Fed stóp nie zmienił, ale pocieszył inwestorów

Fed stóp nie zmienił, ale pocieszył inwestorów
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-08 (09:38)

WYDARZENIE DNIA: Zgodnie z oczekiwaniami amerykański bank centralny nie zmienił stóp procentowych. W komunikacie znalazło się za to bezpośrednie odniesienie do sytuacji na rynkach.

Wzrost gospodarczy był umiarkowany w I półroczu. Rynki finansowe były rozchwiane w ostatnich tygodniach, warunki kredytowe stały się trudne dla niektórych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a korekta rynku nieruchomości rozwija się. Nie mniej, gospodarka wydaje się nadal rozwijać w zrównoważonym tempie w kolejnych kwartałach, wspierana przez dobrą sytuację na rynku pracy i globalny rozwój gospodarczy - tak najważniejsze słowa komunikatu można przetłumaczyć. Oczywiście dla Fed nadal najważniejsza jest inflacja, więc nie bardzo można liczyć na obniżkę stóp w obecnym czasie. Rynkom bardzo się te słowa spodobały.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowe notowania przyniosły wreszcie upragniony dzień oddechu po - trwających zdawałoby się w nieskończoność - spadkach. Wczorajsze odbicie było jednak zupełnie beznamiętne, można zrozumieć czemu określa się takie sytuacje mianem "odbicia zdechłego kota". Wzrost był, bo musiał być, ale kupujących jak na lekarstwo. Inwestorzy nie dowierzali w trwałość zwyżek w USA, a po południu wydawało się, że ich ostrożność była jak najbardziej na miejscu. Dlatego choć więcej spółek zyskało niż traciło na wartości, to zmiana kursu od początku do końca notowań wskazuje na coś przeciwnego - poprawiły się notowania 112. spółek, pogorszyły 158. Na szczęście obroty na poziomie 1,3 mld PLN (w tym 300 mln PLN przypadło na umówione transakcje akcjami Getinu) pozwalają szybko zapomnieć o wczorajszej sesji.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Giełdy amerykańskie wzrosły drugi dzień z rzędu, do czego przyczynił się komunikat po posiedzeniu FED. Wprawdzie stopy zostały pozostawione bez zmian, czego spodziewał się rynek, ale Ben Bernanke powtórzył, że gospodarka amerykańska będzie rozwijała się w umiarkowanym tempie, pomimo spowolnienia na rynku nieruchomości i zawirowań w segmencie bankowości hipotecznej. Przy dosyć wysokich obrotach, S&P wzrósł 0,6 proc., a Dow Jones zyskał 0,3 proc. Brazylijski Bovespa zyskał 1,4 proc.

Dobre nastroje przeniosły się z USA do Azji, gdzie główne indeksy zanotowały spore plusy. Nikkei zyskał 0,6 proc., Hang Seng 1,8 proc., a Kospi jest wyżej o 2,3 proc. Po siedmiu wzrostach przez ostatnich osiem sesji lekko odreagowuje Shanghai Composite, który stracił dzisiaj 1,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Boryszew - spółka pozostaje w silnym trendzie spadkowym, który przecenił jej walory o 25 proc. Wprawdzie trend należy szanować, ale wydaje się, że potencjał spadkowy powoli się wyczerpuje. Świadczą o tym wskazania RSI i MACD oraz fakt, że kurs zbliża się do silnego oporu na poziomie 20,50 PLN (lokalne minimum). Impulsem do wzrostów mogą być wyniki finansowe za drugi kwartał, które zostaną opublikowane 14 sierpnia.

Lentex - w ciągu ostatniego miesiąca spółka została przeceniona o niespełna 50 proc., co nastąpiło wręcz modelowo (patrząc od strony analizy technicznej)- po wybiciu z bazy mieliśmy dwie fale spadków, o równym zasięgu i podobnej strukturze . Może to świadczyć o wyczerpaniu się potencjału spadkowego, co potwierdzają wysokie obroty podczas ostatnich trzech sesji, które sugerują akumulację kapitału. Co więcej, RSI i MACD wskazują na silne wyprzedanie walorów spółki, czyli potencjał do odbicia.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PKO BP - bank zarobił w II kwartale 611 mln PLN netto (zysk skonsolidowany), czyli o 29,9 proc. więcej niż przed rokiem.

ING BSK w II kwartale bank zarobił 169,5 mln PLN - o 2 mln PLN mniej niż przed rokiem. Słaby wynik to efekt wzrostu kosztów działania banku.

Prochem - fundusze Commercial Union ograniczyły zaangażowanie w spółkę do 5 proc. (wcześniej 7 proc.).

Żurawie Wieżowe - w wyniku przydziału akcji przy okazji oferty publicznej czterech insiderów nabyło łącznie 475.717 akcji wartych 8,1 mln PLN.

Nowa Gala - przy okazji oferty publicznej przewodniczący rady nadzorczej nabył 1.276.783 akcje o łącznej wartości 4,1 mln PLN.

Swarzędz - osoba związana z członkiem rady nadzorczej kupiła 156.000 akcji o łącznej wartości 172 tys. PLN.

PKN Orlen - złożył wniosek o upadłość Orlen Transport Kraków w związku z faktem, że zobowiązania spółki przekroczyły jej kapitał zakładowy, który wynosi 12,5 mln PLN.

Millennium - PZU sprzedało 515.330 akcji spółki o łącznej wartości 7 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Uspokajający komunikat Fed i reakcja rynków amerykańskich, a w ślad za nimi azjatyckich - to są dziś atuty warszawskich byków. Sytuacja na rynku walutowym jest stabilna, trzeba też trafu, żeby w takich sprzyjających okolicznościach opublikowany został całkiem niezły raport kwartalny PKO BP - wciąż jeszcze największego banku na GPW - który może pociągnąć rynek.

Są więc szanse na drugi dzień wzrostów na GPW, co nie zdarzyło się nam od co najmniej miesiąca. Spodziewamy się dziś zwyżek, nieco większej aktywności inwestorów i wyjścia WIG w okolice 63 tys. pkt.

WALUTY

Niewiele zmieniło się od wczorajszego popołudnia jeśli mówimy o kursie euro/dolar. Wspólna waluta wyceniana jest na 1,373 USD. Warto natomiast zauważyć, że euro próbowało wspiąć się na początku tygodnia na 1,38 USD i przebić ten poziom, a zakończyło się to fiaskiem. Powstało w ten sposób wrażenie, że euro nie może już dalej się umacniać. Teraz pora na dolara.

Jen spada rano o 0,2 proc. do dolara i zyskuje 0,15 proc. do euro. Jak na tę walutę, zmiany są mikroskopijne.

Złoty jest jak spławik pływający po bezrybnym jeziorze (ktoś tu potrzebuje urlopu :) - nic się nie dzieje, kołyszą go tylko fale. Dolar kosztuje dziś 2,75 PLN, euro 3,78 PLN, frank 2,297 PLN.

SUROWCE

Po silnym spadku przez ostatnie dwa dni, ropa otwiera się na londyńskiej giełdzie 0,9 proc. wyżej - baryłka brent kosztuje 71,50 USD. Rynek wyczekuje na dzisiejszy raport o stanie zapasów paliw w Stanach, jednak wydaje się, że na przecenę ropy o prawie 5 proc. większy wpływ miał kapitał spekulacyjny, który może być rozczarowany nieudaną próbą ustanowienia nowego rekordu ceny tego surowca.

Spokojny wydźwięk wypowiedzi Bena Bernanke po posiedzeniu FED przełożył się na niewielkie wahania miedzi. Cena tony tego surowca na londyńskiej giełdzie pozostaje na poziomie 7.750 USD.

Pomimo umocnienia dolara, złoto zyskało wczoraj wieczorem 0,7 proc., a dzisiaj stabilizuje się na poziomie 672 USD za uncję.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Mickiewicz - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).