki handlu zagranicznego Chin. W październiku eksport wzrósł o 11,6% w relacji rocznej, znacznie przekraczając rynkowe oczekiwania (9% R/R). Import w tym sam czasie zanotował dynamikę na poziomie 2,4% R/R, czyli taką samą jak we wrześniu. To sprawiło, że Chiny zanotowały w październiku 32 mld USD nadwyżki handlowej.

Ostatnie pozytywne wieści jakie napłynęły z Chin nie zdołały poprawić nastrojów na rynkach globalnych. Inwestorzy unikali ryzyka obawiając się Grecji i klifu fiskalnego w USA. Jeżeli jednak tylko ten strach nieco się zmniejszy (np. po spotkaniu prezydenta USA z liderami Kongresu ws. fiscal cliff), to rynki przypomną sobie o danych, co może sprzyjać odreagowaniu. Zwłaszcza na Wall Street.

Poniedziałkowe kalendarium

Poniedziałkowe kalendarium jest ubogie. Najważniejsze dane, czyli wstępny odczyt Produktu Krajowego Brutto (PKB) Japonii za okres III kwartału br. już zostały opublikowane. Znacznie ciekawiej pod tym względem będzie w kolejnych dniach. Inwestorzy poznają wstępne szacunki PKB dla Francji (prognoza: 0,0% K/K), Niemiec (prognoza: 0,2% K/K), Włoch (prognoza: -0,5% K/K) i całej strefy euro (prognoza: -0,2% K/K). Zostanie opublikowany też protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i Banku Anglii. Dużo emocji może też wywołać publikacja październikowych danych o sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,2% M/M) i produkcji przemysłowej (prognoza: 0,2% M/M) w USA, czy też publikacja indeksów ZEW (prognoza: -10 pkt.), NY Empire State (prognoza: -4 pkt.) oraz Fed z Filadelfii (prognoza: 6 pkt.).

Na wykresach:

EURPLN, D1 – po wybiciu powyżej linii bessy pod koniec października, w ostatnim tygodniu wykres dzienny opuścił górą formację trójkąta. Droga do dalszych wzrostów jest otwarta. Najbliższy opór to 4,17. Kolejny, znacznie ważniejszy, znajduje się na 4,21.

EURUSD, D1 – eurodolar kontynuuje spadki jakie są pochodną wybicia dołem wykresu dziennego z kanału wzrostowego oraz późniejszego przełamania wsparcia na 1,2840. Pierwsze liczące się wsparcie to 1,2637. Jego tekst jest bardzo prawdopodobny.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.